Windows 10 Windows 10 Zaman Ayarlı Bilgisayarı Kapatma


Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Eğer sizde uzun süren indirmeler yapıyorsanız ve bilgisayarınızı gece veya gün içerisinde açık bırakmak zorunda kalıyorsanız Windows 10 zaman ayarlı bilgisayar kapatma özelliğini kullanarak indirmenin biteceği saate yakın bir sürede bilgisayarın otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin indirmenin bitmesine az bir süre kaldı fakat evden ayrılmanız gerekiyor. Uzun saatler boyunca eve dönmeyecekseniz bilgisayarınızın boşuna çalışmasına gerek yok. Zaman ayarlı bilgisayar kapatma özelliğini harici programlar ile de kullanabilirsiniz fakat program yerine komut yöneticisi kullanarak bu işlemi nasıl yapacağınızı size aşağıda kısaca anlatacağım.

Basit birkaç kod ile sizde bilgisayarınızda zaman ayarlı kapatma özelliğini aktif hale getirebilir ve gereksiz yere elektrik harcamalarının önüne geçebilirsiniz. Öncelikle CMD yani komut yöneticisi ekranını açın. shutdown –s –f –t x komutunu ekrana yazın. Burada yer alan x kodunun yerine saniye cinsinden bilgisayarın ne kadar süre sonra kapatılması gerektiğini yazacaksınız. Yani bilgisayar 1 saat sonra kapansın istiyorsanız shutdown –s –f –t 3600 yazmanız gerekiyor. Saniye cinsinden bilgisayarın ne kadar süre sonra kapatılması gerektiğini yazarak enter tuşuna basarsanız karşınıza ufak bir bilgilendirme ekranı çıkacaktır.
 
  • Beğen
Tepkiler: TheNightMare.
supragt

supragt

Üye
Windows 7de de geçerli midir ?
 


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt