Vatandaş "hastane"ye olumlu bakıyor

 • 23 Ekim 2010
 • 338 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. KAYSERİ - Tevfik Işık - Erciyes Üniversitesi'nce (ERÜ) yapılan bir araştırmada, vatandaşların yüzde 54.4'ü, hastane kelimesinin kendilerinde ''olumlu'' çağrışım yaptığını belirtti. ERÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Işık tarafından Türkiye'deki özel hastane algısının ortaya konulması amacıyla yapılan araştırma, insanların özel hastanelerden beklentileri ve memnuniyet dereceleri ile ilgili önemli bilgiler sağladı.
  Türkiye'nin genel özelliklerini yansıtabilecek 8 ilde bin kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırma, özel hastanelerin imajı ve özel hastanelerdeki halkla ilişkiler hizmetleri bakımından önemli bilgileri ortaya çıkardı.
  Araştırmaya katılanların yüzde 54,4'ü tahmin edilenin aksine hastane kelimesinin kendisinde ''olumlu'' çağrışım yaptığını bildirdi.
  Katılımcıların yüzde 53,3'ünün hastane denince aklına ilk gelen şeyin doktor olduğunu söylediği araştırmanın bulgularından bazıları şöyle:
  ''Katılımcıların yüzde 47,1'i özel hastane ifadesini duyunca aklına gelen ilk şeyin 'kaliteli hizmet' olduğunu, yüzde 22,2'si ise özel hastanenin kendisinde 'parası olana hizmet' olgusunu çağrıştırdığını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 30.6'sı özel hastanelere gerek olmadığını, yüzde 59,4'ü ise özel hastanelere gerek olduğunu düşünüyor. Katılımcıların, yüzde 59'u özel hastanelerin sayısının artmasının, sağlık hizmetlerindeki kaliteyi artırdığına inanıyor. Sağlık sorunu yaşadıklarında hangi tür hastaneye gitmek istedikleri sorulan insanların, yüzde 57,7'si özel hastaneleri, yüzde 26,4'ü üniversite hastanelerini ve yüzde 15,9'u devlet hastanelerini tercih edeceğini bildiriyor.''
  Katılımcıların yüzde 54,7'sinin özel hastanelerde kaliteli tıbbi bakım verildiğine, yüzde 51,1'inin özel hastanelerin modern araç ve gereçlerle donatıldığına inandığını belirttiği araştırmada, özel hastane algısında en büyük sorunun personel konusunda yaşandığı dikkati çekiyor.
  Katılımcıların, yüzde 34'ü hastane personelinin içten ve güler yüzlü olduğunu belirtirken, yüzde 38'i aksi görüş bildiriyor.
  Araştırmayı yürüten ERÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerdeki halkla ilişkiler birimlerinin etkinliğini ölçmek için yaptıkları araştırmanın vatandaşların özel hastanelerden memnuniyet derecesini de ortaya koyduğunu kaydetti.
  Araştırmayı, her bölgenin özelliklerinin yansıtılması amacıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Antalya, Gaziantep, Samsun ve Malatya'da bin kişiyle yüz yüze görüşme yaptıklarını bildiren Işık, araştırma sonucunda ortaya çıkan bulguların ''Hastanelerde halkla ilişkiler'' kitabında toplanacağını söyledi.  AA
   


  Yazan: Burak
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/02/2019 - 10:02