Wp8 İle İlgili Ipuçlarını/Dikkat Çekenleri Burda Toplayalım

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
pirenuri

pirenuri

Üye
    Konu Sahibi
Wp8 İle İlgili Ipuçlarını/Dikkat Çekenleri Burda Toplayalım
Merhaba arkadaşlar,

Böyle bir konuya ihtiyaç duydum çünki Wp8 yeni bir sistem ve sistemü pek bilmediğimizden yapmak istediğimiz bazı şeyleri telefonda bulmakta güçlük çekebiliyoruz. Ben daha sarıpanterimi almadım ama böyle konuya ihtiyacımızın olduğunu anladım.
Kısacası Wp8 hakkındaki ipuçları,görülmesi (bulunması) zor ayarları ya da gözden kaçırdıklarımızı, önemli eksiklikleri paylaşalım istiyorum. Siz yorum yazdıkça ben yorumlarınızı eklerim.

Ayrıca Lumialara lakapda taktım

Lumia 920 Beyaz »» Beyaz Melek
Lumia 920 Sarı »» Sarı Panter
Lumia 920 Siyah»»
Lumia 920 Kırmızı »»
Htc 8x Mor »»
Htc 8x Sarı »»
Htc 8x Siyah»»
Htc 8x Kırmızı»»

Sizin de yorumlaeınızı bekliyorum arkadaşlar lakaplar bulalım şunlara. :D
1...
Sessiz Modu:

Gördüğünüz üzere WP8 başlangıç ekranına doğrudan "sessiz modu" kısayolu atabileceğiniz bir ayar yada program yok.
İlk bakışta sessize almak için 2 yol var gibi duruyor.

1)"Ayarlar"a girdikten sonra "Zil Sesleri+Uyarılar"a girip "Zil" ayarını -kapalı-ya getirmek.

2)Kenardaki ses kontrol tuşuna aşağı doğru basılı tutup sesi tamamen kapatmak.

Ancak aslında bir kısayol mevcut:

*Telefonun kenarındaki ses kontrol tuşuna (aşağı yada yukarı) bir kez bastıktan sonra ekranda görünen ses düzeyi ayarlarında "Zil simgesine" tıklayarak mod değişikliği yapabilirsiniz.

• Zil
  • Zil+Titreşim
  • Titreşim (Yani Sessiz)

2....

Bluetooth, Wifi, SMS, Şebeke, Uçuş Modu Kısayolları:

Bilindiği üzere WP'de bluetooth, wifi v.b ayarları değiştirmek için AYARLAR kısmına, oradan da ilgili bölümüne girip aktif/pasif durumunu değiştirmek gerekiyor. Ayarlar menüsünün kısayolunu atmak mümkün iken, alt menü durumundaki bu ayarları doğrudan başlangıç ekranına kısayol olarak atamıyorsunuz.

Ancak WP marketteki küçük yardımcı uygulamalarla bunu sağlamak mümkün.
Aşağıda bazılarının isimlerini bulabilirsiniz.

*Shortcut Tiles
*Easy Tiles
*Shortcuts
*WP Shortcut Tiles
*Shortcut

- - - Eklendi - - -

Radyo Dinleme:

Windows Phone 8 ve bu sisteme sahip telefonlar maalesef FM radyo modülünden yoksun olarak piyasaya çıktılar.
Bunda gerek fm modülünün üretim/pazarlama maliyetini artırıyor olması, gerekse mobil 3G/4G bağlantıların yaygınlaşması ve hızlanması nedeniyle radyoların rahatlıkla internetten dinlenebilir hale gelmesinin etkisi bulunuyor.

WP8'de internetten radyo dinlemek için herhangi bir menü yada program yer almıyor.

Radyo dinleyebilmek için marketten "WP8 Radio" programını indirebilirsiniz.
Kolay kullanım arayüzü ile dinlemek istediğiniz radyonun ismini yazıp aratarak kolayca bulabilirsiniz.
Program, o radyoya ilişkin internetten bulunan yayını (steam) bulup arama sonucu olarak karşınıza getiriyor.
Steam aktif durumda ise, sonuca tıkladığınız an radyonuz çalmaya başlıyor.

3...

XBox/Nokia Müzik ve Filmlerde "İleri-Geri Sarma":

Yeni kullanmaya başlayan arkadaşlar, film veya müzik dinlerken ileri-geri sarma işlevini bulmakta güçlük çekebiliyorlar.
XBox Müzikte (Yada Nokia Müzik'te) müzik dinlerken ||<< yada >|| tuşuna bir kez basarsanız bir önceki yada bir sonraki şarkıya geçer. Ancak bulunduğunuz şarkıyı ileri/geri sarmak istiyorsanız bu tuşlara basılı tutmanız gerekir :oke:
Aynı şey filmler için de geçerli.

4...

Bir kişinin zil sesini değiştirmek için

1. Başlangıç ekranında Kişiler'e dokunun ve Tümü/Herkes seçeneğine kadar hızlı kaydırın.
  2. Düzenlemek istediğiniz kişiye dokunun.
  3. Düzenle'ye dokunun.
  4. Zil Sesi'ne dokunun ve sonra da atamak istediğiniz zil sesine dokunun.

5...

Kayıp telefon bulma

İster kaybolmuş ister kanepe minderinin arasına sıkışmış olsun, telefonunuzu bulamamanız can sıkıcıdır. Telefonumu Bul, endişenizi gidermeye yardımcı olabilir. Windowsphone.com adresindeki Telefonum bölümünde yer alan bu ücretsiz servis, İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan telefonunuzu çaldırabilir, içeriğini silebilir veya harita üzerinde gösterebilir. Telefonumu Bul, telefonunuzu kurtarmayı veya başka bir kişinin izniniz olmadan telefonunuzu kullanmasını engellemeyi kolaylaştırır.

Telefonumu Bul'u ilk defa ayarlamak için

İlk defa kullandığınızda, Telefonumu Bul'u ayarlamak için ( oturum açmak dahil olmak üzere) gerçekleştirmeniz gereken birkaç işlem vardır. Ancak, sonraki kullanışınızda doğrudan haritaya geçebilir ve tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

1. Bilgisayarınızda windowsphone.com adresine gidin.
  2. Sağ üst köşedeki telefonun üzerine gelin ve Telefonumu Bul'u tıklatın. İstenirse, telefonunuzda oturum açmak için kullandığınız Microsoft hesabıyla oturum açın.
  3. Telefonumu Bul'u tıklatın ve Telefonumu Bul'u ayarlamak için yönergeleri izleyin. Bunu bir kere yapmanız gerekir.

Telefonunuzun konumunu belirleme

2. Sağ üst köşedeki telefonun üzerine gelin ve Telefonumu Bul'u tıklatın. İstenirse, telefonunuzda oturum açmak için kullandığınız Microsoft hesabıyla oturum açın.
  3. Bilgisayarınızda windowsphone.com adresindeki sayfasına gidin ve telefonunuzda oturum açmak için kullandığınız Microsoft hesabıyla oturum açın.
  4. Aşağıdakilerden birini yapın:
    • En son konumu göremiyor musunuz? Yenile'yi tıklatın.
    • Telefonunuzun konumunun sabit kopyasını oluşturmak istiyorsanız Yazdır'ı tıklatın.
    • Haritayı kaydırırken telefonunuzun konumunu kaybederseniz Haritayı ortala'yı tıklatın.
    Not

Telefonunuzu hemen bulamazsak, dilerseniz denemeye devam edebiliriz. Kullanmamızı istediğiniz e-posta adresini girerseniz, telefonunuzu bulduğumuzda size e-posta gönderebiliriz.

Telefonunuzu çaldırmak için

1. Bilgisayarınızda, windowsphone.com adresindeki sayfasına gidin.
  2. Çaldır'yı tıklatın ve telefonu çaldırmak için yönergeleri izleyin.
    İpucu

Telefonunuzu çaldırdığınızda, sesi kapalı veya titreşim modunda olsa bile çalar.

Telefonunuzu kilitlemek ve bir mesaj göstermek için

3. Kilitle'yi tıklatın ve yönergeleri izleyin. Henüz telefonunuzda ayarlanmış bir parolanız yoksa bir parola girmeniz gerekir; bunu telefonunuzu geri aldığınızda kilidi açmak için kullanırsınız.
    Not

Telefonunuzu hemen kilitleyemezsek denemeye devam edebiliriz. Kullanmamızı istediğiniz e-posta adresini girerseniz, telefonunuzu bulduğumuzda size e-posta gönderebiliriz.

İpucu

Ayrıca, telefonunuzun kilit ekranında görüntülenecek mesajı yazabilirsiniz. Telefonunuzu bulan kişinin sizle iletişim kurabilmesi için mesaja bir telefon numarası veya bir e-posta adresi ekleyebilirsiniz.

Telefonunuzun içeriğini silmek için

Telefonunuzu geri alamayacağınızdan eminseniz veya telefonunuzu kurtarana kadar korumayı istediğiniz önemli bilgiler varsa, telefonunuzun içeriğini uzaktan silebilirsiniz.

3. İçeriği sil'i tıklatın.
  4. Kesinlikle eminseniz, Evet! Telefonumun içeriğini hemen sil onay kutusunu seçin ve ardından İçeriği sil'i tıklatın.
    Notlar
    • Telefonunuzun içeriğini hemen silemezsek denemeye devam edebiliriz. Kullanmamızı istediğiniz e-posta adresini girerseniz, telefonunuzun içeriğini sildiğimizde size e-posta gönderebiliriz.
    • Cep telefonu operatörünüze telefonunuzu kaybettiğinizi haber vermek iyi bir fikirdir.

Telefonumu Bul ayarlarını değiştirmek için

Telefonumu Bul'u birkaç saatte bir konumunuzu kaydedecek biçimde ya da komutların (ve uygulamaların) telefonunuza daha hızlı ve daha ucuz şekilde gönderilmesi için kısa mesajlar yerine anında iletim bildirimlerini kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu ayarları bilgisayarınızda değil telefonunuzda değiştirin.

1. Ayarlar'a dokunun, sonra da Telefonumu bul'a dokunun.
  2. Aşağıdakilerden birini veya ikisini seçin:
    • Anında iletim bildirimlerini kullanarak telefonuma uygulama gönder (SMS değil). Telefonumu Bul servisi ve web'deki Windows Phone Mağazası, komutları ve uygulamaları kısa mesaj aracılığıyla telefonunuza gönderir. Anında iletim bildirimlerini kullanmayı tercih etmek için bu seçeneği işaretleyin. Neden? Anında iletim bildirimleri kısa mesajlardan daha hızlı olabilir ve cep telefonu operatörünüz gelen her mesajı ücretlendiriyorsa anında iletim bildirimleri daha ucuz olabilir. Ayrıca, Telefonum üç gün içinde yalnızca 15 kısa mesaj gönderebilir. Anında iletim bildirimlerinde sınır yoktur.
    • Telefonumun daha kolay bulunabilmesi için düzenli aralıklarla ve pili bitmeden önce konumunu kaydet. Microsoft birkaç saatte bir telefonunuzun konum ayrıntılarını kaydedebilir; böylece telefonunuz kapsama alanının dışında kaldığında veya pili bittiğinde telefonunuzun bilinen en son konumunu haritada gösterebiliriz.

Kaynak:

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Sessiz Modu:

Gördüğünüz üzere WP8 başlangıç ekranına doğrudan "sessiz modu" kısayolu atabileceğiniz bir ayar yada program yok.

1)"Ayarlar"a girdikten sonra "Zil Sesleri+Uyarılar"a girip "Zil" ayarını -kapalı-ya getirmek.

*Telefonun kenarındaki ses kontrol tuşuna (aşağı yada yukarı) bir kez bastıktan sonra ekranda görünen ses düzeyi ayarlarında "Zil simgesine" tıklayarak mod değişikliği yapabilirsiniz.

• Zil
  • Zil+Titreşim
  • Titreşim (Yani Sessiz)

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR, pirenuri ve phantomddl
pirenuri

pirenuri

Üye
    Konu Sahibi
Sessiz Modu:

• Zil
  • Zil+Titreşim
  • Titreşim (Yani Sessiz)

çok güzel bir ipucu teşekkürler yeni bir sistem herşeyini öğrenmemiz lazım yavaş yavaş

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye

XBox/Nokia Müzik ve Filmlerde "İleri-Geri Sarma":

Yeni kullanmaya başlayan arkadaşlar, film veya müzik dinlerken ileri-geri sarma işlevini bulmakta güçlük çekebiliyorlar.
XBox Müzikte (Yada Nokia Müzik'te) müzik dinlerken ||<< yada >|| tuşuna bir kez basarsanız bir önceki yada bir sonraki şarkıya geçer. Ancak bulunduğunuz şarkıyı ileri/geri sarmak istiyorsanız bu tuşlara basılı tutmanız gerekir :oke:
Aynı şey filmler için de geçerli.

• Beğen
Tepkiler: pirenuri
papakudioflu

papakudioflu

Admin
basili tutma fikrini bir arkadaşa soylemiştim ama olumsuz cevap vermişti.

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye

Bluetooth, Wifi, SMS, Şebeke, Uçuş Modu Kısayolları:

Bilindiği üzere WP'de bluetooth, wifi v.b ayarları değiştirmek için AYARLAR kısmına, oradan da ilgili bölümüne girip aktif/pasif durumunu değiştirmek gerekiyor. Ayarlar menüsünün kısayolunu atmak mümkün iken, alt menü durumundaki bu ayarları doğrudan başlangıç ekranına kısayol olarak atamıyorsunuz.

Ancak WP marketteki küçük yardımcı uygulamalarla bunu sağlamak mümkün.
Aşağıda bazılarının isimlerini bulabilirsiniz.

*Shortcut Tiles
*Easy Tiles
*Shortcuts
*WP Shortcut Tiles
*Shortcut

- - - Eklendi - - -

Radyo Dinleme:

Windows Phone 8 ve bu sisteme sahip telefonlar maalesef FM radyo modülünden yoksun olarak piyasaya çıktılar.
Bunda gerek fm modülünün üretim/pazarlama maliyetini artırıyor olması, gerekse mobil 3G/4G bağlantıların yaygınlaşması ve hızlanması nedeniyle radyoların rahatlıkla internetten dinlenebilir hale gelmesinin etkisi bulunuyor.

WP8'de internetten radyo dinlemek için herhangi bir menü yada program yer almıyor.

Radyo dinleyebilmek için marketten "WP8 Radio" programını indirebilirsiniz.
Kolay kullanım arayüzü ile dinlemek istediğiniz radyonun ismini yazıp aratarak kolayca bulabilirsiniz.
Program, o radyoya ilişkin internetten bulunan yayını (steam) bulup arama sonucu olarak karşınıza getiriyor.
Steam aktif durumda ise, sonuca tıkladığınız an radyonuz çalmaya başlıyor.

• Beğen
Tepkiler: pirenuri
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Bir kişinin zil sesini değiştirmek için

1. Başlangıç ekranında Kişiler'e dokunun ve Tümü/Herkes seçeneğine kadar hızlı kaydırın.
  2. Düzenlemek istediğiniz kişiye dokunun.
  3. Düzenle'ye dokunun.
  4. Zil Sesi'ne dokunun ve sonra da atamak istediğiniz zil sesine dokunun.

n000k

n000k

Üye
Arkadaslar kendi attigimiz ringtones la mesaj sesi yapamiyormuyuz? Bunun bi caresi yokmu arkadaslar?
Sent from my {Lumia 920 aşkım} using Board Express

pirenuri

pirenuri

Üye
    Konu Sahibi
mesaj yazan arkadaşlara teşekkür ederim alıntı ile konunun başına aldım söylediklerini

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Arkadaslar kendi attigimiz ringtones la mesaj sesi yapamiyormuyuz? Bunun bi caresi yokmu arkadaslar?
Sent from my {Lumia 920 aşkım} using Board Express

Maalesef şu an mesajlar için kişisel ses tonu atayamıyoruz. Mevcutlar içinden kullanmak zorundayız.
Ama önümüzdeki güncellemelerde bu konuyu çözebilirler. (Hatta konuyla ilgili az önce geribildirim yolladım)

n000k

n000k

Üye

Maalesef şu an mesajlar için kişisel ses tonu atayamıyoruz. Mevcutlar içinden kullanmak zorundayız.
Ama önümüzdeki güncellemelerde bu konuyu çözebilirler. (Hatta konuyla ilgili az önce geribildirim yolladım)
ahh yaa keşke olabilseydi.. bunlar beni uykumdan uyandırmazki?? cırkk yapıyo susyo :( neysem saol bilgi için!!

kimbilir_01

kimbilir_01

Üye
ahh yaa keşke olabilseydi.. bunlar beni uykumdan uyandırmazki?? cırkk yapıyo susyo :( neysem saol bilgi için!!

l920 de mesajlarda evet ama alarm da kişisel zil sesi atanabiliyor ve sanırım bu seni uyandırır :good:

komando04

komando04

Üye
arkadaşlar sakın telefonları ayarlardan sıfırlama yapmayın ben yaptım telefon açılmadı.nokiayı aradım not olarak kayıt etti ve genel bir sorun olduğunu söyledi.

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
arkadaşlar sakın telefonları ayarlardan sıfırlama yapmayın ben yaptım telefon açılmadı.nokiayı aradım not olarak kayıt etti ve genel bir sorun olduğunu söyledi.

Ben aldığımın ikinci günü yapmıştım bi sorun olmadı? :allalla:

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Ben de yaptım bende de bir sorun olmadı.

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Şimdi yine sıfırladım Serdar, noproblem...;)

komando04

komando04

Üye

Ben aldığımın ikinci günü yapmıştım bi sorun olmadı? :allalla:

bilmiyorum abi bende hiçbir sorun yoktu ama sıfırdan başlamak için sıfırladım telefonu kapandı daha açılmadı bende gidip cihazı değiştirdim beyaz aldım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt