Windows 10 AHCI aktif etme

Sponsorlu Bağlantılar

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
Windows 10 AHCI aktif etme
iyi akşamlar arkadaşlar 500 gb harddiski olan laptopa 120 gb ssd aldım harddiski çıkarıp yerine taktım içinden çıkardığımı aparat ile cd sürücüsünü iptal ederek oraya taktım ve Windows 10 nu ssd ye kurdum sorunsuz olarak çalışıyor kuruarken usb ile kurdum birkaç yerde okudum ssd ye Windows kurarken AHCİ nedir bilmeden standart kurulum yaptım biosa baktım bir şey göremedim windowsu silmeden bunu aktif edebilirmiyim.tşk.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

PALA.

PALA.

Üye
Laptobunuzun bios ayarlarında ahcı ve uefi ile ilgili ayarlar vardır. İnternetten cihaz modeliniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
Uefi desteği varsa Usb yi uefi kuruluma göre hazırlamalısınız. Yüklerkende tüm ssd yi silip öyle format atmalısınız.

Uefi desteği yoksada mecbur normal bios kurulumu yaparsınız.
Ahcı donanımın daha performanslı, daha kararlı çalışmasını sağlar. Kurulumdan sonra microsoftun varsayılan ahcı sürücüsüne ek olarak intel rst gibi sürücüler ile ahcı performansı yaklaşık %18 civarında arttırabilir.
Tahminimi söylüyorum ahcı modu açık olur genelde. Windowsu silmede ahcı mod açılır ama uefi pek mümkün değil.
Yanlız bazı laptoplarda sata2 oluyor bunun farkını fazla hissetmezsiniz.
Konu açsaydınız disk seçiminede yardımcı olurduk, SSD niz hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare. ve MAERKEK

aozaslan66

Üye
    Konu Sahibi
cevap için tşk usta.kullandığım laptop casper Nirvana 15.6 çift çekirdek celeron n2840 işlemci diye geçiyor CGU model bazen format atarken UEFİ olduğu için bazen format atamıyordum.sata3 diye geçiyor

PALA.

PALA.

Üye
Bu videoları incelemediyseniz bir bakın.

Bu konuda bilgi bulabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Üst Alt