Türkiye'nin Lokomotifi Güreş..

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
>>impacter<<

>>impacter<<

Üye
Türkiye, olimpiyat tarihinde bugüne kadar elde ettiği 36 altın madalyanın 27'sini güreşten kazandı. 112 yıldan bu yana çıkan 29 şampiyondan 24'ü de ata sporundan çıktı.Çin'in başkenti Pekin'de, 8-24 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan Olimpiyat Oyunları öncesi, Türk sporcular bugüne kadar katıldıkları olimpiyatlarda 36 altın, 19 gümüş ve 19 bronz madalya kazanırken, bu madalyaların büyük bölümü ata sporu güreşte elde edildi.

Türkiye'nin, 112 yıllık olimpiyat oyunları tarihinde elde ettiği 36 altın madalyadan 27'si, 19 gümüş madalyadan 16'sı ve 19 bronz madalyadan da 12'si güreşten geldi. Türkiye'nin tarihteki 29 olimpiyat şampiyonundan 24'ü de güreşten çıktı.

Olimpiyat altın madalyalarının 8'i halterde, 1'i judoda kazanılırken, gümüş madalyaların 2'si boks, 1'i tekvando branşında elde edildi. Atletizm ve boksta 2'şer, judo, tekvando ve halterde ise 1'er bronz madalyaya ulaşıldı.

Pekin Olimpiyatları'na 12 branşta katılacak olan Türkiye, daha önceki olimpiyatlarda toplam 15 branşta mücadele verdi. Fakat sadece güreş, halter ve judoda şampiyon çıkarabildi.

Halterde Naim Süleymanoğlu 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996'da Atlanta Olimpiyatları'nda, Halil Mutlu da 1996 Atlanta, 2000 Sydney ve 2004 Atina Olimpiyatları'nda şampiyonluğa ulaşarak en fazla olimpiyat şampiyonluğu kazanan Türk sporcular olarak tarihe geçtiler.

Güreşte de 1956 Melbourne ve 1960 Roma Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Mustafa Dağıstanlı ile Mithat Bayrak'ın yanı sıra 1996 Atlanta ve 2000 Sydney Olimpiyatları'nda aynı başarıyı yakalayan Hamza Yerlikaya, kariyerlerine ikişer olimpiyat şampiyonluğu yazdırmayı başardılar.

1936 Berlin Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanan güreşçi Mersinli Ahmet Kireççi, Türkiye'ye ilk olimpiyat madalyasını kazandıran sporcu olurken, aynı olimpiyatlarda yine güreşçi Yaşar Erkan da Türk halkına ilk altın madalya sevincini yaşattı. Türkiye'ye son olimpiyat şampiyonluklarını ise 2004 Atina Olimpiyatları'nda halterciler Halil Mutlu, Taner Sağır ve Nurcan Taylan kazandırdı.

Türkiye bayanlarda ilk madalyasına 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda judocu Hülya Şenyurt'un aldığı bronz madalya ile ulaşırken, 2004 Atina Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Nurcan Taylan, Türk spor tarihinin bugüne kadar olimpiyat şampiyonluğuna ulaşan ilk ve tek bayan sporcusu oldu.

1988 Seul Olimpiyatları'nda gösteri sporu olarak yer alan tekvandoda da Ayşegül Ergin gümüş madalya kazanmıştı.
 
schumici

schumici

Üye
güreş demek türkiye demektir güreş türkiyenin güneşidir ona daima sahip çıkmamız lazım
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

Baydırman
Cevap
1
Görüntüleme
214
PALA.
İnternettin HOCA
Cevap
0
Görüntüleme
263
İnternettin HOCA
Haydar
Cevap
4
Görüntüleme
438
Haydar
Haydar
Cevap
1
Görüntüleme
406
Hıqh_VoLTaqe27
Akıncı
Cevap
0
Görüntüleme
507
Akıncı
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt