Haber Türk Telekom, Yeni Teknolojisi ile Fiber Hızını 40 Gbps’e Çıkaracak

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Türk Telekom, Yeni Teknolojisi ile Fiber Hızını 40 Gbps’e Çıkaracak
Türk Telekom, Nokia tarafından geliştirilen NG-PON2 teknolojisi ile fiber alt yapıda hızını 40 Gbps’e çıkarmaya hazırlanıyor.

Türk Telekom, Nokia’nın NG-PON2 teknolojisi ile mevcut fiber altyapısının veri taşıma hızını, Türkiye’de ilk kez simetrik olarak 40 Gigabit’e çıkarıyor. Türkiye’nin en yaygın fiber altyapısına sahip Türk Telekom’un bağlantı başına saniyede 10 Gigabit hizmet verebilmesini sağlayan bu yeni teknoloji, mevcut fiber altyapının yeni nesil servislere bugünden hazır olmasını sağlıyor.

Türk Telekom Türkiye’de tek fiber üzerinden iki kullanıcıya aynı anda hem indirme hem de yükleme yönünde ayrı ayrı 20 Gbps, toplamda ise 40Gbps hıza en gelişmiş fiber teknolojisi olan NGPON2 ile ulaşan ilk operatör oldu.

Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom, Nokia ile birlikte mevcut fiber altyapısıyla uyumlu “yeni nesil fiber” olarak adlandırılan NGPON2 (Next-Generation Passive Optical Network 2) teknolojisini kullanarak noter huzurunda gerçekleştirdiği testle Türkiye’de tek fiber üzerinden iki kullanıcıya aynı anda hem indirme hem de yükleme yönünde ayrı ayrı 20Gbps, toplamda ise 40Gbps hıza en gelişmiş fiber teknolojisi olan NGPON2 ile ulaşan ilk operatör oldu.

Yeni dalga boyları ekleyerek fiber kablo içindeki bant genişliği kapasitesini artıran bu teknoloji, aynı anda yüksek hızlı hizmet alabilecek kullanıcı sayısını artırarak Türk Telekom’un fiber altyapısının gücünü 40’a katlıyor. Türk Telekom, GPON şebekesinde dünyayla eş zamanlı olarak NGPON2, (diğer adıyla TWDM PON) denemelerini Teknoloji Merkezi’nde yapıyor. NGPON2 ile tek fiber lifinden simetrik olarak 40 Gbps’e (iki yön toplamında 80 Gbps) hıza ulaşılabiliyor.

Kurumsal ve bireysel müşterilerin hayatını değiştirecek

Hem kurumların hem de bireylerin faydalanabileceği NGPON2 teknolojisi, yüksek hızlı internet servisi sağlama, IPTV, noktadan noktaya servis, destek taşıyıcı ağ ile mobilde daha çok kullanıcıya hizmet vermek için kullanılabilecek. Türk Telekom bunların yanında yüksek hız gerektirebilecek yeni servislere de NGPON2 ile bugünden hazır olacak. Yeni teknolojiyle 10 Gbps fiber internet hizmeti ile Blu Ray film gibi büyük dosyalar eş zamanlı olarak çok hızlı indirebilecek, yüksek hızlı internet ile tüm cihazlardan 4K kalitesiyle TV izleme deneyimi mümkün olacak. Akıllı ev uygulamaları, bulut hizmetleri ve çevrimiçi oyun gibi yoğun bant genişliği ihtiyacı duyan servislerin yaygınlaşmasını sağlanacak.

NGPON2 teknolojisi Türk Telekom’un 4.5G baz istasyonlarına yaygın ve çok daha yüksek kapasiteli altyapı sağlayarak katkıda bulunacak. Teknoloji aynı zamanda mevcut fiber altyapıları üzerine doğrudan kurgulanabilen ve fiberde ilk yatırım maliyetini düşüren, tek bir fiber lifi üzerinde birden fazla dalga boyunun kullanılması ile aynı anda aktarımı yapılan veri miktarını artırıyor.

Türk Telekom, Yeni Teknolojisi ile Fiber Hızını 40 Gbps’e Çıkaracak - MaxiCep

• Beğen
Tepkiler: ilyas_0177

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
2Gnin Zor Çektiği Türkiyedemi ? Bence Zor

• Beğen
Tepkiler: phasan ve ghstr
TayfurBeyy

TayfurBeyy

Üye
Fiber altyapi daha tam oturmamisken böyle birşey bizim için bence hayal

• Beğen
Tepkiler: phasan

Koradam

Üye
Bu sonuçlar ya paranın dibini vurup hizmet alanlara yansır ya da lablara :D

Emre

Üye
Nokia forever :yuru

TheLastRevolution

TheLastRevolution

Üye
4.5G de de 1 Gbps vaad ediyorlardı...

phasan

phasan

Üye
Bu şimdilik hayal her yerde gsm tam çekmiyor ki

• Beğen
Tepkiler: ghstr
turancen

turancen

Üye
Hhahahahahahahahahahahihihihihih hohohohohohoh... Bu konuşma teranesi ne kadar daha sürecek acaba merak ediyorum, hiç olmayan bir hızları varmış gibi göstermek üçkağıtçılıktan başka bişey değildir.

• Beğen
Tepkiler: ghstr
IchigoKurosaki

IchigoKurosaki

Üye
(ÇIKARAMADI)

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
Yorum yapan arkadaşlar neden hep olumsuz konuşmak zorunda
bir sistem değişince sadece alt yapı yenilenmez
Sistem gibi olması için çekirdek ağındaki hataların giderilmesi lazım
burada yapılan işlemler sadece 4.5G sureci değildir 5G sürecidir

Türkiye de cihazlara entegre edilen frekanslar var sistemin nasıl işlediğini sorgularsaniz sonucun nasıl işlemsel olduğunu net olarak görebilirsiniz
Sadece 1 nisanda mükemmel kullanım olacak denilmedi
1 nisan geçiş sürecidir

Nokia Türk Telekom iş birliği beni ziyadesiyle memnun etti
tebrik ederim

• Beğen
Tepkiler: Mr.Sun ve boran9999

Koradam

Üye

Türkiye de cihazlara entegre edilen frekanslar var sistemin nasıl işlediğini sorgularsaniz sonucun nasıl işlemsel olduğunu net olarak görebilirsiniz
1 nisan geçiş sürecidir

tebrik ederim
sen ronaldoyu reklama koyar diğer reklamların bile denizde karada diye sayarsan algı büyük oluyor. Vodafone doğru düzgün reklam yapmadı sessizce alt yapısını yaptı. Ankara'nin Çubuk ilçesinde yaşıyorum bina içinde sadece Vodafone 4G çekiyor ;)

• Beğen
Tepkiler: turancen ve phasan
turancen

turancen

Üye

1 nisan geçiş sürecidir

tebrik ederim
3g bile çekmeyen bir bölgede 4g çekeceğiz diye atıp tutarlarsa, işte böyle içlerinde patlar, o paraları reklamlara değil de, altyapı için harcama yapsalardı, şimdi içler acısı bu 4g hızları olmazdı, ben bu ülkede böyle atıp tutup şöyle yapacağız denen hiçbir şeye güvenmiyorum artık, kim ne derse desin. Hem dünyanın parasını alıyorlar, hizmet 0, gelde inan bu paragözlere.

OnurYurdakul

OnurYurdakul

Üye
Production by Nokia :) adı yeter :)

0MG90

0MG90

Üye
Hala her yerde fiber yok. Fiber kullanıcı sayısı artmadıkça gereksiz haber olarak görüyorum.

The Pancar

The Pancar

Üye

1 nisan geçiş sürecidir

tebrik ederim
Reklamlar büyük olunca beklenti de büyük oluyor.

phasan

phasan

Üye
Arkadaşlar benmi yanlış gordum sanki bana gore avea türk Telekom olunca biraz gelişme var

Mr.Sun

Mr.Sun

Üye
Nokia adını duymak yetiyor:D

• Beğen
Tepkiler: RetaXter
exp_l0it

exp_l0it

Üye
daha ilce merkezindeki bir is yerine fiber internet vermiyorlar bu neyin kafasi :ah

Üst Alt