Xperia'lar İçin Custom Rom Yükleme

Sponsorlu Bağlantılar

esadbal

Üye
    Konu Sahibi
Xperia'lar İçin Custom Rom Yükleme
Ön Hazırlık

* Yükleyeceğiniz ROM'un Hangi Sürüm Tabanlı Olduğuna Bakıp Telefonunuzu O Versiyona (İ.C.S gibi) Flashlayın

* Kilidinin Kaldırlımış Olması Gerek.

* Cihazınızın Olduğundan Emin Olun.

* Cihazınızın USB Hata Ayıklaması Modunun Açık Olduğundan Emin Olun.​

* Custom Rom İçin Gereken '' ANA ROM '', Varsa '' WİDGET '' lar, Varsa Cihazınız İçin Gereken '' PATCH ''

___Kısaca Custom Rom Nedir? Ne İşe Yarar?___

Custom Rom​
Aslında Telefonla Beraber Gelen Romların Yani Offical Rom'ların Düzenlenmesi ile Oluşturulan Romlardır.

Bu Şekilde Bakıldığında Çok Basit Görünür Ama Emin Olun Hayat Kurtarır. Nasıl mı ?​

Misal ;
Telefonun İle Gelen Uygulama Sayınız 30. Kullandığınız Uygulama 10. Bu Durumda Geri Kalan 20 Uygulamaya Ne Gerek Var ?

İşte Custom Rum üreticileri bu uygulamaları sistemden kaldırıyor ve size daha çok yer kalıyor.
Bu kadar mı ?
Tabi ki hayır üreticiler aynı zamanda
UnderClock ile işlemcinin telefonun bekleme anında minimum hıza inmesini sağlayarak batarya sürenizi uzatıyor.

Tabi Gereksizleri Çıkaran Üretici Aynı Zamanda Gerekli Birkaç Uygulamada Ekleyebiliyor.Battery Saver Programları Gibi.
Elbette Daha Pek Çok Faydası Vardır Ama Benim Bu Saydıklarım Bile Custom Rom Yüklemeniz İçin İyi Sebepler..

Az Önce Dediğim Gibi Kullanıcıların Eklediği​

Bir Çok Yenilik & Yarar Vardır.

! Gerekenler !

YÖNTEM 1

FastBoot Telefonumuza '' ClockWordRecovery '' yi Yüklememiz yani '' ClockWordRecovery '' Modunda Girmek İçin Gerekir.

YÖNTEM 2

İsterseniz '' FastBoot '' 'u İndirmeden​
Telefonumuza Kurarak ve*
Aşağıdaki Adımları Takip Ederek Kısaca ClockWordRecovery Moduna Giriş Yapabilirsiniz..​
x-Parts>Install>Install CWM> Sonraki BölümTools>Reboot Recovery Tıklayın

TelefonResetAtacaktır.

YÖNTEM 3
Eğer Telefonunuzda Custom Kernel Yüklüyse Kapatın ve Açılırken Sürekli Ses Kısma Tuşuna Basın.

------------------------>Açılırken Sürekli SES KISMA TUŞuna Basınız.<------------------------

Bundan Sonraki Kısımda En Basit Kısım Denilebilir.
Eğer Orta Seviyeye Bir İngilizceniz Varsa Sıkıntı Yaşamadan Halledebileceğiniz Bir Kısım

___UYARI___

EĞER YÖNTEM 1'i SEÇTİYSENİZ BU YAZIYI OKUYUNUZ ;
FASTBOOT KULLANIMI

AŞAĞI / YUKARI = SES AÇMA / KISMA TUŞLARI

SEÇİM TUŞLARI = POWER (KİLİT) YADA KAMERA TUŞU

___Xperia'lar İçin ClockWorkModRecovery ile Custom Rom Yükleme___

----------.Alttaki 4 Madde YÖNTEM 1'i Seçenler İçin Geçerli.----------

* İndirdiğiniz FastBoot.rar Arşivini Klasöre Çıkartın

* Fastboot Klasörünün İçine Girin, İçindeki Öbür Fastboot'a Girin ve​
SHİFT
Tuşuna Basılı Tutarak Yan Tıklayın ve KOMUT PENCERESİNİ BURADA AÇ' a Tıklayın

* Komut Penceresinin İçine Kırmızı Yazıyı Yazınız ''​
fastboot boot recoveryARC.img​
''

* Telefonunuza Birazdan​
CWM Recovery
Yüklenecek ve Açılacaktır...​

----------.Üstteki 4 Madde YÖNTEM 1'i Seçenler İçin Geçerliydi.Alttaki Maddeler İse Her İki Yöntem İçinde Geçerlidir.----------

1*​
Wipe Data
ve​
Wipe Cache
Seçeneklerine Girip ''​
Yes...
'' Yazan Kısımlara Tıklıyoruz.

2*​
Mount and Storage
>​
Format System
Kısmına Girip Yes Diyoruz

3*​
Advanced
> Kısmına Girin,​
Dalvik
ve​
Battery
Seçeneklerine Girip Yes Diyoruz

4* Install Zip From SD Card > Choose ZİP From Sd Card .....

5* SD Kartımıza Attığımız Ana Rom 'u (Main Rom) Seçerek Yüklüyoruz.

6* Eğer Cihazımız İçin​
Herhangi Bir PATCH yada WİDGET yada HERHANGİ BİR EK Verdiyseler
4.Maddeyi Uyguluyoruz.​

Ve En Son Yüklememiz Gerekenleri Yükledikten Sonra Reboot System Now Seçeneğini Seçerek Telefonumuzu Yeniden Başlatıyoruz...

***CUSTOM ROM YÜKLEME İŞLEMİ TAMAMLANMIŞTIR
TELEFONUNUZUN İLK AÇILIŞI NORMALDEN DAHA UZUN SÜREBİLİR TELAŞ ETMEYİN***

Eğer İnternet Çalışmıyorsa = AYARLAR > XPERİA > İNTERNET AYARLARI > '' KABUL ET ''

comando_legend

comando_legend

Üye
gayet iyi anlatmışın resimli anlatım olsa on numero olurmuş :D

suslan2

Üye
fasboot yontem 1 linki ölmus alabilirmiyiz

chun02

chun02

Üye

esadbal

Üye
    Konu Sahibi
Kardeşim bnde Xperia sola(4.0.4) war recoverye girebiliyorum ve direk recoverye girip wipe cache,wipe data vs bunları yapıp sonra install deyip direk yüklesem bi sıkıntı çıkarmı orjinal rom yüklü şu an telefonda http://www.maxicep.com/sony-ericsso...kadar-yapilmis-tum-romlar-46-adet-754428.html burdakılerden birini seçip direk recoveryden yüklesem bi sıkıntı çıkarmı Teşekkürler :)

Sana Tavsiyem Bunu : veya
Bunu : Yüklemen...

Oradaki Romlar Sende Çalışmaz...
Yükleme Anlatım Seçenekleri Var Orada Olmazsa Bu Anlatımdanda Yapabilirsin..

ama Sen Yinede Oradaki Anlatıma Göz At ,Çünkü Her Romun Yükleyiş Biçimi Aynı Olamayabiliyor maalesef :megafon: :)

aptdgam

Üye
kardeş telefonum x peria s root ve bootloder kilidini halletmem 1 günümü aldi.senden ricam recovery mode olayını anlatman bunu bi türlü yapamadim.ikinci ricam cm10 rom linki x peria s icin.yada onerecegin bütün özellikleriyle calisan bir rom linki.şu an stock 4.0.4 rom yüklü

aptdgam

Üye
kardeş telefonum x peria s root ve bootloder kilidini halletmem 1 günümü aldi.senden ricam recovery mode olayını anlatman bunu bi türlü yapamadim.ikinci ricam cm10 rom linki x peria s icin.yada onerecegin bütün özellikleriyle calisan bir rom linki.şu an stock 4.0.4 rom yüklü

Bir şey sordum ama cevap yok neyse sagol yinede 1.yöntemi denedim ama olmadi fastfood. Exe dosyasi yok zipshareden indirdim dosyayi

erkanaymak

erkanaymak

Üye
:tşk:

esadbal

Üye
    Konu Sahibi

Recovery Moduna Eğer Cihazın Root'lu İse Marketten x-Parts 'ı İndir ve Yükle Nasıl Kullancağın ve İnd. Linki BURADA

ve cm10'u Boşver Bunu Yükle : (Anlatım İng.)

Bu Arada Tüm 2011 Xperia 'cıları ve Diğerlerini ' a Bekleriz..
Arc/S - Neo/V - Ray - Pro İçinde Paylaşım Vardır...

Yakında Android'i Bırakıp iOS'a Geçmeyi Düşündüğümden Dolayı Böyle Bir Site Yapma Gereği Duydum..

aptdgam

Üye
Recovery Moduna Eğer Cihazın Root'lu İse Marketten x-Parts 'ı İndir ve Yükle Nasıl Kullancağın ve İnd. Linki BURADAve cm10'u Boşver Bunu Yükle : (Anlatım İng.)
kardeş ilgilendiğin için teşekkür ederim.x parts la yuklenmio cwm instal bölümune gelince sorry bilmem ne yazıyor install cwm gibi birşey gelmiyor.başka bi yöntem söylesen kesin olacak birşey telefon umrumda değil bunu beceremiyor olmak koyuyor bana:)samsung android de herşeyi bilirim hemen hemen rom yuklemede ama bunu yapamadm

mastodon

Üye
arkadaslar eski stokçu bir arkadastan x10 aldım kardesim çok istemişti şimdi okuduklarımla root ettim recovery yükledim cihazım şu an rootlu 2.3.3 ne önerirsiniz herkes miui demiş ama elimdeki sürüm çok stabil degil. akıcı bir roma ihtiyacım var. yani şimdi miui önerseniz ben onun zipini recoveryden wipelayarak kursam başka bir şey gerekir mi. brick etmek istemiyorum. flashtool kullanabiliyorum
teşekkürler

esadbal

Üye
    Konu Sahibi
arkadaslar eski stokçu bir arkadastan x10 aldım kardesim çok istemişti şimdi okuduklarımla root ettim recovery yükledim cihazım şu an rootlu 2.3.3 ne önerirsiniz herkes miui demiş ama elimdeki sürüm çok stabil degil. akıcı bir roma ihtiyacım var. yani şimdi miui önerseniz ben onun zipini recoveryden wipelayarak kursam başka bir şey gerekir mi. brick etmek istemiyorum. flashtool kullanabiliyorum
teşekkürler

(hız için)

veya bu

(z görünümü için)

- - - Eklendi - - -

kardeş ilgilendiğin için teşekkür ederim.x parts la yuklenmio cwm instal bölümune gelince sorry bilmem ne yazıyor install cwm gibi birşey gelmiyor.başka bi yöntem söylesen kesin olacak birşey telefon umrumda değil bunu beceremiyor olmak koyuyor bana:)samsung android de herşeyi bilirim hemen hemen rom yuklemede ama bunu yapamadm

Büyük İhtimal daha Root Atmamışsın... at buradan root sonra bidaha denersin ;

accredoria

Üye
Custom ROM yüklemeye çalışırken telefon gitti. SONY yazısında kaldı. Stock ROM da silindi, cwm şeklinde de açamadım . yardımcı olur musunuz ne olur??

-sss-

Üye
Ön Hazırlık

* Yükleyeceğiniz ROM'un Hangi Sürüm Tabanlı Olduğuna Bakıp Telefonunuzu O Versiyona (İ.C.S gibi) Flashlayın

* Kilidinin Kaldırlımış Olması Gerek.

* Cihazınızın Olduğundan Emin Olun.

* Cihazınızın USB Hata Ayıklaması Modunun Açık Olduğundan Emin Olun.​

* Custom Rom İçin Gereken '' ANA ROM '', Varsa '' WİDGET '' lar, Varsa Cihazınız İçin Gereken '' PATCH ''

___Kısaca Custom Rom Nedir? Ne İşe Yarar?___

Custom Rom​
Aslında Telefonla Beraber Gelen Romların Yani Offical Rom'ların Düzenlenmesi ile Oluşturulan Romlardır.

Bu Şekilde Bakıldığında Çok Basit Görünür Ama Emin Olun Hayat Kurtarır. Nasıl mı ?​

Misal ;
Telefonun İle Gelen Uygulama Sayınız 30. Kullandığınız Uygulama 10. Bu Durumda Geri Kalan 20 Uygulamaya Ne Gerek Var ?

İşte Custom Rum üreticileri bu uygulamaları sistemden kaldırıyor ve size daha çok yer kalıyor.
Bu kadar mı ?
Tabi ki hayır üreticiler aynı zamanda
UnderClock ile işlemcinin telefonun bekleme anında minimum hıza inmesini sağlayarak batarya sürenizi uzatıyor.

Tabi Gereksizleri Çıkaran Üretici Aynı Zamanda Gerekli Birkaç Uygulamada Ekleyebiliyor.Battery Saver Programları Gibi.
Elbette Daha Pek Çok Faydası Vardır Ama Benim Bu Saydıklarım Bile Custom Rom Yüklemeniz İçin İyi Sebepler..

Az Önce Dediğim Gibi Kullanıcıların Eklediği​

Bir Çok Yenilik & Yarar Vardır.

! Gerekenler !

YÖNTEM 1

FastBoot Telefonumuza '' ClockWordRecovery '' yi Yüklememiz yani '' ClockWordRecovery '' Modunda Girmek İçin Gerekir.

YÖNTEM 2

İsterseniz '' FastBoot '' 'u İndirmeden​
Telefonumuza Kurarak ve*
Aşağıdaki Adımları Takip Ederek Kısaca ClockWordRecovery Moduna Giriş Yapabilirsiniz..​
x-Parts>Install>Install CWM> Sonraki BölümTools>Reboot Recovery Tıklayın

TelefonResetAtacaktır.

YÖNTEM 3
Eğer Telefonunuzda Custom Kernel Yüklüyse Kapatın ve Açılırken Sürekli Ses Kısma Tuşuna Basın.

------------------------>Açılırken Sürekli SES KISMA TUŞuna Basınız.<------------------------

Bundan Sonraki Kısımda En Basit Kısım Denilebilir.
Eğer Orta Seviyeye Bir İngilizceniz Varsa Sıkıntı Yaşamadan Halledebileceğiniz Bir Kısım

___UYARI___

EĞER YÖNTEM 1'i SEÇTİYSENİZ BU YAZIYI OKUYUNUZ ;
FASTBOOT KULLANIMI

AŞAĞI / YUKARI = SES AÇMA / KISMA TUŞLARI

SEÇİM TUŞLARI = POWER (KİLİT) YADA KAMERA TUŞU

___Xperia'lar İçin ClockWorkModRecovery ile Custom Rom Yükleme___

----------.Alttaki 4 Madde YÖNTEM 1'i Seçenler İçin Geçerli.----------

* İndirdiğiniz FastBoot.rar Arşivini Klasöre Çıkartın

* Fastboot Klasörünün İçine Girin, İçindeki Öbür Fastboot'a Girin ve​
SHİFT
Tuşuna Basılı Tutarak Yan Tıklayın ve KOMUT PENCERESİNİ BURADA AÇ' a Tıklayın

* Komut Penceresinin İçine Kırmızı Yazıyı Yazınız ''​
fastboot boot recoveryARC.img​
''

* Telefonunuza Birazdan​
CWM Recovery
Yüklenecek ve Açılacaktır...​

----------.Üstteki 4 Madde YÖNTEM 1'i Seçenler İçin Geçerliydi.Alttaki Maddeler İse Her İki Yöntem İçinde Geçerlidir.----------

1*​
Wipe Data
ve​
Wipe Cache
Seçeneklerine Girip ''​
Yes...
'' Yazan Kısımlara Tıklıyoruz.

2*​
Mount and Storage
>​
Format System
Kısmına Girip Yes Diyoruz

3*​
Advanced
> Kısmına Girin,​
Dalvik
ve​
Battery
Seçeneklerine Girip Yes Diyoruz

4* Install Zip From SD Card > Choose ZİP From Sd Card .....

5* SD Kartımıza Attığımız Ana Rom 'u (Main Rom) Seçerek Yüklüyoruz.

6* Eğer Cihazımız İçin​
Herhangi Bir PATCH yada WİDGET yada HERHANGİ BİR EK Verdiyseler
4.Maddeyi Uyguluyoruz.​

Ve En Son Yüklememiz Gerekenleri Yükledikten Sonra Reboot System Now Seçeneğini Seçerek Telefonumuzu Yeniden Başlatıyoruz...

***CUSTOM ROM YÜKLEME İŞLEMİ TAMAMLANMIŞTIR
TELEFONUNUZUN İLK AÇILIŞI NORMALDEN DAHA UZUN SÜREBİLİR TELAŞ ETMEYİN***

Eğer İnternet Çalışmıyorsa = AYARLAR > XPERİA > İNTERNET AYARLARI > '' KABUL ET ''

dostum herşey çok güzel ama birde bu olayı XPERİA GO için ayrı bi anltım yok yaw bi zahmet bana yardım edermisin ?

sevketozben

Üye
arkadaşlar ben sola 4.0.4 ile fastboot moduna erişemiyorum pcye bağladığımda 5 snye mavi ışık yanıyor ve sonra sönüyor flash mode erişim sağlıyorum ama fastboot moduna giremiyorum. doğal olarak bootloader unlock da yapamıyorum tavsiye verecek var mı?

8cgr

Üye
xperia active ST17i hangi room u önerirsin?ICS Flawless v4 OPEX rom yükledim, problemsiz çalışıyor.

Müsait bir zamanımda Sony Xperia Active st17i rom yükleme, root, unlock işlemlerini anlatacağım.
arkadaşlar ben sola 4.0.4 ile fastboot moduna erişemiyorum pcye bağladığımda 5 snye mavi ışık yanıyor ve sonra sönüyor flash mode erişim sağlıyorum ama fastboot moduna giremiyorum. doğal olarak bootloader unlock da yapamıyorum tavsiye verecek var mı?
Tam ters işlem yapmalısın, yani flash mode geçmek için "ses açma" tuşunu kullanıyorsan, fastboot mode geçmek için "ses kısma" tuşuna basılı tutuyorsun.

anebus

anebus

Üye
Bunlar bütün xperia'lar için geçerli değil mi? Xperia Z1 için özel bir konu bulamadım da?

Invoke

Invoke

Üye
Bunlar bütün xperia'lar için geçerli değil mi? Xperia Z1 için özel bir konu bulamadım da?

Bütün androidler için genel olay şudur:

Bootloader kilidi varsa açılır.
Cwm yüklenir.
Cwmden Wipe yapılır, rom flashlanır. (kernel rom ile birlikte flashlanmıyorsa, mesela 2011 xperialar gibi eski cihazlarda, önce ayrıca kernel flashlanır)

----

Z1 e custom rom yüklemeden önce TA Partition backup alın.

Üst Alt