Teknoloji haberleri 21 Ocak

Sponsorlu Bağlantılar

Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Teknoloji haberleri 21 Ocak
21 Ocak Teknoloji Haberleri

Ay tozundan oksijen üreten bir santral geliştiriliyor

İnsanlı Ay görevlerinde oksijen ihtiyacının
karşılanmasına yönelik olarak planlanan ve
ay tozundan oksijen üretmeye yarayan bir
santral için Avrupa Uzay Ajansı çalışmalar
yapıyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), ileride Ay’da
kurulması planlanan üs için oksijen
sağlayacak bir santral üzerinde çalıştığını
duyurdu. Hollanda’da bulunan Avrupa Uzay
Araştırmaları ve Teknoloji Merkezi’nin içinde
kurulan bir laboratuvarda çalışan araştırma
ekibi halihazırda yapay ay tozundan oksijen
elde etmeye çalışıyor.
Ay’daki kaynaklardan üretilecek oksijenin
burada görev yapan astronotlar için hava ve
roketler için ise yakıt anlamına geleceğini
ifade eden Beth Lomax isimli bilim insanı,
çalışmaların bu istikamette devam ettiğini
ifade etmiş.
Google servisleri çöktü

Google servislerinde yaşanan çökme internet kullanıcılarını etkiledi. Şu an sebebi bilinmeyen erişim sorunu nedeniyle Google servisleri olan YouTube, Gmail ve Google arama motoru kullanılamıyor.Google'a bağlı servislere zorlukla erişim sağlanıyor Google’da yaşanan erişim sorunu birçok kişiyi etkiledi. Google servislerine erişim sorunu yaşanmaya başladı. Gmail, YouTube gibi Google servisleri ve arama motoruna yaklaşık bir saattir güçlükle erişim sağlanıyor. Birçok Google servisiyle iletişim zaman zaman tamamen kopuyor. Google servislerinin yanında genel olarak internet bağlantısında da zaman zaman yavaşlama meydana geliyor.Japonya 6G için çalışmalara başladı

Çin'in ardından Japonya'da 6G teknolojisi için çalışmalara başladı5G yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Henüz dünya genelinde yaygınlaşmasa da 6G için çalışmalar başlamış durumda.

Geçtiğimiz aylarda Çin 6G teknolojisi için düğmeye basmıştı. 37 uzmandan oluşan bir çalışma ekibi kuran Pekin yönetimi bu hamlesi ile 6G çalışmaları için ilk adımı atmıştı. Gizmochina'da yer alan habere göre, Çin'den sonra bir Asya ülkesi daha 6G için kolları sıvadı. Japonya 6G için çalışmalara başladı.

Aynı haberde Japonya'nın 5G'den 10 kat daha hızlı internet sunması beklenen 6G'yi 2030 yılında kullanıma sunmayı planladığı bilgisine yer verildi. Gelen ilk bilgilere göre, Japonya, 6G teknolojisinin araştırma ve geliştirme çalışmaları için 2 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı.

6G üzerinde çalışmalara başlayan ülkeler arasında Çin, Güney Kore ve Finlandiya da yer alıyor.

Siber saldırılar artacak mı?

STM'nin Siber Tehdit Durum Raporu'na göre, sağlık sektörüne, kritik alt yapılar ile endüstriyel sistemlere, mobil cihazlara, seçim verilerine, IoT cihazlara siber saldırılarda artış gözlenecek Siber güvenlik alanında Türkiye'ye yeni ürün ve hizmetler kazandıran STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ bünyesindeki Teknolojik Düşünce Merkezi "ThinkTech", Ekim-Aralık 2019 tarihlerini kapsayan yeni Siber Tehdit Durum Raporu hazırladı.Raporda 2019'da gerçekleşen siber tehditlere dikkat çekildi, 2020 için yeni siber saldırı öngörüleri paylaşıldı.

STM ThinkTech’in raporuna göre, sağlık sektörüne, kritik altyapılar ile endüstriyel sistemlere, mobil cihazlara, seçim verilerine, IoT (nesnelerin interneti) cihazlara siber saldırılarda artış gözlenecek.Ay'da araç kullanmak mı?

Bilim insanları ve çeşitli araştırmacılar, insanoğlunun daha önce bir kez gittiği gezegenimizin uydusu olan Ay'a yapılacak seyahatler için çalışmalar yürütüyor.Bu çalışmaların en önemli kısmı ise Ay'a ne şekilde, neyle ve nasıl gideceğimiz. Çeşitli tasarımlar yapan Japon otomobil üreticisi Lexus, Ay'a gitmek için yeni bir araç tasarladı.

Lexus'u üreten Toyota'nın tasarım stüdyosu Document Journal dergisi için Ay'da kullanılabilecek birbirinden farklı 7 adet araç tasarladı.
 
PALA.

PALA.

Üye
5 G den 6G ye on yılda geçilirse 5G li cihazların uzunca bir süre revaçta kalacağı aşikar...
 


Üst Alt