Vodafone'un iPhone 3G Satışı ( Muhtemel Planlar )


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Geçtiğimiz gün iPhone 3G'nin 1 haftada 1 milyon sattığı haberini yapmıştık. Vodafone'un satış planlarının da içinde bulunduğu birçok ülkenin ön ödemelerini ve sonrasında aylık ödemelerini en alttaki tabloda görüyorsunuz. Biz de buradan yola çıkarak; "acaba bizim ülkemizde de bu tarz fiyatlardan satışa sunulabilir mi?" diye bir soru sorduk kendimize. Biraz bakkal hesabı yaparak kabaca bir Vodafone tarife fiyatı çıkarmaya çalıştık. Aslında tarifeler desek daha uygun olur. Çünkü birçok ülkede Vodafone ayrı ayrı tarifelerle iPhone 3G satıyor.


  • Avusturalya'yı baz alırsak, birçok anlaşma şekli görüyoruz. İş ve normal kullanıcı anlaşmaları toplamda 8 farklı anlaşma tipine göre sıralanıyor. Bunlar da kendi içinde kullanıcının cebine ve isteğine göre değişiyor. Bazılarında iPhone bedelini dahi vermiyorsunuz. Aylık en az verilen bedel ise 49 dolar. Buna karşılık 310 dolarlık konuşma ve mesaj hediye ediyorlar. iPhone ücreti ise 250 dolar oluyor(8gb modeli).
Bizde bu plan uygulanırsa, vergileri de içine kattığımızda minimum planda aylık yaklaşık 100ytl ödüyoruz(Avusturalya doları ile Amerikan doları arasındaki farkla beraber). Buna karşılık 400ytl'lik konuşma hediye edilmesi biraz hayal olarak gözüküyor. 200-300 ytl bedava konuşma ve sınırsız mesajlaşma, iyi bir anlaşma olabilir.
  • Yeni Zelanda'daki anlaşma koşulları ülkemizde olmasını düşündüğümüz koşullar ile uyuyor aslında. Şöyle ki; 2 tip anlaşmaları var, biri aylık 80, diğeri 130 dolar. 80 dolarlıkta, 120 dakika konuşma,, 250 dakika konuşma, 600 mesaj ve 500mb data bulunuyor. Bunları 24 ay devam ettirmeniz gerekiyor. Ayrıca sabit ücretleri ise; 8gb: 80'lik pakette 549, 130'lukta 449, 16gb: 80'likte 699, 130'lukta 599.
600 mesaj ve 250mb data bulunuyor. 130'lukta
Bu fiyatları bize uyarlamak çok da zor değil. Yeni Zelanda doları ile aramızda çok da büyük bir fark yok. Bu sebepten direk çevirebiliriz. Vergiler ile birlikte aylık 130ytl civarında bir paraya (250mb data yerine konuşma verildiği düşünülürse.) 200 dakika konuşma ve 600 mesaj. 210ytl civarında bir paraya da 400 dakika konuşma ve 600 mesaj vermeleri muhtemel. Ama bu çok pahalı geleceğinden biz biraz daha kırparsak 80 ytl'ye aylık 120 dakika konuşma ve 500 mesaj verilmesi uygun olacaktır.

Diğer ülkeleri de içine katacak olursak. Vodafone'nin Türkiye'deki politikası şu olabilir:

  • Sabit bedel: 8Gb 500, 16Gb 700 dolar.
  • 24 ay, aylık konuşma bedeli: 80 ytl.
  • Avantajları: iPhone sahibi olmak, 120-150 dakika her yöne bedava konuşma (ya da 300-400 dakika şebeke içi,bunu tarifelere göre de düzenleyebilir.), 500 mesaj ve aylık 30mb data.
Eğer anlaşmasız alınmak istenirse de; 8Gb 1000 dolar, 16Gb 1250 dolar. (Vergiler dahil)
Tabii ki bu yaptığımız hesaplar tutmayabilir. Vodafone Türkiye'ye bir sürpriz yapıp, geldiğinden beri yapmadığı bir kampanya ile daha az maliyetlerde iPhone 3G satabilir. Ama diğer yandan da, hiç acımadan verdiğimiz fiyatların 2 katına kadar da arttırabilir.
Hep beraber önümüzdeki günlerde göreceğiz.


Tablo: unwiredview.com
Kaynak: PCLABS
 

Ekli dosyalar

schumici

schumici

Üye
bilgilendirmen için çok çok sağol negative:oke:
 
M3L!H

M3L!H

Üye
saol emeğine sağlık:sn: :oke:
 

goqhan

Üye
Bugün Ankara Vodafone merkezinin önünden geçerken vitrinde Iphone resmini yapıştırdıklarını gördüm. Sanırım Vodafone da bir hamle yapacak.
 
-LiveYourLife-

-LiveYourLife-

Üye
belli olur yakında ;) teşekkürler
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt