Vista Yüklü İşletim Sisteminde Aynı Zamanda XP Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Burak

Üye
    Konu Sahibi
Vista Yüklü İşletim Sisteminde Aynı Zamanda XP Nasıl Kullanılır?
Microsoft Windows Vista kurulu bir bilgisayarınız var ve siz Microsoft Windows Xp'yi de kurup aynı anda o bilgisayarda kullanmak istiyor olabilirsiniz. Vista'dan vazgeçmeden aynı anda iki işletim sistemini bilgisayarınıza kurarak bu isteğinizi elde edebileceğinizi biliyormuydunuz?
Benim laptopumda iki işletim sistemi var çünkü bazı işlemleri Vista ile bazılarını Xp ile yapmam gerekebiliyor. Örnek vermem gerekir ise bazı eski ve vazgeçemediğim bilgisayar oyunları ve programları Vista da kullanamadığım için ve benzeri şeyler.
Bir bilgisayarda iki ayrı işletim sistemi kullanmak ile ilgili web de bir araştırma yaptığımızda onlarca güzel kaynak mevcut fakat ben yine de belki daha planllı programlı ve anlaşılır bir yazı yazma düşüncesindeyim. Forumlarda bulunan karmaşık yazılarla uğraşmamanız için ve belki bir arkadaşım sorduğunda kendi yazdığım blogdan bağlantı vermek hoş olur diye düşündüm.

• Bu işlemi yapmak için gerekli;
  • Öncelikle başlıkta yazdığı gibi Vindows Vista kurulu bir bilgisayarınız olmalı.
  • Bu işlemler için hem Vista hem de Xp işletim sistemine ait cd lere sahip olmalısınız.
  • Bilgisayarınızın sabit diskini ikiye ayırmamız gerekiyor

1. Eğer önceden ikiye ayrılmamış bir sabit diskiniz var ise dert etmeyin Vista'nin keni içinde sabit diski bölümlere ayırabilecek yazılım mevcut.
    Kullanmak için: "Başlat (start) menü" den bilgisayara sağ tıklayı "yönet ( manage)" demeniz kafi.
  2. *Bölmek istediğiniz sabit diski seçin ve "Birimi Küçült (Shrink Partition)" deyin.
    *Yeni bölüme kaç gb yer ayıracağınızı yazın. XP en az 1.5 gb ister.
    *Daha sonra çıkan yönergeleri takip edin ve yeni bölümü oluşturmuş oaacaksınız.
  3. Yeni bölümü NTFS dosya sistemi olarak biçimlendirelim.
  4. Yeni oluşturduğumuz ve NTFS dosya sistemi olarak biçimlendirdiğimiz bölüme bir isim girebilirsiniz örneğin Xp.
  5. Ve şimdi bu yeni oluşturduğumuz bölüme Windows Xp yi kuracağız.
  6. Windows Xp'yi bilgisayarımızı kapatıp Xp cd sini takıp cd den başlatarak kuruyoruz
  7. Zurnanın zırt dediği yer işte bu; Windows Xp kurulu bir bilgisyara Windows Vista'yı yi kurduğumuzda Xp'yi aldılıyor lakin Vista kurulu bir bilgisayara Xp kurduğumuzda Xp'yi algılamıyor. Bunun nedeni Mbr yapıları ve boot leader sistemleri farklı olması
  8. Xp kurulunu tamamladıktan sonra bilgisayarınız açtığınızda direk Windows Xp açılacaktır, Vista'yı görmeyecektir
  9. Bilgisayarınıza Windows Vista dvd'sini takın ve bilgisayarı dvd'den başlatın.
  10. Windows Vista dvd'si ile başlattığınızda aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Burada "Bilgisayarımı onar (Repair your computer)" seçeneğini tıklayın ve devam edin.
  11. Yüklü gösterilen işlletim sistemini seçip ileriyi tıklayın.
  12. Açılan ekranın en altındaki seçenek olan "Ms-dos komut istemi (command prompt) ni" seçelim.
  13. Komut istemi penceresine aşağıdaki iki satırı sırasıyla giriyoruz;
    Bootrec.exe /fixMBR
    Bootrec.exe /fixBoot
  14. İşlem bitince pencereyi kapatıp bilgisayarımızı yeniden başlaıyoruz.
  15. Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra artık Windows Xp yerine Windows Vista açılacaktır. Bundan sonra iki işletim sitemini aynı anda gösterebilmek ve çalışabilmek için aşağıdaki gibi manuel olarak yapmanız mümkün.
Vistada boot.ini direk düzenlenebilir değildir, bunun için "Configuration Data Store Editor" bcdedit.exe aracını kullanmalıyız. Önce c:\windows\system32\cmd.exe ye sağ tıklıyoruz ve run as administrator yani yönetici olarak çalıştırı seçiyoruz. "The Operation Completed Successfully", "The Specified Entry Already Exists".
Daha sonra komut istemi penceresi açılınca aşağıdaki satırları tek tek uyguluyoruz.
(C vistanın yüklü olduğu harddisk olarak düşünülmüştür):
Kod:
bcdedit –set {ntldr} device partition=C:
bcdedit –set {ntldr} path \ntldr
bcdedit –displayorder {ntldr} –addlast
bcdedit -set {ntldr} description "Microsoft Windows XP"
Hepsi bittikten sonra komut satırında bcdedit yazdığımızda aşağıdaki gibi bir ekran görebiliriz.

Evet artık işlem tamam. bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda 2 işletim sistemini alt-alta göreceksiniz.

Utku

Utku

Üye
hmm...birçok kişi için faydalı bir bilgi saol

Burak

Üye
    Konu Sahibi
inş.
rica ederim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...