TASKER - Profilleri -

Sponsorlu Bağlantılar

AKDELİKAN

AKDELİKAN

Üye
    Konu Sahibi
TASKER - Profilleri -
Programımızı indirip yükledik.
Örnek olarak çoğu android kullanıcısının hoşuna gidecek bir eziyeti otomatikleştirelim.
Eve geldiğinizde otomatik olarak wireless'ı açma, çıktığınızda kapatma! Telefon eve geldiğimizi nasıl anlayacak derseniz çok basit.
Eğer evinizi sürekli taşımıyorsanız telefonunuzun evinizdeyken bağlandığı baz istasyonları bellidir.
Ne yani sürekli baz istasyonu mu tarıyacak telefonum bu şarjımı bitirmez mi derseniz bilmiyorsanız telefonunuz bunu zaten yapıyor(!) sürekli olarak uygun baz istasyonlarını tarar ve bağlanır.
Nasıl yapacağımıza geçelim...
Öncelikle bir profil oluşturun ve bir isim verin!
-görevleri profillerde toplayıp topluca aktifleştirmek, kapatmak ta mevcut
* Görevinizin tetikleyicisini seçin!
* Kategorisini seçin.
Şimdi oturduğunuz yerden kalkma zamanı.
* Cell Tower taramasını açın ve evde bir tur atın bulabildiğiniz kadar baz istasyonu bulun.
Tarama görevimizi ekledik.
Şimdi bu baz istasyonlarına girdiğinde ne yapacak çıktığında ne yapacak onları ekleyeceğiz.
Görevin üzerine basılı tutarak çıkış görevi ekleyediğimizde Tasker ile ilk görevimizi yapmış oluruz..
-------------------
Uygulamanın yapabileceklerine gelirsek eğer

1. Wifi ağına bağlı iken otomatik olarak mobil veriyi kapatabilirsiniz.
Aynı şekilde bağlantınız kesildiği zaman mobil verinin tekrar açılmasını sağlayabilirsiniz.
2. Evinize girdiğiniz zaman Kablosuz'u otomatik olarak açmasını sağlayabilirsiniz.
3. Her gece belirli saatte eğer kablosuz ağa bağlı iseniz mobil veriyi kapatmasını, parlaklığı düşürmesini ve istediğiniz programları
uyutmasını sağlayabilirsiniz.
4. Arama reddettiğinizde otomatik olarak mesaj atmasını.
5. 'WRU' gibi basit bir şey yazıp mesaj atarak cihazınızın o an için bulunduğu konumu, ne kadar şarjının kaldığını vb.
size yollamasını sağlayabilirsiniz.
6. Kimi cihazlar şarjı bitip kapandığı zaman tekrar açılması biraz zaman alıyor, kimisi de nadiren de olsa çökebiliyor.
Cihazı istediğiniz şarj yüzdesinde kapattırabilirsiniz.
Bu sayede acil bir durumda tekrar açabilmeniz için bir miktar şarja sahip olabilirsiniz.
7. Şarjınız azaldığında güç tasarruf modunun yaptığından daha fazla şeyi yapabilir wifi, bluetooth, gps vb. kapatabilirsiniz.
-------------------
GPS Açma/Kapama:

1- Şimdi Profiles kısmındayken + Kısmına bas.
2- State yazanı seç.
3- Hardware kısmına gel.
4- Headset Plugged olanı seç.
5- Type kısmından Any/Mic/No Mic kısmından sana uygun olanı seç. Seçtikten sonra En üstte State Edit yazan yerin solundaki Tasker simgesine basarak geri dön.
6- 5. Adımda yaptığın işlem sonucunda profile menüsüne dönersin. Çıkan ekrandan New Task + Butonuna bas.
7- Optional Kısmına Gps Aç yaz.
8- + Tuşuna bas.
9- Misc yazan yere gir. Gps seç.
10- Set kısmından on yazanı seç ve Action Edit yazan yerin solundaki tasker simgesine basarak geri dön.

--Task kısmındaki GPS aç/kapa çalışmıyorsa:
1- Şimdi Profiles kısmındayken + Kısmına bas.
2- Event yazanı seç.
3- Power kısmına gel.
4- Battery Changed olanı seç.
5- Seçtikten sonra En üstte State Edit yazan yerin solundaki Tasker simgesine basarak geri dön.
6- 5. Adımda yaptığın işlem sonucunda profile menüsüne dönersin. Çıkan ekrandan New Task + Butonuna bas.
7- Optional Kısmına Gps Aç yaz.
8- + Tuşuna bas.
9- Misc yazan yere gir. Gps i seç.
10- Set kısmından on yazanı seç ve Action Edit yazan yerin solundaki tasker simgesine basarak geri dön.
Bu işlem ile Şarj durumu değiştiğinde GPS açılır.
-----------------
* Telefonu bulma: Özel içerikli bir mesaj attığımda telefon ses çıkarıyor / ve ya gps den koordinatını alıp,
ön kamerayla resim çekip koordinat bilgisini belirlediğim numaraya mesaj atıyor / dropboxta durum bilgisini paylaşıyor (konum - şarj durumu vs)
* İnternet sayaçı olarak kullanıyorum . günde ne kadar internete girip çıktığım vs..
* Baz istasyonlarına göre yer bilgilerimi logluyorum. Bu bilgilere göre profilimi düzenliyorum ( sesi aç / titreşime al vs )
* Belirlediğim lokasyonlara geldiğimde eve mesaj gönderiyor.
* İstenmeyen aramaları engellemede kullanıyorum.
* Kullanılmadığı zaman internet / gps / auto rotate gibi özellikleri kapatarak şarj süresini uzatıyor.
* Akşam belli bir saatte veya ışık yoğunluğunun azalmasına göre (karanlık oda) uçuş modunu açma
* Takvim notlarını okuyup ona göre ses / mesaj / arama düzeni oluşturma
--------------------
Task oluşturma:
1.
Activation trigger(Aktivasyon tetikleyici) olarak uygulamalardan sports tracker'ı(Spor İzleyici) seçin
2. Yapılacak giriş taskı olarak MISC kategorisi altından
3. örnek:
GPS giriş taskı.: GPS = on olarak bir task oluşturun
ve uygulamanın açılmasını sağlayın.
GPS çıkış taskı.: GPS = off olarak seçerseniz uygulamayı kapattığınızda GPS tekrar kapanır.
--------------------
Bir telefon çağrısı geldiğinde telefonu yüz üstü cevirince, otomatik olarak arayan kisiye "Toplantıdayım ve sizi hemen arayacağım" mesajı gondermek istiyorsanız?
state>sensor>orientation>face down olarak bir profil açıp, bu profile task olarak ''end call'' ve ''send sms'' seçilmeli,
send sms için Number kısmına: %CNUM yazıyorsun, arayan kişiye Message kısmına yazdığın metni yolluyor.
NOT: Son görüşülen numaraya mesaj gönderir..
--------------------
* İstediğiniz uygulamaya öncelik vermek (sevdiğiniz uygulamanın ilk açılması)
-
X uygulamasını açmak istediğimde önce AutoHideSoftKeys programını açıp enable etsin, sonra benim istediğim uygulama açılsın.:
- Öncelikle TASKS kısmına girip ''+'' işaretini tıklayarak, istediğiniz bir isimde mesela "AutoHideSoftKeys Açma" Şeklinde isim verin.
- Task ismi verildikten sonra, Açılan pencerede alttaki ''+'' işaretine basın.
- APP kısmına tıklayaral LOAD APP kısmına girin.
- Açılan pencerede "AutoHideSoftKeys" programını seçin.
(Bu size AutoHideSoftKeys açma TASKı oluşturur)

*Size bunun tetikleyici lazım şimdi.:
-
PROFİLES kısmına girip + işaretine tıklayın, İsim girme kısmı açılırsa isim verin hatırlama amaçlı, istediğinizi yazın.
- APPLICATION kısmına tıklayın buradada mesajınızda dediğiniz programı seçin (X programını yani)
- Seçtikten sonra, bir pencere açılacak oradan ilk kısımda açtığınız TASK'i seçebilirsiniz.
-----------------------
BU ANLATIM (VE DEVAMI GELECEK OLAN) İNTERNETTEKİ ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDAN DERLENMİŞTİR
------------------------

• Beğen
Tepkiler: woo3, Yusuf_EMRE, icolie ve 11 diğerleri

ANIL

ANIL

Admin
Teşekkürler.

seyits

Üye
Çabaların ve bu büyük emeğin için teşekkürler dostum.Automatic zamanlı profil oluşturma vs devamını, dört gözle bekliyoruz.

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
bana telefon kilitli iken yani ekran kapalı iken 2g açıkken 3g ye açacak bir uygulama lazım veya ana ekranda symbian daki gibi bir 2g.3g toggle lazım var mi bilen duyan gören ? Xposet var Onu biliyorum onun haricinde

• Beğen
Tepkiler: Bahadir_fb
AKDELİKAN

AKDELİKAN

Üye
    Konu Sahibi
bana telefon kilitli iken yani ekran kapalı iken 2g açıkken 3g ye açacak bir uygulama lazım veya ana ekranda symbian daki gibi bir 2g.3g toggle lazım var mi bilen duyan gören ? Xposet var Onu biliyorum onun haricinde
Juice Defenderi bir dene. 2G/3G zamanlı profil oluştrulabiliyor
Forumda Türkçesi var

Bahadir_fb

Bahadir_fb

Üye

Xposed niye tercih etmiyorsun?
Greenify çok iyi çalışıyor :)

• Beğen
Tepkiler: noss_bar
turkishield

turkishield

Üye

LiquidSmooth rom Pil Tasarrufu modu en alttaki ve en üstteki ayarları aktif edince senin dediğine çıkıyor..en yukarıdaki ekranı kilitleyince pil tasarruf devreye girsin diyor.en alttaki de tasarruf modunda 2gye geç diyor. tam olarak senin dediğin yani

• Beğen
Tepkiler: bosjo, bogazlıyanlı ve AKDELİKAN
MXKM

MXKM

Üye
Arkadaşlar, konuyu hortlatmanın zamanı gelmiş! 1 Ay'ı geçmiş, yenilik yok mu?

endel

Üye
pardon linki var da ben mi bulamadım acaba?

seyits

Üye
peki.anlıyorum.Tşk.ama bekliyoruz, Unutma :)

endel

Üye
Taskerin son aşaması durumu nedir, Tasker uygulamanı bekliyorum ben rahmi dostum.
merhabalar,
sizler proğramı kendi aranızda mı tanıtıyorsunuz?proğram apk sı olmadan yeni kişiler anlatılanlardan birşey anlar mı? kolaygelsin
Taskerin son aşaması durumu nedir, Tasker uygulamanı bekliyorum ben rahmi dostum.
merhabalar,
sizler proğramı kendi aranızda mı tanıtıyorsunuz?proğram apk sı olmadan yeni kişiler anlatılanlardan birşey anlar mı? kolaygelsin
alıntıyı denk getiremedim
seyits arkadaşa cevap vemiştim

AKDELİKAN

AKDELİKAN

Üye
    Konu Sahibi
merhabalar,

merhabalar,
alıntıyı denk getiremedim
seyits arkadaşa cevap vemiştim
Proğram var Türkçesi hemde iki farklı versiyon.
Bu kadar yazma zahmetine gireceğine, forumda arama yapsaydın keşke By Burhann 2010 ve Rahmi06 arkadaşların çevirisi olan iki farklı sürüme ulaşabilirdin..

Rahmi abimiz yeni sürüm çıktığı için, daha detaylı ve daha özgün bir çeviri yapmakta, biraz sabredin.
Türkiye forumlarının hiçbirinde rastlayamazsınız Taskerin Türkçesine, ancak MaksiCep ailesinde görebilirsiniz..

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: endel ve seyits

blue_ace

Üye
Şuan maxicep te var mı tasker türkçe versiyonu ?

kezban yenge

kezban yenge

Üye
çok iyi. teşekkürler

ruckheim

Üye
Link göremedim?

ruckheim

Üye

Benim biraz farklı:)

Üst Alt