Xiaomi Redmi 5 ve Redmi Note 5 İçin MIUI 11 Güncellemesi Yayınlandı


Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi


Xiaomi, eski telefonlarına da MIUI 11 güncellemesini yayınlayacağının sözünü vermişti. Şirket, sözünü tutmaya başladı ve neredeyse iki yıllık olan Redmi 5 ve Redmi Note 5 cihazları için MIUI 11 güncellemesini yayınladı.

Dünyanın en büyük 4. akıllı telefon üreticisi Çin merkezli Xiaomi, geçtiğimiz aylarda Android 10 tabanlı MIUI 11 arayüzünü tanıtmıştı. Şirket bu arayüzünü tanıttıktan kısa bir süre sonra aslen Android 10'u içerisinde barındıran MIUI 11 güncellemesini eski model telefonları için de yayınlayacağının sözünü vermişti. Çin'den gelen haberlere bakılırsa Xiaomi sözünü tutmuş gibi görünüyor.

Şirket, 2017'nin aralık ayında Redmi 5 isimli cihazını piyasaya sürmüştü. Bu telefondan birkaç ay sonra da 2018 Şubat ayında Redmi 5 Plus olarak da bilinen Redmi Note 5 piyasaya sürülmüştü. Xiaomi, neredeyse iki senelik olan bu iki cihazı için de MIUI 11 güncellemesini yayınladı. Güncelleme şimdilik yalnızca Çin'de bulunan cihazlar için yayınlandı ve yakın zamanda tüm dünyaya yayılması bekleniyor ancak durum pek de sanıldığı gibi olmayabilir.

Eski cihazlara yayınlanan MIUI 11 güncellemesi yalnızca Çin'deki cihazlar için yayınlanmış olabilir

Yayınlanan MIUI güncellemesi şirketin yalnızca Çin kolu için yayınladığı bir güncelleme, dolayısıyla güncellemenin cihazların global versiyonuna çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor. Xiaomi'nin Hindistan'da satışa sunulan Redmi Note 5 Pro isimli cihazlarının bu güncellemeyi almayacak olmasını yazdığımız konuya örnek gösterebiliriz.

Yine de şirketin daha önceki tutumu göz önüne alındığında güncellemenin bu cihazların global versiyonları için de yayınlanacağı düşünülüyor. Bunun yanı sıra şirket güncellemenin yayınlanacağı telefonları yalnızca bu modellerle sınırlı tutmayacak. Şirketin açıklamalarına göre Redmi 8 ve Redmi 8A modellerinin global versiyonları da güncellemeyi almaya başladı.

11.0.2.0.PEICNXM model numarasıyla yayınlanan güncelleme, yaklaşık 677 MB yer kaplıyor ve yeni MIUI arayüzünü ve MIUI 11'in özelliklerini telefona ekliyor. Sistem bazlı karanlık mod, yeni doğal sesler ve alarm sesleri, hızlı cevap özelliği gibi özellikleri telefona getirecek. Bunun yanı sıra ilginç bir şekilde Redmi 5 ve Redmi Note 5, MIUI 11'in özelliklerini alacak olsalar da işletim sistemleri Android 9 Pie olarak kalacak.
 
  • Beğen
Tepkiler: arslan3332
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt