Yabancılar Kırmızı ışıkta Neden Duruyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
hidayet

hidayet

Üye
    Konu Sahibi
Yabancılar Kırmızı ışıkta Neden Duruyor
Almanya'da bir dost ziyaretinden dönüyorduk.Arabayı ben sürüyordum.Yolun ilerisinde bir kaza olduğunu gördüm.Ne olmuş diye bakarken,birden dört yol ağzında oldugumuzu fark ettim.Isik kirmiziya dönmüs ve ben geçmistim.Yapacak bir sey yoktu,olan olmustu.Duramazdim,yola devam ettim.Gece yarisindan sonraydi. Saat 2 gibiydi.Allah'tan,çevrede polis falan da yoktu.

Bu olayin üstünden bir hafta kadar geçmisti.Bir mektup aldim;karakola çağırıyorlardı.Gittim.Beni bir odaya aldilar."Bir konuda bilginize basvuracagiz.Size bir fotograf gösterecegiz.Bu araba sizin sirkete ait.Geçen hafta,su gün, saat 02:12'de su kavsakta kirmizi isikta geçerken kameraya yakalanmis.Bakin bakalim, direksiyondaki kisiyi taniyor musunuz?"Fotografa baktim,"Pek taniyamadim bu kisiyi" dedim.Bunun üzerine bir fotograf daha çikardilar.Bu benim fotografimdi."Bu sizin fotografiniz,bunu yabancilar subesinden bulduk. Biz, otomobildeki kisi ile bu fotograftaki kisinin ayni oldugunu düsünüyoruz?Ne dersiniz?"dediler."Cevap vermeden önce,isterseniz avukatinizla görüsünüz"diye de eklediler."isterseniz size prosedürü anlatalim. Eger bu arabayi süren ben degilim derseniz,sizi mahkemeye verecegiz.Mahkeme uzmanlara basvuracak. Eger resimdeki kisi oldugunuz ispat edilirse para cezasi alacaksiniz.Bu ceza, eger arabayi sürenin siz oldugunu kabul ederseniz vereceginiz cezanin birkaç kati olacak.Bir de resmi makamlari oyalamaktan dolayi ayri bir cezaya maruz kalacaksiniz."Düsündüm.Avukatima soracak bir sey yoktu."Verin, bir daha bakayim fotografa"dedim.Sonra da "Evet, bu arabadaki kisi benim" dedim.Memnun oldular,"Dogru seçim yaptiniz" dediler.Yüklü bir ceza ödedim. Ama ehliyetime el koydular."Ne zaman alirim ehliyetimi geri?" diye sordugumda "Bizden haber bekleyiniz" dediler.

Aradan bir hafta geçti.Bir hastaneden davet aldim.Beni göz klinigine çagiriyorlardi.Gittim.Sıkı bir göz muayenesinden geçtim.Sonra beni bir grup doktorun karsisina çikardilar.Her biri benim raporu eline alip, "Renk körü degilsiniz.Gözünüzün saglam oldugunu biliyor musunuz?Ama kirmizi isikta geçmissiniz" dediler. Artik bana ehliyetimi geri verecekler diye düsündüm.Ama vermediler.Aradan bir hafta, on gün geçti. Yine hastaneden bir davet aldim;bu kez psikiyatri bölümünden.Verilen tarihte hastaneye gittim.Beni bir odaya aldilar.Odada dört doktor vardi.ilk doktor, "Raporunuza bakiyorum.Gözleriniz saglammis.Ama trafik isiklari kirmiziya döndükten tam 58 saniye sonra geçmissiniz.Bunun yanlis oldugunu biliyor musunuz?" diye sordu.Ben de "Evet, yanlis? bir davranis" dedim.Ayni seyi, diger doktorlar da aynen tekrarladi.Ben de "Evet, yanlis bir davranis?" diye ayni cevabi verdim.Artik bana ehliyetimi geri verecekler diye düsündüm. Ama vermediler.

Aradan bir hafta, on gün gibi bir süre geçti.Bir mektupla karakola davet aldim.Gittim, sanirim artik ehliyetimi geri alacaktim.Ama düsündügüm gibi olmadi."Sizi, trafige çikaracagiz" dediler.Bana bir program verdiler. Bu, günde iki saatlik, dört günlük bir programdi.ilk gün gittim. "Arabaya binin, sehir içinde dolasacagiz" dediler.Benimle birlikte üç kisi daha bindi arabaya.Hareket ettim.ilk trafik isiklarinda durdum.Yanimdaki görevli "Buna, trafik isigi denir.Kirmizida durulur. Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir.Anladiniz degil mi?" dedi.Ben de tekrarladim "Evet, kirmizi da durulur.Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir." Isik yesile döndügünde kalktim.Görevli, "Yesil isikta da kalkilir.Degil mi?" dedi.Ben de tekrar ettim, "Evet, yesil isikta kalkilir." Yolda bir süre sonra
kirmiziya dönen bir isiga rastladik.Bu kez arkadaki görevlilerden birisi, "Buna, trafik isigi denir.Kirmizida durulur.Sari isik,kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir.Anladiniz degil mi?" dedi.Ben de tekrarladim, "Evet, kirmizi da durulur.Sari isik, kirmiziya dönüsü gösteren uyaridir."diye tekrar ettim.Bu sahneyi iki saat süresince her isikta tekrarladik.O günden sonraki üç günde de,yine arabama üç görevli bindi.Her isikta ayni sahne usanılmadan tekrarlandi.Ama
sonunda ben de ehliyetimi geri aldim.

Yukarıdaki öyküyü Almanya'da yaşayan bir Türk işadamından dinledim."Sonuç ne oldu?" dedim.Çok ciddi biçimde cevap verdi,"Ben artik kırmızıda hep duruyorum."

ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Türkiyede olsaydı ilk başta 20 YTL verip işi hallederdi herhalde
walla adamlara bravo bu kadar eğitime önem veriyorlar ya
doktora felan göndermişler akıllı adamlar bizim gibi 20 ytl alıpta kaza riskini göze almıyorlar " Ben artik kırmızıda hep duruyorum." çok iyi bir ders olmalı tşk hidayet

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Almanya gittim gezdim gördüm bizden çooook farklı..

D3N1Z

D3N1Z

Üye
Bende Gitmiştim Almanya ya yayalar için kırmızı yanıyor ve geçmıyor ordakı turk arkdşlar ben tabi geçıyordum tutup çektıler ne yapıuyorsund ediler deim arba yok ki oolsun dediler kırmızı yanıyor ok: tabi 2 ay ordan kaldıktan sonra onlarda bana alıştı arık orda yaya oalrak kırmızıda geçıyorlar tabı sımdık gene alışmış olabilirler değişik 1 memleket

DefectoR

bende size başıma geleni anlatayım, denizli burdur yolunda 173 km ile radara yakalandım, farkettim yakalandığımı ilerde trafik kont. görünce durdum onlar durdurmadan, memur bey ben radara yakalandım dedim gülümsedi, ben adamdan merhamet beklerken amcam şöyle dedi, delikanlı şimdi bi yeşillik mi vermek istersin yoksa 5 mi demez mi, ben şoke oldum verdim bi 20 lik sonra bana bak 15 km ilerde bir daha radar var onlara yakalanma dedi

midnight

midnight

Üye
Walla artık kameralı radarlar olduğu için rüşvet yolları da kesildi...artık kameralı uygulama olan yerlerde polis bile olsan ceza yiyorsun..

slayer

Üye
yaşanırmı öyle yerde...türkiyede alan memnun satan memnun... ülkemi seviyorum.....

climax

Üye
<div class='quotetop'>(slayer &#064; Nov 21 2005, 08&#58;13 PM) [post=212380]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
yaşanırmı öyle yerde...türkiyede alan memnun satan memnun... ülkemi seviyorum.....
[/b][/quote]
evet abi&#33;&#33; ne o öyle karakol mahkeme çapraz sorgu falan..adam mı öldürdük

Clausius Clapeyron

Üye
süper bir uygulama

barabelli

barabelli

Üye
way be harbı way beeeeeaaaaaaaaaaa

darkred

darkred

Üye
bencede uygulama güzel aynı şeyi banada yapsalar bende artık kırmızıda geçmezdim

bizim memleketin polisleri uyuyor galiba başımızdan geçen bişeyide ben anlatmak isterim size ;
eskişehirde hasan polatkan olarak bilinen bir bulvar vardır.tam ortasında ise MM MİGROS.migrosun olduğu yerde kırmızı ışıkların olduğu bir döner kavşak.maxi den DELMİRA olarak bildiniz arkadaş bu ışıktan kırmızı yanarken geçti.hemde el freni çekerek arabanın spin atmasına vesile olarak hasan polatkan bulvarına çıktı.hemde H 100 minibüsle.yaklaşık 1 km ötede bir benzin istasyonunda yanına motorlu bir polis geliyor ve kırmızı ışık cezası yazıyor tam 90 küsür ytl.cezanın makbuzunun üstünde ise &#39;haber merkezinden gelen ihbar üzerine&#39;yazan bir ibare mevcut.işin en ilginç yanı ise o kavşakta o gün 4 tane polis ekibinin olması ve el freni çekerek bulvara çıkan kocaman bir H100 minibüsü görmemeleri.merkezden gelen ihbarı değerlendirerek ceza yazmaları

memleketim çook güzel yer ama birde yasalara uyulasa....

ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Benim hoşuma gitmedi, adamı resmen salak yerine koyuyorlar

DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
sonra soruyoruz "bizi niye ab ye almıyorlar" diye...
işte fark ortada...

Caine

Caine

Üye
bence çok güzel bir uygulama

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Kesinlikle mavizeybek haklısın..

cllgr

cllgr

Üye
almanyayla türkiye arasındaki farkın nedeni açıklıyan olaylardan biridir bu.ufak bişey ne olurki diye geçiştiriyoruz,ondan sonra çok daha büyük sorunlar çıkıyor.işi başdan sıkı tutmak gerekiyor.bence almanyanın yapdığı güzel bir uygulama.hele ülkemizin trafik kazalarında birinci sırayı kimselere bırakmamasının nedenlerinden biri bu.

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
ben gitmedim ama babam gitti almanlar genel olarak zaten cok cok duzenli insanlar yani sabah 4 dedimi trafik ful gece 9ded&#305;nm&#305; b&#305;r allah&#305;n kulu olmazm&#305;&#351; herkes isinde gucunde bunlar konu d&#305;&#351;&#305; ama bu kadar duzenli ya&#351;ayan milletin trafigininde düzenli olmas&#305; bence gayet normal

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...