Tiryaki öğretmenler, öğrencilerin sigara içtikleri yerleri keşfetti!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Da®kness

Da®kness

Üye
    Konu Sahibi
Tiryaki öğretmenler, öğrencilerin sigara içtikleri yerleri keşfetti!
Üç ay önce hayata geçen kapalı mekanlarda sigara içme yasağı eğitim sezonunun açılmasının ardından okullarda da uygulanmaya başlandı. Dumanaltı olduğu için şikayet edilen öğretmen odaları yasak sayesinde sigara kokusundan arındı. Ancak alışkanlıklarından vazgeçemeyen tiryaki öğretmenler teneffüslerde okul dışına çıkıp sigara içmeye başladı. Pedagoglar bu manzaranın öğretmeni rol model alan öğrenciye kötü örnek teşkil ettiği görüşünde. Tiryaki öğretmenler ise kendilerini savunuyor. Sigara içebilecekleri bir alanın kalmadığını belirten öğretmenler, "Kötü örnek olduğumuzu biliyoruz fakat sigarayı bırakmaya niyetimiz yok." diyor ve ekliyor: "Sigara odaları kapanmadan önce öğrenciler sigara içtiğimizi görmüyorlardı ama şimdi hepsi öğrendi, çünkü olur olmaz yerlerde sigara içmeye başladık." Sigara içen yöneticilerin bulunduğu okulların bir kısmı yasağa uymayarak duman odaları oluştururken yasağa riayet eden okulların çevresinde bugünlerde sigara içen öğretmen manzarası dikkat çekiyor. Okul müdürleri, öğretmenlerin fırsat bulamamasından dolayı sigara içme oranının yarı yarıya azaldığını söylese de veliler, ders aralarında okul çevresinde sigara içmeye koşan öğretmenlerin, çocuklarına kötü örnek olduğu gerekçesiyle şikâyetçi. "Kızım öğretmenlerini bizden daha çok örnek alır, onların bir dediğini iki etmez." diyen öğrenci velisi Hatice Yıldırım, kızının öğretmeninde gördüğü bu kötü alışkanlığının örnek aldığı insan portresini zedeleyeceğini söylüyor. Yıldırım, öğretmenini göre göre zamanla sigara içmenin normal bir durum olduğunu düşünecek olan kızının, öğretmenlerine olan güveninin kırılmasını istemediğini ifade ediyor.'' Derste sigaranın zararlarını anlatıp teneffüste sigara içen bir öğretmen ne kadar inandırıcı olur?" diyen öğrenci velisi Zehra Hanım, çocuğunun evde kalemi sigara yaparak oyun oynadığını söylüyor. Veliler, yaklaşan kış mevsimiyle birlikte sigara içmek için uğraş veren öğretmenlerin bu sıkıntısının eğitimi ve çocukları etkileyeceğini de düşünüyor. Öğrencinin, öğretmeni model aldığını vurgulayan pedagog Sevil Gümüş, öğretmeni sigara içerken gören öğrencinin 'öğretmenim de sigara içiyor, demek ki sigara içmek kötü bir şey değil' algısına sahip olacağını vurguluyor. Sigara içmeyen öğretmenlerin ise yasaktan memnun olduğu gözlenirken okul tuvaletlerinde, otoparklarında, kazan dairelerinde sigara içen
öğretmenlerin yanı sıra ders arasında arabasına atlayıp uzaklaşarak sigara içen öğretmenler de söz konusu. Sigara tiryakisi öğretmenler, okul bahçesinin dışına çıkarak sokaklarda sigara içerken, okula en yakın kahvehane ve kafeteryaları da bu amaçla kullanıyor. Pedagog Sevil Gümüş, öğretmenin köşe bucak sigara içmesinin öğretmene duyulan saygıyı azaltacağını belirterek, üzerine sigara kokusu sinmiş bir öğretmenin öğrenci için de itici bir hal alacağını söylüyor. Öğrencilerin kendisini gördüğü bir ortamda sigara içen öğretmenin özsaygısını kaybedeceğini aktaran Gümüş, öğrencilerin de öğretmene duyduğu saygıyı, farkında olmadan yitireceğini ve bu olumsuz davranışın model alınacağını ifade ediyor. Öğretmen Belkıs N., "Mesleğinin
öneminin farkında olan bir
öğretmen, bu alışkanlıktan
vazgeçmenin yollarını aramalıdır. Sigarayı bırakmaya yardımcı birçok sağlık hizmeti var. Bu mesleğin kutsallığı sigaraya kurban gitmemelidir." diyor. Pedagog Aykut Akova da okul çevresinde sigara içen
öğretmenlerin görüntüleriyle
karşılaştığını belirtiyor. "Öğretmen, anne-babadan çok daha önemli bir modeldir." diyen Akova, "Hangi yaş grubunda olursa olsun öğrenciler, modeli taklit ederler. Sigara içen öğretmen kendisini gören öğrencinin gözünde değerli sıfatını yitirir." şeklinde konuşuyor. Sigara içmek için yer arayan öğretmenler, öğrencilerin de espri konusu haline geldi.
Öğretmenlerini elinde sigarasıyla okulun otoparkında ya da okulun çevresindeki kafelerde yakalayan liseli öğrenciler, artık hocalarının kendi gizli mekânlarında sigara içtiğini dile getiriyor. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise bu tablo karşısında öğretmenlerin sigara içmesi konusunda herhangi bir projelerinin olmadığını ve öğretmenlerin örnek olması gerektiğini söyledi.
Kaynak: ZAMAN

LAZOFLU

LAZOFLU

Emekli Yönetici
Evet bizzat kendim de gördüm ve görüyorum. Burada yasak hakkı olarak güzel, ama hocalar da haklı sayılır. Içmedim ama biliyorum, bu şey kolay bırakılmaz. Artık yasağın hedefleri arasında yer alan sıkarayı bırakmayı deneyecekleri

catalfleg

catalfleg

Üye
çoğu bu yasağa itiraz bile ediyor denemeyi bırakın bi kere alışmışlar işi gücü bırakıp dışarda içip geri geliyorlar :)

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Yasanın çok fazla saçma yönleri var. Tek tek inceleyip şuanda yazamam ama daha önce çok ortamda tartıştık. Örneğin üzeri açık bir stadyum, sigara içmek yasak hangi mantığa göre?

Bjk ve Gs kulüp başkanları içiyor cezasını ödüyor, halkımda maça gitmiş içiyor sigarasını ama yasak.
Otobüs duraklarında yasak. Bunun mantığı nedir?

Sigara içerim ama yanımdaki rahatsız oluyorsa orada içmem saygıdır bu. Yanlız bu yasaya ve yasaklara gelirsek, biz yaptık oldu mantığında yapılmış bir olay, buyrun en basit örneği yukarıdaki haber...

Hadi hepsini boşverin, taksiye biniyorsunuz, parasını siz ödüyorsunuz o anda taksiyi kiralamışsınız demektir. Ama kendi paranızla kiraladığınız takside sigara içemiyorsunuz (yasaya göre).

Hangisi mantıklı söyler misiniz?

aLone

aLone

Üye
öğrenci içcekse içer zten öğretmen kötü örnek olmaz bence hangimiz öğretmenimiz içiyo diye sigara başladık ama öğretmenler hemen okulun dibinde sigara içmesi hoş değil bence gene sigara odalarında içsinler.ayrıac öğrencini yerleri gizlidi hocalar anlamaz:ehe

Da®kness

Da®kness

Üye
    Konu Sahibi
Bence yeterli esneklik yok. içen yine içsin. irade meselesi bu. Yasayla falan caydırma, bıraktırmaya vesile olmak olmaz. Yasanın güzel tarafı ortak kullanılan mekanlarda içilememesi. Sigara odaları kaldırılmasın...

haltie

haltie

Üye
yazık adamlara ya bende görüyom koşa koşa cıkıyolar

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Ben çoğu yerde görüyorum çoğu yerde yasak hep ihlal ediliyor bende içiyorum ama kimseyi rahatsız etmeden evimde bile balkona çıkıp içiyorum. Hollanda belirli yerlerde yasayı esnetmiş zaten kış iyice gelsin durum iyice anlaşılır bizimkilerde yasayı esnetirler gibi geliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...