Android telefonlarda DNS değiştirme nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
  Konu Sahibi
Android telefonlarda DNS değiştirme nasıl yapılır?
Günümüzde internet kullanımı masaüstü veya dizüstü bilgisayarların sınırını aşmış bir durumdadır. Akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde günün mümkün olan her anında internete erişilebilir bir hale gelmiştir. IOS ve Android olmak üzere iki farklı akıllı cihaz işletim sistemi bulunur. Android işletim sistemi ise açık kaynak kodlu olması nedeniyle pek çok kullanıcı tarafından tercih edilen kolaylıktadır. Zaman zaman internet sitelerine getirilen erişim engeli karşısında bilgisayarların DNS ayarlarının değiştirildiği şekilde akıllı telefonların da DNS ayarları değiştirilebilmektedir.

DNS’in Türkçe karşılığı alan adı sunucusudur. Erişim engeli olan bir internet sitesine ait IP adresleri internet servis sağlayıcısının DNS sunucularına yasaklı olacak şekilde tanımlanır. Bu durumda da sansürlenen siteler görüntülenmek istendiğinde ekranda “Bu site engellenmiştir” şeklinde beraberinde ilgili mahkeme kararını da belirten bir bilgilendirme ortaya çıkar. Her bir bilgisayar için internet servis sağlayıcısı tarafından otomatik olarak belirlenen DNS değerleri nedeniyle de yasaklı olan internet sitelerine erişim imkansız hale gelir. Bu noktada DNS ayarlarına yapılacak olan müdahaleyle söz konusu yasaklı sitelere giriş yapılabilir.

DNS ayarlarının değiştirilmesi sayesinde mevcut IP adresi kullanılmaksızın yeni DNS aracılığıyla internet sitesine giriş yapılabilir. Bu yöntem ile internet kullanıcısı ilk önce değiştirilmiş olan DNS sunucusuna bağlanır, ardından giriş yapılmak istenen sitenin IP adresi farklı bir sunucuya bağlanarak yasaklı siteye erişim mümkün hale gelir.

Android İşletim Sistemlerinde DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?
İnternet sağlayıcıları her bir akıllı telefon veya tablet için otomatik olarak bir DNS değeri belirler. Bu otomatik olarak atanan DNS değeri de sansürlenmiş olan internet sitelerine erişimi engeller. Bu nedenle akıllı cihazlarda da hem yasaklı sitelere erişebilmek için, hem internet bağlantı hızıyla ilgili problemlerin giderilmesi hem de ping sorunlarının bertaraf edilebilmesi için DNS ayarlarında değişikliğe gidilebilir.

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi Android işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlarda da ağ ayarlarında manuel olarak değişiklikler yapılmaktadır.

Android işletim sistemlerin DNS ayarlarının değiştirilmesini sağlayan hem Wifi hem de hücresel veri için güvenli olan pek çok farklı yöntem mevcuttur. Yönlendirici vasıtasıyla, herhangi bir mobil uygulama olmaksızın veya üçüncü taraf uygulama kullanarak Andorid’te DNS ayarları kolaylıkla değiştirilebilir.

Herhangi Bir Uygulama Kullanmaksızın DNS Nasıl Değiştirilir?
Söz konusu yöntem 3G veya 4G hızındaki hücresel veri kullanarak internete girmek için işlev göstermez. Yalnızca Wifi kanalı ile internet erişiminde geçerlidir.

Hiçbir mobil uygulama kullanılmadan akıllı cihazlarda DNS ayarlarının değiştirilmesi için adım adım yapılması gerekenler şu şekildedir:1. Öncelikle Android telefonda Ayarlar menüsü açılır. Ardından WiFi kısmına gidilerek, kullanımda olan Wifi adı üzerine basılı tutulur ve daha sonra da “Ağı Değiştir” seçeneği seçilir.

2. Burada görüntülenen birkaç seçenekten sonra sayfada aşağılara inilerek “Gelişmiş Seçenekler”e tıklanır.

3. Açılan “Seçenekler” ile birlikte iki tane daha ayar görüntülenir.

4. Daha sonra IP ayarlarının statik olarak ayarlanıp ayarlanmadığı kontrol edilir. Eğer IP statik olarak ayarlanmamışsa DHCP’ye dokunularak “statik” olacak şekilde seçim yapılır.

5. İmleç aşağıya doğru kaydırılarak DNS 1 ve DNS 2 bulunur.

6. Daha sonra istenilen herhangi bir DNS sunucu adresinine ait rakamlarla giriş yapılır. Google DNS kullanılmak istenirse DNS 1’e 8.8.8.8 ve DNS 2’ye 8.8.4.4 yazılması gerekir.

7. Tüm bu işlemlerin sonunda yapılan değişiklikler kaydedilir. Böylece sorunsuz bir şekilde sansürlenmiş sitelere erişim sağlanabilir.

Üçüncü Taraf Bir Uygulama Kullanılarak DNS Nasıl Değiştirilir?
Daha kolay ve sorunsuz bir yöntem olması nedeniyle pek çok Android işletim sistemli akıllı telefon kullanıcısı üçüncü taraf bir uygulama vasıtasıyla DNS ayarlarında değişiklik yapmaktadır. Bu yöntem sayesinde hem hücresel veri hem de Wifi ağı ile internete girişlerde değiştirilmiş olan DNS ayarları geçerliliğini korur. Hem köklü hem de köksüz Android cihazlarda üçüncü taraf uygulamalarının kullanılması suretiyle DNS değişikliği yapılabilir.

Google Play Store’da DNS ayarlarının değiştirilmesini sağlayan pek çok uygulama bulunur. Bunlar içerisinde popüler olan bir uygulama da DNS Changer’dır. DNS Changer özelinde Android telefonda şu şekilde DNS değişikliği yapılabilir: • Google Play Store’dan ı akıllı telefona indirilir.
 • Bir DNS sağlayıcı seçilerek ve altındaki seçeneğe dokunulur.
 • Daha sonra çeşitli DNS adresleri görüntülenir. Bu adreslerden bir tanesi seçilebilir.
 • Farklı bir DNS adresi kullanılmak istenirse de Custom DNS (Enter Manually) opsiyonu seçilir.
 • Son olarak adı sunucusu (DNS) adresi elle yazılırak ve Başlat’a basılır.
Yönlendirici Üzerinden DNS Nasıl Değiştirilir?
Wifi router Türkçe karşılığı ile kablosuz yönlendirici aracılığıyla DNS değiştirildiğinde bu wifi ağına bağlı olan tüm akıllı telefon ve tabletlerde de DNS değişikliği geçerli olmaktadır. Bu yöntem sayesinde akıllı cihaz üzerinden hiçbir işlem yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Kablosuz yönlendirici ile DNS değişikliği şu şekilde yapılabilir:

1. Kablosuz yönlendiricinin yönetici paneline giriş yapılır. adresine yönlendiricinin kilik bilgileri ile girilerek bu işlem yerine getirilebilir.

2. Daha sonra “Ağ”menüsünden “WAN” seçilir ve DNS adreslerini belirlemek için seçenekler görüntülenir.

YapılanDNS Değişikliklerinin Düzgün Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
DNS değişikliğinin sorunsuz bir şekilde yerine getirilip getirilmediği şu adımlar izlenerek kontrol edilebilir:

 • 208.67.222.222 ile 208.67.220.220 DNS adresleri ayarlanır.
 • Daha sonra internete bağlanılır ve sayfası ziyaret edilir.
 • Açılan sayfada “OpenDNS’e Hoş Geldiniz” ibaresi beliriyorsa yapılan DNS değişiklilerinin düzgün olarak işlev gösterdiği anlaşılır. Ancak sayfada başka bir ibare görüntüleniyorsa DNS değişiklikleri yerine getirilmemiş kabul edilir. Bu durumda DNS değiştirme aşamalarının en baştan tekrar edilmesi gerekir.

Yazar: Ayşe Yeren
 
 • Beğen
Tepkiler: bveo1990 ve Ozan


Üst Alt