Suriye'de Savaşan Türkler'in Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar

spy ghost

spy ghost

Üye
    Konu Sahibi
Suriye'de Savaşan Türkler'in Hikayesi

İngiliz gazetesi Guardian Suriye'deki çatışmalarda uluslararası gündemin ön sıralarında olmayan bir konuya dikkat çekiyor: Türkiye'den Suriye'de savaşmaya giden gençler.

Acılı babaya: "Sen kafir misin ki..."

Gazete, Türkiye'den bir çok gencin, el Kaide tarafından Suriye'de cihat saflarına çekildiğini yazıyor. Ana babalar da çaresizlik içinde çocuklarını arıyor.

FATİH YILDIZ'IN ÖYKÜSÜ
Guardian bunlardan biri olan Fatih Yıldız'ın öyküsünü aktarıyor. İki oğlu el Kaide tarafından cihada katılmaya ikna edilen Fatih Yıldız, çocuklarının izini sonunda, Halep yakınlarındaki bir gerilla kampında bulmuş.

Yıldız, Trabzonlu olduğu ileri sürülen, yerel el Kaide komutanından çocuklarını kendisine teslim etmesini istemiş. Aldığı yanıt ise şu olmuş: "Onlar şehit olmak için burada, sen kafir misin ki onların elinden cennete gitme fırsatını almaya çalışıyorsun".

Guardian Yıldız'ın "elimde silah olsa o herifi orada vururdum" dediğini aktarıyor. Baba Yıldız, 20'li yaşlarındaki oğullarını ne görebilmiş ne de onlarla konuşabilmiş.

FARKLI ÜLKELERDEN SAVAŞÇILAR

Yıldız bu islamcı savaşçılar arasında. Türklerin yanısıra, Çeçenler, Cezayirliler, Libyalılar ve Avrupalıların da olduğunu belirtiyor.

Müslüman olup El-Kaide'ye katılan Alman rap'çi Deso Dogg'un da Türkiye'ye intihar saldırısında bulunacağı ileri sürülmüştü. İlgili görüntü:

Diyarbakırlı Ali Kara da fabrikada çalışmaya gideceğini söyleyerek evden ayrılan oğlunun, önce izini kaybettiğini, aylar sonra da bir arkadaşından oğlunun Suriye'de "şehit" olduğunu öğrendiğini anlatıyor.

Gazete Türkiye'nin Suriye'de faaliyet gösteren radikal islamcı örgütlere "destek vermesi veya bu faaliyetleri görmezden gelmesinin" giderek daha fazla tepki çektiğini belirtiyor.

Guardian, Fatih Yıldız'ın şu sözlerini de aktarıyor: "Halep'te konuştuğum bir çok kişi bana Esad'ı bu savaşçılara tercih ettiklerini, bu grupların hayatı onlar için cehenneme çevirdiğini söyledi"

Kaynak :

Son düzenleme:

Invoke

Invoke

Üye
Haberlerinin kaynağını yazar mısın?

• Beğen
Tepkiler: spy ghost
spy ghost

spy ghost

Üye
    Konu Sahibi
Kötü bir şey demedim, merak ettim sadece.
Genel olarak Haber365.com , havacılık haberleri airporthaber.com , diğer kalanları yazmaktayım.Sabah , zaman gibi yerlerden alıyorum geri kalan haberleri :)

• Beğen
Tepkiler: Invoke
Invoke

Invoke

Üye
  • Beğen
Tepkiler: spy ghost
marist

marist

Üye
Güzel haberler paylaşıyorsun..

spy ghost

spy ghost

Üye
    Konu Sahibi
Güzel haberler paylaşıyorsun..
Eskiden burda yine ben haber paylaşıyordum bırakmıştım forumu.Her zaman girilmiyor bugün iş boşluğunda girip paylaştım :) teşekkür ederim

marist

marist

Üye
Eskiden burda yine ben haber paylaşıyordum bırakmıştım forumu.Her zaman girilmiyor bugün iş boşluğunda girip paylaştım :) teşekkür ederim
Daha önceden de bu işi yaptığın belli oluyor. :)