Üsküdar'a Gider İken . . . Katibim Hikayesi - Hakkında

Sponsorlu Bağlantılar

Sidretül Münteha

Üye
    Konu Sahibi

İstanbul radyosunun yılarca sinyal müziği olan Katibim Türküsü, Kırım harbi içinde, Abdülmecid zamanında çıkmıştır. İkinci Mahmut devrinde askerlere Avrupai kıyafetler giydirilmiş ancak sivil memurlar bu konuda serbest bırakılmışlardır. Abdülmecid, İstanbul içindeki her memura setre ve pantolon giydirdi, mutaassıp kesim de bu olayı dillerine dolayıp "Gavur mukallitliği" dediler ve pantolonla sokağa çıkmayı iç donuyla çıkmakla bir tuttular, özellikle de genç - eli yüzü düzgün katipler büsbütün dile düştüler. Kırım harbinde müttefikimiz olan İngilizlere Selimiye kışlası hastane olarak tahsis edilmişti. İngiliz ordusundaki İskoç alayını kısa eteklerle gören halk bu askerlere "donsuz asker" lakabını takmıştı. Bu alay şarka hareket ederken, bir İskoçyalı bestekar bu birlik için bir marş besteledi. Bir İstanbul külhanisi de Selimiye Kışlasının Üsküdar yolu üzerinde olmasından esinlenerek ve "donsuz asker"ler için yazılan marşın müziği kullanarak katiplerle dalga geçmek için "Üsküdar'a giderken..." türküsünü yazdı. Daha sonraları çalgılı küçük konsol saatleri çıktı. Bu saatler ilk olarak Türkiye'ye İskoçya'dan geldi ve İskoçlar bu saatlere aynı marşın müziğini koymuşlardı. Bu saatler İstanbul'da "Katibim Türkülü Saat" adı altında satıldı ve neredeyse almayan kalmadı.

Alıntıdır . . .

• Beğen
Tepkiler: anl_tr, Mustafa Furkan, DiaBLoS ve 1 kişi daha

Lina_TR

Lina_TR

Üye
Ne de iyi etmiş yazmış :)

Sidretül Münteha

Üye
    Konu Sahibi
: ) : )

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
:hmmm
Bilmiyordum :)
Teşekkürler bilgilendirme için Melek :)

Sidretül Münteha

Üye
    Konu Sahibi
Rica Ederim Ata.

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Teşekkürler Melek.

Sidretül Münteha

Üye
    Konu Sahibi
Ben Teşekkür Ederim.

abdulk4dir

abdulk4dir

Üye
ellrine sağlık

Sidretül Münteha

Üye
    Konu Sahibi
Sağol.

çeşnibahar

çeşnibahar

Üye
:P: anasınıfındayken bununla ilgili bi skeçimiz vardı, fırfırlı şemsiyeler falan... :gul: hikayesinin böyle olduğunu bilmiyodum, teşekkürler.. :)

Sidretül Münteha

Üye
    Konu Sahibi
Ben Teşekkür Ederim.

anl_tr

anl_tr

Emekli Yönetici
vaybe hikayeye bak hiç böle tahmin etmiyordum
teşekkürler paylaşım

Sidretül Münteha

Üye
    Konu Sahibi