Suya düşen telefonunuzu nasıl kurtarırsınız?

Sponsorlu Bağlantılar

Türk-X

Türk-X

Üye
    Konu Sahibi

Herkesin başına bir şekilde gelmiştir. Ve maalesef gelmeye de devam edecek.... Aylık gelirinizin çok üstünde olan bir akıllı telefonu 2 yıl kontratlı olarak aldınız. SIM kartınızı takıp, işinize yarayacak uygulamaları indirip, kullanmaya başladınız. Daha ilk taksidini ödediniz ve birlikte yemek yediğiniz sakar bir arkadaşınız, "Ne güzel bir telefon" derken, üzerine bir sürahi suyu boca etti. Ya da özellikle ABD'lilerin çok sık başına geldiği gibi klozete (!) düşürdünüz. Kullanıcı hatası sözkonusu olduğu için garanti kapsamına da giremeyeceğini bildiğiniz böylesi bir durumda hala cihazını kurtarma şansının elinizde olabileceğini unutmayın. Ama öncelikle paniğe kapılmayın ki şu aşağıdaki adımları sırayla uygulama şansınız olsun.

5 ADIMDA TELEFON KURTARMA

1 - Elektriğini Kesin: Sanıldığının aksine aslında çoğu sıvı materyal tek başına elektronik cihazlara zarar vermez. Asıl zarar veren elektrikle birlikte oluşan ve cihazın donanımsal parçalarının işlevsiz bırakan kısa devredir. Bunun önüne geçebilmek için suyla temas eden telefonun hemen kapatılıp, elektrik/enerji kaynağını kesmek amacıyla bataryasının çıkarılması gerekir.

2 – Parçalarını Çıkarın: Cihaz kapatılıp, elektrik kaynağı kesildikten sonra telefonun ayrılabilir parçalarını tek tek çıkarın. Arka kapak, SD kart, SIM kart, kulaklık... gibi parçaların, hızlı bir şekilde telefondan ayrılması, cihazın mümkün olduğunca çok noktasının hava alması ve suyun tahliye edilmesi açısından önem taşır.

3 - Islaklığı Giderin: Bataryası ve çıkarılabilir parçaları ayrlmış olan akıllı telefonun yüzeyinde bulunan sıvının yokedilmesini kapsayan üçüncü aşamada, dar bir ucu olan güçlü bir şarjlı el süpürgesi kullanın. Telefonunuzun ayırdığınız bölümleri dahil tüm parçalarındaki nemi, en az 5 dakika elektrikli süpürge ile çekin.

4 – İyice Kurulayın: Kurulama aşamasında yurtdışında yaygın olarak kullanılan metod, yukarıdaki ilk 3 aşamadan geçmiş olan telefonu kahvaltı gevreğinde bekletmek. Türkiye koşullarına daha uygun metod ise akıllı cihazınızı "pirince yatırmak". Su ile temas eden telefon, nemini çekmesi için 48 saat pirinç içinde bekletilmeli.

5 – Nemi Kontrol Edip, Bataryayı Geri Takın: Telefon, kahvaltı gevreği veya pirinç içinde 48 saat bekletildikten sonra, hala nem kalıntısı kaldıysa, bir süre daha aynı şekilde bekletilmeli. Ekranda bir nem kalıntısı olup olmadığı kontrol edildikten sonra telefonun bataryası tekrar takılmalı.

Bu aşamayla birlikte kullanıcı olarak telefonunuzu kurtarabilmek için yapabileceğiniz herşeyi yaptınız. Artık telefonunuzu açıp, gerçeklerle yüzleşme vakti!

Kaynak:Habertürk

• Beğen
Tepkiler: siinannn

Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
Bilgi için :tşk:

By_CheeTaH

By_CheeTaH

Üye
Cok güzel bilgi teşekkürler :)

Scuderia.

Scuderia.

Üye
Bilgi için :tşk:

restmod

restmod

Üye
yanliz bu yontemle genede calismayabilir cunku normal kallandigimiz suda bolca mineral vardir elekrigi o yuzden iletir bu yolla kurutma islemi yapilirsa su buharlasir ama mineraller elektronik parcalar uzerinde kalir bunu onlemek icin telefonu tamamen sokup saf suyla yikayip kurutmak gerek daha sonra kalan nemi almak icin pirince konabilir.

haber icin tesekkurler

HakanLJ

HakanLJ

Üye
Dostum şuan 4s kullanıyorum bundan önce Iphone4 um vardı kaza sonucu suya dustu . Elektronik bölümü mezunuyum ve telefon , pc , ps , psp vb. cihazlarla iç içe yaşıyorum ama senin bu dediğin yöntemle telefon kurtarılabilir ama nasıl telefon suya düşmüştür hemen anında alır bataryasını söker ve bu mudahaleleri yaparsan kurtarma şansın var . Ve en öenmlisi düştüğü su ? tatlı sumu tuzlu sumu ? o telefon eger tuzlu suya düştüyse çalıştırman cok zor :) tatlı suya düştüyse eh biraz ihtimal var telefondan telefonada değişir bu :) ve suda ne kadar durdu buda önemli . Gelelim benım Iphone 4 e :) dostum telefonum yazın iskeleden denize düştü yaklaşık 4-5 saat suda kaldı şuan emekli oldu evde yatıyor :) diyeceğim şu sen bu yöntemlerle o telefonu çalıştır al senin olsun ;) Şimdi altına yorum atıcaklar işte arkadaşım niye servise göndermedin falan filan onuda yazayım hemen telefona Jailbreak yaptığım için garanti kapsamı dışı kaldı . Göndersem yaparlarmıydı ? Sanmıyorum . Neyse yazım hatası varsa kusura bakmayın . herkese iyi forumlar . He birde restmod arkadaşımızın yorumuna katılıyorum okumadan alta indim sonradan gördüm . iyi forumlar .

ysn5836

ysn5836

Üye
Dostum şuan 4s kullanıyorum bundan önce Iphone4 um vardı kaza sonucu suya dustu . Elektronik bölümü mezunuyum ve telefon , pc , ps , psp vb. cihazlarla iç içe yaşıyorum ama senin bu dediğin yöntemle telefon kurtarılabilir ama nasıl telefon suya düşmüştür hemen anında alır bataryasını söker ve bu mudahaleleri yaparsan kurtarma şansın var . Ve en öenmlisi düştüğü su ? tatlı sumu tuzlu sumu ? o telefon eger tuzlu suya düştüyse çalıştırman cok zor :) tatlı suya düştüyse eh biraz ihtimal var telefondan telefonada değişir bu :) ve suda ne kadar durdu buda önemli . Gelelim benım Iphone 4 e :) dostum telefonum yazın iskeleden denize düştü yaklaşık 4-5 saat suda kaldı şuan emekli oldu evde yatıyor :) diyeceğim şu sen bu yöntemlerle o telefonu çalıştır al senin olsun ;) Şimdi altına yorum atıcaklar işte arkadaşım niye servise göndermedin falan filan onuda yazayım hemen telefona Jailbreak yaptığım için garanti kapsamı dışı kaldı . Göndersem yaparlarmıydı ? Sanmıyorum . Neyse yazım hatası varsa kusura bakmayın . herkese iyi forum (CIHAZIN TAMEMEN SOKULMESE LAZIM VE NORMAL YOLLA KURUTULUP OKSITLENMIS KISIMLARI TINER VS ILE TEMIZLENIP BEKLETILMESI LAZIM SONRA TAK PARCALARI CALISSIN

- - - Eklendi - - -

Dostum şuan 4s kullanıyorum bundan önce Iphone4 um vardı kaza sonucu suya dustu . Elektronik bölümü mezunuyum ve telefon , pc , ps , psp vb. cihazlarla iç içe yaşıyorum ama senin bu dediğin yöntemle telefon kurtarılabilir ama nasıl telefon suya düşmüştür hemen anında alır bataryasını söker ve bu mudahaleleri yaparsan kurtarma şansın var . Ve en öenmlisi düştüğü su ? tatlı sumu tuzlu sumu ? o telefon eger tuzlu suya düştüyse çalıştırman cok zor :) tatlı suya düştüyse eh biraz ihtimal var telefondan telefonada değişir bu :) ve suda ne kadar durdu buda önemli . Gelelim benım Iphone 4 e :) dostum telefonum yazın iskeleden denize düştü yaklaşık 4-5 saat suda kaldı şuan emekli oldu evde yatıyor :) diyeceğim şu sen bu yöntemlerle o telefonu çalıştır al senin olsun ;) Şimdi altına yorum atıcaklar işte arkadaşım niye servise göndermedin falan filan onuda yazayım hemen telefona Jailbreak yaptığım için garanti kapsamı dışı kaldı . Göndersem yaparlarmıydı ? Sanmıyorum . Neyse yazım hatası varsa kusura bakmayın . herkese iyi forum (CIHAZIN TAMEMEN SOKULMESE LAZIM VE NORMAL YOLLA KURUTULUP OKSITLENMIS KISIMLARI TINER VS ILE TEMIZLENIP BEKLETILMESI LAZIM SONRA TAK PARCALARI CALISSIN

a.kerim66

Üye

- - - Eklendi - - -

ve bütün parçaları toplamadan pirincin içine koyun ve bir iki gün beklesin sonra toplayın telefonu
ben kendimin ve bir çoğu yakınımın telefonunu böyle kurtardım :)

ByKroniqS

ByKroniqS

Üye
​Teşekkürler eğer böyle bir kaza başıma gelirse ilk bunu kullanacağım

messevim

messevim

Üye
3 yıl önce nokia 7610 um suyun içine düşmüştü. kollarımı çemredim suyun içinden çıkardım hemen bataryasını sim kartını hafıza kartını kaldırdım bir güzel kuruttup güneşte. bir saat sonra taktım ve tıkır tıkır çalıştı..:)

marist

marist

Üye
Teşekkürler.

by_samci

by_samci

Üye
valla s3 ü koltuğa koydum kol dayamalığına ordan çocuğun mama çanana düşmüş 12 gibi eve geldim çay içtim sohpet ettim hadi ben yatıyom dedim saat 01:30 tam okadar süre suda kalmış çıkardım komple söktüm vidasız seyyyar parçaları sonra saç kurutma ile kuruladım bi saklama kabına pirinç koydum bol miktarda sonra sabaha kadar bekledim açtım sabah çalıştı :) tabi o artık bi gazi hayır gelmez golda geri vericem 6 ay geçmeden üstüne tekrar koyup oalıcam yenisini

Kaynar46

Üye
En iyisi Xperia Z suya düşse dahi çıkartıp hiç bisi yapmadan hala çalışması Suyun içinde çalışması Çok Güzel yaa

özcan ercan

özcan ercan

Üye
teşekkürler:tşk:

MUSTAFA AKPINAR97

MUSTAFA AKPINAR97

Üye
Suya dustuyse mikro dalgaya st 280 derecye 15 dakka da servise hazır bide baharst fln dok misss +kola adsfss

Üst Alt