Haber UFS 3.0 duyuruldu! Telefonlar artık çok daha hızlı!

Sponsorlu Bağlantılar

Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
    Konu Sahibi
UFS 3.0 duyuruldu! Telefonlar artık çok daha hızlı!
Ocak ayında çıkan önemli bir konu.

UFS 3.0 duyuruldu! Akıllı telefonların depolama birimlerinin performansı, son dönemde kapasiteden daha önemli hale geldi. Zira, amiral gemisi modellerinde video çekim yeteneklerinin 4K 60 FPS seviyelerine çıktığı günümüzde, dahili depolama birimlerinin yüksek okuma / yazma hızları sunması gerekiyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda tanıtılan UFS 2.1 standardı üreticiler tarafından Galaxy S8, , ve gibi onlarca farklı cihazda aktif olarak kullanılırken, UFS 3.0 standardının duyurusu gerçekleştirildi.

UFS 3.0 ile iki kat daha fazla hız sunuluyor!
Önyükleme için daha düşük güç tüketen yeni standart ile UFS 2.1’e kıyasla iki kat daha fazla bant genişliği sunuyor. UFS 2.1 teknolojisinde tek şeritte 11.6 Gbps veri taşıma hızı sunulurken, UFS 3.0 ile birlikte bu hız ikiye katlanıyor.

Böylece tek şeritte 23.2 Gbps hız sunuluyor. Bunun yanı sıra güç tüketiminin 2.5V seviyesine düşmesi ile birlikte 2.7V ile 3.6V arasında çalışan UFS 2.1’e kıyasla güç tüketimi ciddi bir şekilde azalıyor.

Ayrıca JEDEC tarafından yapılan açıklamada, bu teknolojinin otomobil pazarı için uygun bir çözüm olduğu belirtildi. Zira, -40 ile +105 derecearasında çalışma imkanı yeni standart ile veri güvenliğini artırmak için hata günlüğü tutuluyor.
Kaynak: Shiftdelete
........................................................................
Ufs 2.1 - 11.6 Gbps
Ufs 3.0 - 23.2 Gbps
Acaba bu ssd gibi mi ? Cidden fark var bayabi iyimiş. Artık yazılım atınca yüklenmesi baya hızlı olur. Telefon Uçar...
Konudaki düşünceleriniz ? :)

• Beğen
Tepkiler: rear2011 ve MAERKEK

PALA.

PALA.

Üye
Ufs 3.0 - 23.2 Gbps
Bu hızlara ssd bile yetişemez, çok büyük teorik değerler...
1 Gbps saniyede 128Mb yapıyor, bunun 23 katını siz düşünün :hmmm
Bu teknoloji muhtemelen 4K canlı yayın için felan kullanılır :hmmm

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Muhammed CR7
Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
    Konu Sahibi
@sinan yüksel
Telefonda en uzun süren işlem,
Mesela samsung telefona odin ile yazılım attın, attıktan sonra yükleme işlemi başlıyo işte bu uzun sürüyo tabi telefondan telefona fark eder.

ben bi ara test ettim,
Samsung S5, 10,5 - 11 dakika'da yükledi..
Samsung A5 2016, 3 - 3 dakika 40 saniyede yükledi.
A5 2016 ufs 2.0 olabilir.. Şimdi bu 3,5 dakikada yüklediyse, Ufs 3.0 kaç dakikada yada kaç Saniyede yükler ? :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve PALA.
Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
    Konu Sahibi
Valla ben S5 var telefon iyi ama hızı yavaş ufs 1 diyebiliriz. :)
Bunla idere ediyom. Yeni telefon tabiki lazım şuan alsam S8 plus Gold olanı alırım ama S5 ile idare ederim..
telefon alırken sağlam alcam özellikle hızlı olanı alcam uzun zaman durur....
Asıl Telefon 2020 veya 2021 de alınır :)
Düşünsene,
- Ufs 3.1
- ddr5 8,12,16 gb ram
- 512 Gb hafıza
- 5G
- hiç çerçeve, çentik olmayabilir...
İşlemci yada diğer özellikleri anlatmama gerek yok. Gerisini az çok tahmin edersin.
Ciddi Ultra Üst seviye telefon tablet çıkar.
Fiyatları 7 bin - 9 bin arası olurmu ? :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: PALA.
Gofrettin115

Gofrettin115

Üye
Bu haberi 1 ay önce falan duydum xiaomi çıkarıyor

• Beğen
Tepkiler: Muhammed CR7
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Ufs 3.0 vay be . Telefon değil başka bir şey olmalı. Akıllı telefon tabiri yetersiz kalır .

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Asıl Telefon 2020 veya 2021 de alınır :)
Kesinlikle katılıyorum, bende bu vakti bekliyorum 5G li telefon alacam.
Ama benim beklentim biraz farklı 10.000 mah ve üzerinde kapasitesi olan bir telefon düşünüyorum.
Günümüzde 16.000 mah kapasiteli telefonlar var normalden 2 kat kalın ama olsun, haftada bir şarj :)

• Beğen
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
işletim sistemleri hiç bir zaman 1gb veriyi sadece okuma veya yazma yapmaz
kilobyte civarındaki verileri anlık rastgele okuma ve yazma yapar çoğu depolama birimleri küçük boyutlu dosyaları rastgele okuma yazma yaparken baya yavaşlar
Bkz Samsung 960EVO NVMe ssd yaklaşık 3gb okuma 1.5gb yazması var ama
Rastegele okuma yazmada 128 mb/s lere düşüyor

İşin garip tarafı kullandığımız işletim sistemi ve programlar çoğunlukla rastgele okuma yazma yapıyor

Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
    Konu Sahibi
@Jelly Beanci evet bu sorun var ama Ssd'lerde olduğunu pek düşünmüyodum açıkçası. Ama bu 2020 - 2021 yılına çıkanlar böyle bi sorun olmaz herelde ? Olsada şimdikinler kadar olmaz herelde..
@sinan yüksel bu konuda aynı kafadayız.
S5 ne çektirdi be, ama onun acısını çıkartacam o yıllarda..
Bundan sonra alacağım telefon kesinlikle,
En başta hızlı olması ve bataryasıda senin dediğin gibi olmasılazım..
Batarya cidden hızlı şarj olcak, 1 hafta durcak baya bi iyi olur be :)
Ben normalde bi telefona çok para vermem. Ama vereceksem 1 kere veririm adam gibi 1 tane alırım. Uzun zaman dayanır.

PALA.

PALA.

Üye
işletim sistemleri hiç bir zaman 1gb veriyi sadece okuma veya yazma yapmaz
kilobyte civarındaki verileri anlık rastgele okuma ve yazma yapar çoğu depolama birimleri küçük boyutlu dosyaları rastgele okuma yazma yaparken baya yavaşlar
Bkz Samsung 960EVO NVMe ssd yaklaşık 3gb okuma 1.5gb yazması var ama
Rastegele okuma yazmada 128 mb/s lere düşüyor

İşin garip tarafı kullandığımız işletim sistemi ve programlar çoğunlukla rastgele okuma yazma yapıyor
Hocam, kilobayt düzeyindeki dosyaları paket halinde toplu işlediklerinden ve de erişim süresinin kısa olmasından olabilir...
Örneğin; windows kapanırken ram deki kullanıcıya ait özel veriler ayıklanır, sonra sistem dosyaları toplu halde diske yazılır.
Eğer burada hdd veya ssd kullanıyorsanız sıralı okuma yazma hızında işlem yapılır. Ssd de buna benzer mantığı küçük dosyalara uygulayabilir, ayrıca aynı anda çok sayıda dosyaya erişim sağlamasıda ssd yi hızlı kılıyor. Açıkcası emmc nin bu kadar hızlı olması imkansız, gelişmiş NVMe ssd bile ısınarak bunu zor başarırken bir depolama kartı nasıl bu hıza ulaşsın :hmmm
@Jelly Beanci evet bu sorun var ama Ssd'lerde olduğunu pek düşünmüyodum açıkçası. Ama bu 2020 - 2021 yılına çıkanlar böyle bi sorun olmaz herelde ? Olsada şimdikinler kadar olmaz herelde..
Aslında bu bir sorun değil, zaten böyle küçük boyutlu dosyaların sayısı çok olsa da fazla bir alana tekabül etmez. Burada ki mantık şu kb - mb - gb düzeyinde dosyalar karışık işlenir yani bir ortalama hız söz konusu değil. Örnek windows kapanırken diske 1-2 gb lık sistem dosyası yazılır ama sıralı yazma yapılır, bu iş yazılımsal olarak da geliştirilebilir diye düşünüyorum :hmmm

Son düzenleme:
  • Beğen
Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
    Konu Sahibi
@sinan yüksel takma kafaya 2020 2021 de çıkanlar böyle bi sorunlar çıkarmaz herelde.

Tüm elekronik ne varsa hepsi 2021 yılında alınır... o zamanlar Samsung S12 ye denk geliyo..

PALA.

PALA.

Üye
Batarya cidden hızlı şarj olcak, 1 hafta durcak baya bi iyi olur be :)
Hızlı olmasın ama tek uzun gitsin, misal oyun oynayan ve uzun video kaydı yapan birisi bataryasının uzun gitmesini ister.
Akşam takayım şarja sabaha kadar dolsun ama 1 hafta gitsin, kablo ile adaptör ile gezmekten iyidir ve yolculukta iyi olur.
@sinan yüksel takma kafaya 2020 2021 de çıkanlar böyle bi sorunlar çıkarmaz herelde.
Kafa takmak değil, memnunum şuan ki teknolojide bence 5 yıl öncesine bakaraktan harika :)

• Beğen

MaxipmaN

Üye
ucuzlasın da 5 seneye alırım destekleyen cihaz.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Muhammed CR7