TÜRKSAT 4A Yarın Gece Uzayla Buluşacak!


TheLastWarrior

TheLastWarrior

Üye
    Konu Sahibi


Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiği Türkiye'nin 5. uydusu TÜRKSAT 4A, yarın gece 23.09'da Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve
Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da TÜRKSAT 4A uydusunun fırlatılışını Baykonur Uzay Üssü'nden izleyecek.


İLK SİNYAL 9 SAAT SONRA

Fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra uydudan ilk sinyalin alınması planlanıyor. Bir süre sonra kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonuna devredilecek uydu, buradan
gönderilecek komutlarla yaklaşık 1 ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak. Mevcut Türk uydularına göre daha güçlü sinyal kalitesine sahip olan TÜRKSAT 4A uydusunun manevra ömrü 30 yıldan fazla olacak. Yaklaşık 3 ay boyunca "Uydu Yayın Performansı Testleri" yapılacak TÜRKSAT 4A'nın, testlerin tamamlanmasının ardından ticari faaliyetlerine başlaması hedefleniyor.

UYDUNUN ÖZELLİKLERİ

TÜRKSAT 4A'nın kapsama
alanında, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa,Ortadoğu, Asya ve Afrika yer alacak..Yaklaşık 5 ton ağırlığa ve 1750 MHz bant genişliğine sahip olan uydu, 42 derece doğu yörüngesinde görev yapacak.Uydunun "Ka Bant" frekansı sayesinde Türk
televizyon ve radyo kanallarının yayınları,Avrupa ve Asya'nın ardından Afrika'ya da ulaşacak.


Kaynak:
 
  • Beğen
Tepkiler: .caner.
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt