Voltage Control ile Android'e Overclock

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
Voltage Control ile Android'e Overclock
Overclock ve downclock, bilgisayar sektöründe yıllardır olan terimler.Overclock, hızaşırtma anlamına geliyor. Yani 1GHz hızında çalışan bir işlemciyi 1.2 ya da 1.4 GHz belki daha fazla hızlarda çalıştırabilirsiniz. Ya da downclock yaparak, işlemci hızını daha da düşürebilirsiniz. Ben nedenişlemcimin hızın düşüreyim diyorsanız hemen cevabı verelim. Daha az güçtüketimi, daha uzun pil ömrü ve daha az ısı.

VoltageControl yazılımı ile beraber Android tabanlı akıllı telefon tabletlerdekiişlemcinin voltajını, her hıza göre farklı ayarlayabiliyorsunuz.Galaxy S2'de Voltage Control yazılımını yükledik ve işlemciyi overclockettik. İşlemciyi 1.6 GHz hızına kadar çıkartabildik. Tabi voltaj attırarak. GPU hızını da 400 MHz'e aldık. Yani Galaxy S3 ile aynı GPU performansı veriyor.

Tabi yazılım root yetkisi istiyor. Cihazınız rootlu ise Voltage Control yazılımı Google Play Store'dan ücretsiz olarak, indirebilirsiniz.

O zaman uygulamayı kullanmaya başlayalım.

General sekmesinde minimum ve maksimum işlemci hızlarını ayarlıyorsunuz. CPU Governor seçeneği ise Linux'deki belli başlı işlemci profillerini gösteriyor. Örnek olarak önemli profillerin anlamlarını sizler için paylaşalım.
Performance : Sadece en yüksek frekansta çalışır. İşletim sistemi yük durumunu kontrol etmediği için, yapacağı işlem azalacağından ve frekans değişimi olmadığından, telefonunuz tam performans çalışacaktır. Yani maksimum performans, minimum pil.
Powersave : Güç tasarrufunda kullanılacak olan ayarlarınız.
Ondemand : Yazımızın başından bu yana değindiğimiz ayar. Belirlenen alt frekansla, maksimum frekans arasında sistem yüküne göre hızını otomatikman ayarlıyor.
Programın yukarısında ise düşük güç tüketimi yazdığını görüyorsunuz. Burası oluşturduğunuz profile vereceğiniz ad. Buraya ne yazarsanız, öyle kayıt oluyor.

En düşük hızı 50 MHz seviyesine kadar düşürebiliyoruz. Bu da bizim güç tüketiminin azalmasını sağlıyor. Cihaz kilitli konumdayken, epey az güç tüketecek. Cihazın işlemci hızını da 1.6 GHz'e çıkaralım.

General sekmesinin yanında Voltage kısmı bulunuyor. Burada da hız hız, işlemciye vereceğiniz voltaj ortaya çıkıyor. Voltaj aralığını daha az verip,güç tüketimini azaltabilirsiniz. Ya da hızı yukarı çekip, işlemci voltajını yükseltebilirsiniz.

GPU & Charging kısmından, telefonun şarj oluş hızından, kullanılan grafik işlemci ile ilgili tüm ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Özellikle oyunperformansından memnun olmadığınız cihazların, GPU hızını yükselterek, oyun performansını arttırabilirsiniz.

GPU ayarlarında iki bölüm bulunuyor. Bunlardan biri düşük güç tüketimmodu. Burada oyun harici durum söz konusu. High Performance modunda ise oyun gibi 3D işlemlerin yapıldığı alanlarda çıkılacak hızı seçiyorsunuz. Ayrıca hızlarla beraber, GPU'ların kaç voltaj değerinde çalışacağını da ayarlıyorsunuz. Ayrıca telefonun şarj değerlerini de ayarlayabiliyorsunuz. Şarj aletinden gelen akımı daha az bir seviyede sınırlandırabilirsiniz. Bunu daha da arttırabilir, telefonun daha hızlı şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Tabi bu işlemler risk oluşturuyor. Oluşabilecek problemlerden ShiftDelete.Net ailesi olarak sorumlu olmadığımızı belirtmek istiyorum.

(ShiftDelete.Net)

• Beğen
Tepkiler: curtaincall ve Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
Paylaşım için teşekkürler.

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Bunun için işlemcinin hız değerleri yükseltilmiş bir kernel lazım herhalde. Çünkü bütün işlemci programları işlemcimin max. hızını 1024 olarak görüyor ve yükseltemiyorum.

Ben downclock yanlısıyım. En düşük değeri 10 Mhz yapabilsek güzel olur :aha:

klongs

klongs

Üye
Bunun için işlemcinin hız değerleri yükseltilmiş bir kernel lazım herhalde. Çünkü bütün işlemci programları işlemcimin max. hızını 1024 olarak görüyor ve yükseltemiyorum.

custom kernel sart tabi

PriZm

PriZm

Üye

custom kernel sart tabi
Tegrak overclock programında şart değil.çünkü S/W yolu ile overclock yapıyor.ama pek stabil olduğu söylenemez.

- - - Eklendi - - -

ha bu arada en düşük değeri 10 mhz yapmana gerek yok :D çoğu telefonda deep sleep özelliği var.telefonun ekranı kapandıktan sonra belli bir müddet işlemci 100 mhz de kalıyor ardından tamamen kapatılarak deep sleep moduna geçiliyor :) benim telefonda 10 dk sonra geçiyor sende farklı olabilir.

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap

Tegrak overclock programında şart değil.çünkü S/W yolu ile overclock yapıyor.ama pek stabil olduğu söylenemez.

- - - Eklendi - - -

ha bu arada en düşük değeri 10 mhz yapmana gerek yok :D çoğu telefonda deep sleep özelliği var.telefonun ekranı kapandıktan sonra belli bir müddet işlemci 100 mhz de kalıyor ardından tamamen kapatılarak deep sleep moduna geçiliyor :) benim telefonda 10 dk sonra geçiyor sende farklı olabilir.

Tegrak overclock almayayım :) Telefon yeni bozmayalım şimdi :D

ICS 4.0.4 yüklüyken uykuya geçme zaman aşımı vardı. 1 dk ya ayarlıydı. O mu bilmiyorum. Ekran zaman aşımı değil ama. Yeni nesil tüm akıllı telefonlarda derin uyku özelliği varmış diye okumuştum bir yerde.

Never_Back_Down

Never_Back_Down

Üye

Xperia pro için Buttermilk Rom var içinde değişik kerneller var 2 Ghz ye kadar overclock desteği var tabi garanti için voltajı yine yükseltmek gerekebilir

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Xperia pro için Buttermilk Rom var içinde değişik kerneller var 2 Ghz ye kadar overclock desteği var tabi garanti için voltajı yine yükseltmek gerekebilir

ROM'larla aram yok bugünlerde. Hem sınavlarım var hem de bu romlar çok uğraştırıyor :( Rootlamak gerekiyor root olmayan sürümler var çok uğraştırıcı. Zamanım olursa şu ROM'ları iyice çözeceğim. Ama tabi önce en iyi ROM'u bulup flaşlamam lazım. Yoksa iyi bir başlangıç yapamam.

badmus

badmus

Üye
samsung galaxy tab de calismiyor mu? root yetkisi var.

Never_Back_Down

Never_Back_Down

Üye

ROM'larla aram yok bugünlerde. Hem sınavlarım var hem de bu romlar çok uğraştırıyor :( Rootlamak gerekiyor root olmayan sürümler var çok uğraştırıcı. Zamanım olursa şu ROM'ları iyice çözeceğim. Ama tabi önce en iyi ROM'u bulup flaşlamam lazım. Yoksa iyi bir başlangıç yapamam.
Ben .58 sürümünü rootlamıştım o zaman çok kolay oluyor sadece rom yüklemek biraz uğraştırıyor

yasinzz

Üye
lutfen bakin ben anlatildigi gibi yaptim vallahi billahi telefon oyun bakimindan uctu uctu nova 3 de bile kasma yok ama sorun su ki bu ayarlari yapip giriyorum 5 dakika sonra telefon donuyor bataryayi cikartmak zorunda kaliyorum o ayarlar varken telefon kapanmiyor ama oyunu aciyorum gercekten super hic kasmiyor 5 dakika sonra oyun donuyor ne yapmaliyim ilk 1400 sonra 1600 mu yapayim telefon alissin lutfen yardim edin bu benim icn cok onemli

klongs

klongs

Üye
kerneli değiştirdinmi

ali6161

Üye
Gio da denedim şimdi . 883 mhz di 960 a çektim. Bende sadece gpu sekmesi vede voltage sekkmesi yoktu . Olmadı . Sanırsam maksimum 883 te kalıyor . Cyanogen mod un ayarlarından çekmiştim 900 e ama yine 883 te kalmıştı . Teşekkürler.

cukuleaks

Üye
lutfen bakin ben anlatildigi gibi yaptim vallahi billahi telefon oyun bakimindan uctu uctu nova 3 de bile kasma yok ama sorun su ki bu ayarlari yapip giriyorum 5 dakika sonra telefon donuyor bataryayi cikartmak zorunda kaliyorum o ayarlar varken telefon kapanmiyor ama oyunu aciyorum gercekten super hic kasmiyor 5 dakika sonra oyun donuyor ne yapmaliyim ilk 1400 sonra 1600 mu yapayim telefon alissin lutfen yardim edin bu benim icn cok onemli

Ayarlari eski haline getir programi sil telefonu un root yap stock rom yukle. sorun yasarsan nufus mudurlugunden ismimi degistirip yasimi kucultcem. yap bak sikintin kaliyomu :D

klongs

klongs

Üye
custom kernel kullanman lazım siyah,abbys,neak vs

Dampierre

Dampierre

Üye

İşlemciye hiç dokunma, ekran kartına overclock yap sadece, nova 3'ün galaxy s2 optimasyon sorunu var. İşlemci 1 ghz olsa bile iş görür.

yasinzz

Üye
İşlemciye hiç dokunma, ekran kartına overclock yap sadece, nova 3'ün galaxy s2 optimasyon sorunu var. İşlemci 1 ghz olsa bile iş görür.

tmm 1.2 de kalsn ozman overclock derken gpu hizini diyorsu resimde gosterildigi gibi 400 mhz yapayim? bide siyah kernelin v2 surumunden benimkisi

klongs

klongs

Üye
istiyorsan yap extweek var onu kullan üç basamağa bölüyor ben 100 267 400 yaptım ihtiyaca göre hız artıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt