Püf Noktası Dahili Depolama Birimleri UFS


MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Telefondaki dahili depolama biçimlerini anlattığımız yazı serimize UFS ile devam ediyoruz . Önceki yazımızı okumadıysanız Püf Noktası - Dahili Depolama Biçimleri eMMC
buradan gidebilirsiniz.

UFS' nin açılımı en yaygın şekliyle Universal Flash Storage yani Universal flash depolamadır .
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

UFS eMMC ve sd kartın yerine konumlandırılmıştı ayrıca UFS geliştirme sürecinde zamanının sektördeki lider firmaları olan Nokia ,Sony, Texas Instruments , Samsung gibi firmalar tarafından desteklenmiştir.

UFS , eMMC' den daha farklı veri aktarım kullanarak her aktarım kanalında 2.9 GBit/s olan veri aktarım hızını her kanalda 5.8 Gbit/s ' ye çıkarmayı hedefleyen bir dahili depolama biçimiydi ve bunu ilerleyen zamanlarda başarmıştı. Bunu görmek görmek için UFS versiyonlarını karşılaştırmasına bakmamız gerekli lakin öncesinde şu noktaya dikkat çekmek istiyorum .

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız


Bu resim bizlere UFS' nin yapılış amacının PC ' lerde bir devrim niteliğinde olan SSD ' nin hızını eMMC ' deki gibi düşük enerji tüketimi, flash (yazılım dosyaları) özellikleriyle birleştirmek olduğunu anlatıyor . Peki UFS bunu başarabildi mi ? Sorusu aklınıza gelmiştir sanırsam . Bu sorunuzun cevabını aşağıdaki tabloda bulacaksınız .

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız


Ocak 2019 da tanıtılan UFS 2.1 1000 mb/s okuma, 260 mb/s yazma hızına sahipken bir ay sonra tanıtılan UFS 3.0 2100 mb/s okuma , 410 mb/s yazma hızıyla Günümüz Ssd ' lerin 500 mb/s okuma ve yazma hızına sahip olduğunu düşünürsek yukarıdaki sorunun cevabını evet UFS SSD hızını , eMMC özellikleriyle birleştirmeyi başarabilmiştir diyebiliriz.

UFS ' in son versiyonu 3.0 UFS 2.1 ' e kıyasla ne kadar hızlı olduğunu daha net bir şekilde görebilmek için aşağıdaki tabloya bakalım .

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Pcmark sürekli yazma testindeki sonuçlara göre
Samsung Galaxy S10+ ( UFS 2.1 ) göre
OnePlus 7 Pro ( UFS 3.0) yaklaşık 500 mb/s daha fazla okuma hızına sahip. Baya etkileyici .

Son olarak yonga setlerinin sahip olduğu UFS versiyonlarından bahsederek yazıma son vermek istiyorum.

Snapdragon 820, 821 Kirin 950,955 Exynos 7420 UFS 2.0 barınırıyor.

Snapdragon 835,845,850 Kirin 960,970,980 , Exynos 9820 UFS 2.1 barındırıyor.

Snapdragon 855 , Exynos 9820 , Kirin 990
UFS 3.0 barındırıyor .
İçeriği görebilmek için Giriş yap veya üye ol.
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
  • Şaşırdım
Tepkiler: arslan3332, sinan yüksel ve Buğra
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Sonraki konumuz ne olsun ?
 
  • Beğen
Tepkiler: sinan yüksel
Buğra

Buğra

Admin
Eline sağlık güzel konu olmuş.
 
  • Beğen
Tepkiler: sinan yüksel
sinan yüksel

sinan yüksel

Üye
Yine güzel bir paylaşım.
Sonraki yazı 250 gb fiyat analizi olsun.
Malum 250 gb ssd 200 liralara düştü...
 
  • Sevdim
Tepkiler: MAERKEK


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt