Tarihte bugün (8 Ağustos)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
YsF_90

YsF_90

Üye
    Konu Sahibi
İki Oscar ödüllü ABD'li oyuncu Dustin Hoffman 1937 yılında doğdu.

8 ağustos 1937'de doğan ABD'li aktör Dustin Hoffman, parasızlık yüzünden Gene Hackman'ın evinde kalırken rol aldığı 'Mezun' (The Graduate) ile ünlendi ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adayı oldu.

İki yıl sonra sokaklarda yaşayan bir dolandırıcıyı oynadığı 'Geceyarısı Kovboyu' (Midnight Cowboy, 1969)' filmi ile ikinci kez Oscar adaylığı kazandı ama ödülü John Wayne'e kaptırdı.
Bundan sonra 'Küçük Dev Adam'da (Little Big Man) bir Kızılderiliyi ve Steve McQueen'le birlikte rol aldığı 'Kelebek'te (Papillon) ömürboyu hapse çarptırılmış bir mahkumu gençliğini canlandırdı.

Ona üçüncü adaylığını kazandıracak 'Lenny'de bir komedyene, 'Başkanın Bütün Adamları'nda (All the President's Men) Watergate skandalında önemli bir rol oynayan gazeteci Carl Bernstein'a hayat verdi.

1976'da 'Maratoncu'da (Marathon Man) efsanevi oyuncu Sir Laurence Olivier ile karşılıklı oynarken kendini metot oyunculuğuna fazlasıyla kaptırınca Sir Laurence Olivier'den sıkı bir fırça yedi.

Daha yorgun ve bitkin görünebilmek için günlerce uyumadan sete gelince Oliver'yi korkutup, "bu çocuğun nesi var, hasta mı" demesine yol açtı. Gerçek ortaya çıkınca da, "zavallı çocuk neden sadece rol yapmıyor" tepkisi ile karşılaştı.

1979 yılında rol aldığı 'Kramer Kramer'e Karşı'daki (Kramer vs. Kramer) mükemmel oyunculuğuyla ilk Oscarı'nı kazandı.

Çekimler sırasında settekilere ecel terleri döktürmüş, doğaçlama yapan Meryl Streep'in kafasına kristal kadeh fırlatmış, yönetmen Robert Benton'a, "verdiğiniz hiçbir ödül bana Hoffman'la geçirdiğim dört ayımı geri veremez" dedirtmişti.

İş bulamadığı için kadın kılığına girip bir pembe dizilerde rol alan bir aktörü canlandırdığı 'Tootsie' ile büyük beğeni kazandı.

Warren Beatty ile çektiği ve Haluk Bilginer'in de küçük bir rol aldığı 'Ishtar' iyi hasılat getiremedi ama o yıl çevirdiği 'Yağmur Adam'daki (Rainman) otistik Raymond karakteri ona ikinci Oscar'ını getirdi.

Daha sonra 'Zoraki Kahraman' (Hero), 'Kanca' (Hook), 'Dick Tracy', 'Küre' (Sphere), 'Jeanne D'Arc', 'Başkanın Adamları' (Wag the Dog), 'Kardeş Gibiydiler' (Sleepers) gibi filmlerde değişik rollerle sevenlerinin karşısında çıktı.

Hofmann ilginçlikleri

Los Angeles'ta yayımlanan bir dergiye kendisini fotomontajla kadın giysilieri içinde gösterdikleri için açtığı davadan 3 milyon dolar kazandı.

'Baba' (The Godfather) Michael Corlene rolü önce ona önerilmişti. Ama rolü Al Pacino kaptı.

Ailesi ona Dustin ismini, aktör Dustin Farnum'dan esinlenerek vermiş.

Yakın arkadaşı Gene Hackman'la 1956'dan beri tanışıyorlar.

Bugün (8 Ağustos) olan diğer önemli olaylar:

1915: Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığı'na atandı.

1925: ABD'de, siyah düşmanı Klu Klux Klan'ın ilk kongresi yapıldı.

1928: İstanbul Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı törenle açıldı. Açılışa 30 bini aşkın İstanbullu katıldı.

1949: Avrupa Konseyi ilk toplantısını Strasbourg'da yaptı. Türkiye, Avrupa Konseyi'ne kabul edildi.

1963: ABD, İngiltere ve SSCB nükleer denemelerin durdurulması konusunda yaptıkları antlaşmayı Kremlin'de imzaladılar.

1964: Kıbrıs'a düzenlenen harekat sırasında uçağı isabet alan pilot yüzbaşı Cengiz, Rum kesimindeki hastanede şehit oldu.

1974: Tiyatro sanatçısı, oyun yazarı ve aktör Galip Arcan 80 yaşında vefat etti.

1974: ABD Başkanı Richard M. Nixon, 'Watergate' skandalı nedeniyle istifa etti. Nixon, istifa eden ilk ABD Başkanı oldu.

1981: Türkiye'nin ilk turizm havaalanı olan Dalaman Havaalanı açıldı.

1985: Şair Abdülkadir Bulut 42 yaşında hayata veda etti.

1988: Asya'da İran-Irak ve Afrika'da Angola-Namibya savaşlarında ateşkes sağlandı.

1992: Çorlu'da bir fabrikada metan gazı sıkışması nedeniyle patlama oldu: 29 kişi öldü, 86 kişi yaralandı.

1998: Öykü yazarı Bekir Yıldız yaşamını yitirdi.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

Efe Yakup Karahanlı
Cevap
0
Görüntüleme
189
Efe Yakup Karahanlı
Eren Değerli
Cevap
0
Görüntüleme
94
Eren Değerli
Selim Baltaci
Cevap
0
Görüntüleme
139
Selim Baltaci
TheNightMare.
Cevap
0
Görüntüleme
310
TheNightMare.
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt