Tıraş ve Bakım

Sponsorlu Bağlantılar

Kurtuluş40

Kurtuluş40

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Tıraş ve Bakım
[h=2]Tıraş ve Bakım[/h]







Tıraş, çoğu erkek için daha genç, daha yakışıklı ve temiz görünme anlamını taşırken, aslında cilt bakımı için de büyük önem taşır.


Bunları biliyormuydunuz? Yüzünüzde ortalama 15,000 kıl bulunur, bu kıllar günde 38 mm uzar. 15 yaşın üzerindeki erkeklerin %90’ı istenmeyen kıllardan kurtulmak için düzenli olarak tıraş olur. Tıraş ortalama 3 dakika sürerken, bir tıraş bıcağı da maksimum 9 kez kullanılır. Bu rakamlar kullanıma ve cilt özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Buda ortama erkek ömrünün 3350 saatini yani 139 gününü alır. Ve erkeklerin %70’i ıslak traşı tercih eder.


ERKEK CİLDİ KADIN CİLDİNDEN ÇOK FARKLI


Erkeklerin cildi kadınların cildine oranla daha kalın ve dayanıklı olup, erkek cildinin sakal ve traş yüzünden daha çok yıpranması nedeni ile, bakımına daha da önem gösterilmesi gerekir. Günlük traşta yaralanma ve enfeksiyon problemleri ile karşı karşıya olan erkek cildi, kadın cildine oranla daha çok özen ister. Erkek ciltleri de kendi aralarında da bireysel farklılıklar gösterir.


TRAŞIN CİLDE VERDİĞİ ZARARLAR


Islak ya da kuru traş, her ikisi de cildi kurutur. Özellikle ıslak traşta, yani traş bıçağı ile traşta kıl kökleri, foliküller daha çok travmaya maruz kalır. Bunun sonucunda kıl dönmeleri ve ihtilaplar ortaya çıkar. Bu cildi rahatsız eder ve dış etkenlere karşı hassaslaştırır. Bu problemleri doğru bir bakım ile en aza indirmek için her şeyden önce hijyene dikkat edilmesi gerekir. Kullanacağınız ürünlerin çok az alkol içermesine ve traş kreminin ya da köpüğünün cilt tipine uygun olmasına dikkat etmek gerekir.


TRAŞ SONRASI BAKIM


Traş öncesi bakım gibi traş sonrası bakım da önem taşır. Birçok erkek dezenfektan olsun diye kolonya ya da alkollü after shave kullanır; bu cilde faydadan çok zarar verir. Çünkü alkol hücre öldürücü etkisi ile traşta meydana gelen olası kesiklerin iyileşmesini geciktirir.
Traştan sonra cilt tipine uygun bir after shave hem cildi dinlendirir, hem de besler.


DAHA RAHAT BİR TRAŞ İÇİN BİR KAÇ KÜÇÜK TAVSİYE


* Cildi köpürtmeden önce sıcak su ile durulayın. Sıcak su, sakalı yumuşatır ve cildin gözeneklerinin açılarak sakalların kolayca kesilmesini sağlar.


* Sıcak su ile durulanmış cilde, traş kremi veya traş köpüğünü iyice yayarak masaj yapın. Traş köpüğü kullanılıyorsa ayrıca fırça kullanmak gerekmez. Köpük ıslatılmış avuca sıkılarak yüze yayılır.


* Kolay bir traş için 3 ya da 2 bıçaklı traş makineleri tavsiye edilir. Traş sırasında makinenizi sık sık sıcak su ile durulamak bıçaklar arasında köpük ve kesilmiş sakalların birikmesini önler.


* Çene ve boynun en son sırada traş edilmesi gerekir. Böylece su ve köpük, sakalların en sert olduğu bu bölgeleri yumuşatmak için cilt üzerinde daha uzun süre kalır.


* Traş işlemi bittikten sonra cildin soğuk su ile durulanması gerekir. Soğuk su cildin açılan gözeneklerini kapatarak, doğal dengesini tekrar bulmasını sağlar.

* Yumuşak bir havlu ile hafifçe nemi alınan cilde mutlaka traş sonrası bir bakım ürünü sürülmesi gerekir.
 
  • Beğen
Tepkiler: Byhaydar


Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
çok yararlı bilgiler paylaştığınız i,çin teşekkür ederiz
 
federico2424

federico2424

Üye
ayni bende böyle tras oluyorum.tesekkurler guzelmis.
 
marist

marist

Üye
TşkLer ögreniLmesi gereken biLgiLer.
 
ka_za

ka_za

Üye
teşekkürler gayet yararlı
 
hikmet366

hikmet366

Üye
teşekkürler
 
Uhops

Uhops

Üye
Benim yüzümde sağ tarafta ki sakal kulagima doğru uzuyor.aşağıya gitmiyor.ve daha çabuk uzuyor.
 
durmussert

durmussert

Üye
Iyi guzelde trastan sonra tahris oluo yuzum ona care yohmu
 

tolga_atalay

Üye
Size faydalı bir dipnot da benden olsun. Özellikle yüksek fiyatlara aldığınız 3-5 bıçaklı sistemlerin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız traş esnasında bıçaklarınızı soğuk suyla durulayın. Sıcak su bıçağı genleştirerek kesmesini zorlaştırıyor ve bıçağın çabuk körelmesine sebep oluyor.

- - - Eklendi - - -

Size faydalı bir dipnot da benden olsun. Özellikle yüksek fiyatlara aldığınız 3-5 bıçaklı sistemlerin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız traş esnasında bıçaklarınızı soğuk suyla durulayın. Sıcak su bıçağı genleştirerek kesmesini zorlaştırıyor ve bıçağın çabuk körelmesine sebep oluyor.
 


Üst Alt