Ünlü Yapılar - Empire State Binası - New York NY

Sponsorlu Bağlantılar

Calaissien

Üye
  Konu Sahibi
Empire State BinasıGenel Bilgiler
Yer : New York City, ABD
Kullanım Alanı : İş Merkezi
İnşa Tarihi : 1930-1931
Mimar : Shreve, Lamb & Harmon Associates
İnşa Maliyeti : 24,718 Milyon USD

Teknik Bilgiler

Yükseklik : 381 m
İnşa Alanı : 205,239m²
Kat Sayısı : 102
Dünya Sıralaması : 8Empire State Building, New York'da bir gökdelen. Bina, Manhattan, Fifth Avenue'de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alır. Tam olarak adresi 350 Fifth Avenue, New York, N.Y. 10118 şeklindedir. 1 Mayıs 1931 tarihinde, o güne kadar Dünya'nın en yüksek binası olan Chrysler Building'in bu unvanını elinden almıştır. Bina 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m'dir. World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi) binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar Dünya'nın en yüksek binası olarak kalmıştır. 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırıları sonucu World Trade Center binaları yıkılınca, New York'un en uzun binası unvanını geri almıştır. Şu anda, anten yüksekliği ile 527 m olan Chicago'daki Sears Kulesi'nden sonra ABD'nin en yüksek ikinci binası olan Empire State Building, Dünya'da da tek başına yükselen en yüksek üçüncü yapıdır. Kışın, bazı günler, alt katlarının hizasında yağmur yağarken en üst katına kar yağdığı görülmüştür.

Açık bir havada binadan, 80 mil mesafedeki beş ABD eyaletine bakılabilir. Bunlar, New York, New Jersey, Pensilvanya, Connecticut ve Massachusetts'dir. 1960'ta tepeye yerleştirilen güçlü bir fener binanın 160 kilometre uzaktan görülmesini sağlamıştır. Bugüne kadar binayı 117 milyon kişi ziyaret etmiştir. 1947 yılında manzara platformuna 3 m yükseklikte korkuluk yapılmıştır. Buna rağmen buradan, bugüne kadar 35 kişi atlayarak intihar etmiştir. Toplam 74 asansör vardır, bunların bir kısmı ara katlarda durmadan en üst kata çıkan ekspres asansörlerdir. Bu yüksek binaya 1945'de bir B-25 Mitchell bombardıman uçağı çarpmış ve 14 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Bunun yanında Empire State kelimesi, New York eyaleti'nin lakabıdır.

Keops piramidi 100 bin kişi çalıştırılarak 20 yılda, Ayasofya camii 1000 kişi çalıştırılarak 5 yılda bitirilmiştir. Empire State Building'in inşaatı ise sadece 18 ayda bitirilmiştir. Eski çağlarda çalışanların tamamına yakını köle olduğu için işten çıkmak gibi bir durum sözkonusu değildi. Çalışan sayısı değiştiği için Empire State inşaatında toplam çalışan sayısı net verilemez.Ayrıca Empire State Binası New York'ta çekilen bazı filimlere ilham kaynağı olmuştur

Teknik veriler

İnşaata 1929'da başlanmış ve Mayıs 1931'de bitirilmiştir.
Yaklaşık 55.000 ton çelik
10 Milyon kiremit.
Yaklaşık 760 km elektrik hattı.
96 km su borusu
Yaklaşık 5600 km telefon kablosu
6500 pencere
Toplam ağırlık 331.000 ton
30.000 m² Mermer zemin
1100'den fazla tuvalet
73 asansör ve asansör boşluğu, toplam 11 kmKaynak : Wikipedia
 


grafikseli 84

grafikseli 84

Üye
bu ne ya ...ayrı bir ilçe gibi..
 
Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Büyükmüş sanki :D
 

Calaissien

Üye
  Konu Sahibi
Tabi büyük albümlerimde vardı resmi
 
Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
teşekkürler
 

Calaissien

Üye
  Konu Sahibi
bişey değil
 
nurikaratas

nurikaratas

Üye
bilgi çin saol...
 

Calaissien

Üye
  Konu Sahibi
önemli değil
 
Pure Life

Pure Life

Üye
eline sagık
 

Calaissien

Üye
  Konu Sahibi
sende sağol
 
Master_Evil

Master_Evil

Üye
gta4 oynarken gezersiniz:)
 

Calaissien

Üye
  Konu Sahibi
evet o da var ama kasımda
 
XXPOXX

XXPOXX

Üye
bu king kongun tırmandığı kule değilmi
 

jöly

Üye
çok güzel bir yapı...teşekkürler...
 

Anıl Umut

Emekli Yönetici
bizim burdaki telekom binası kadar alt tarafı :D:D:D
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt