su kaplumbağası bakımı (pratik bilgiler)

Sponsorlu Bağlantılar

silop_kms

silop_kms

Üye
    Konu Sahibi
su kaplumbağası bakımı (pratik bilgiler)
Kırmızı Yanak Su Kaplumbağası
(Trachemys Scripta Elegans)
(Singapur Kaplumbağası)

Genel Bakım:
Her ne kadar ülkemizde Singapur kaplumbağası olarak bilinse de ana vatanları Kuzey Amerika’nın güney bölgeleri olan, Florida, Meksika’dır. Dünyada geniş bir alana yayılmışlardır.Kafalarının yan kısmında kırmızı, turuncu renkte şeritler vardır. Sarı şeritler varsa yine aynı familyadan olan Trachemys Scripta Scripta cinsi kaplumbağadır. Bakımları aynıdır. 1,5 kg’lık bir ağırlığa ve 28cm’e kadar bir uzunluğa ulaşırlar. Sağlıklı bir ‘kırmızı yanaklı’ kaplumbağa akvaryumda beslendiğinde 30 yıl yaşayabilir. Bu sürede yavaşça büyür. Yaşamının ilk yılında 5-7cm büyür. İkinci yılında ise 7-11cm bir uzunluğa ulaşır. Üç yaşa gelince erkek 8-12cm, dişi ise 9-15cm büyüklükte olur. Dördüncü yılında ise erkek 10-14cm, dişi ise 13-18cm uzunluğa ulaşır. Beş yaşında bir erkek kaplumbağa 13cm, dişi ise 17cm büyüklüktedir. Büyüme hızı doğru bakıma ve beslenmeye bağlıdır.

Genç kaplumbağa hayvansal yemleri tercih ederken yaşlı kaplumbağa bitkisel yemleri yeğler. Ama gençlere de arada bir bitkisel yem verilmesi gereklidir. Hayvansal yemlerin arasında tatlı su balığı, solucan, salyangoz, küçük yengeç, suda yaşayan böcekler ve onların kurtçukları yer alır. Dengeli bir beslenmenin altın kuralı az miktarda geniş bir çeşitlilik. Yavru kaplumbağalara günlük, küçüklere aynı şekilde yetişkinlere iki günde bir yem vermek en uygunudur. En uygunu kaliteli yemlerden olan Sera, Tetra marka veya Sanyu marka yemlerdir ve Türkiye’de rahatça bulunabilir. Haftada bir vitamin verilmesi uygundur.

En azından (!!! Akvaryum genişliği kaplumbağanın bağa uzunluğunun 5 katında olması daha doğrudur) 100cm x 50cm x 60 cm (GxDxY) bir akvaryum, bir ısıtma lambası (normal bir flüoresan yetersizdir), bir UV-lambası (güneş ışığı çok önemlidir, doğrudan gelmesi lazım, yoksa UV lambası almak şarttır), hava ve su derecelerini ölçmek için iki adet termometre, suyun ısıtılması için ısıtma çubuğu, ve ısıtma lambası için iki adet timer ve bir su filtresi temel ihtiyacınız olacak.

Güneş ışığının eksikliği raşitizm denilen bir hastalığa yol açar ve kabuk yumuşar. Bu hastalık ölümle sonuçlanır. Tek çaresi vitamin ve güneş ışığıdır. Kabuk sertleştirici kullanmayınız. Bunun yerine kalsiyum takviyesi için akvaryumcularda satılan ve kuşlar için kullanılan gaga taşı veya sübye kemiği denilen doğal bir malzeme kullanabilirsiniz. Keskin kenarlarını kopartın ve akvaryumda yüzmeye bırakın.

Akvaryumun içi geniş bir su bölümü ve ısınmasına uygun ‘kuru’ adalar ile donatılması gerek. Üzerine rahatça çıkabileceği kayalardan oluşur bunlar. ‘Kızıl yanaklı’ kaplumbağa çok iyi yüzücü ve dalgıçtır. Mutlaka üzerine çıkıp dinleneceği kayası ve tutunabileceği başka düzeneklerin olması gerekmektedir. İyi yüzücü oldukları gibi iyi de tırmanıcıdırlar. Dikkatli olunuz. Bu bakımdan su seviyesi en azından bağa genişliğin iki katı olmalıdır. Rahatça çıkacağı rampa veya kayası olduktan sonra ve kuru bölge de yeterli olduktan sonra suyun derinliğini istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Ancak akvaryumun kenarlarından tutunup kaçmaya çalışırken kendilerini yaralama ihtimalleri yüksektir. Dikkatli olunuz.

Adaları 30-35 C dereceye ısıtacak şekilde üzerlerine ısıtma lambaları yerleştirilir. Suyun sıcaklığı 28 C derecede sabit, havanın sıcaklığı ise sudan 2-3 C derece daha yüksek olmalı. Aksı taktirde kaplumbağanız hastalanabilir. 28 C’de bakılan bir kaplumbağanın hastalanma riski yok denecek kadar azdır. Üşütmesi neticesinde akciğer enfeksiyonu olur. Kaplumbağanın gözleri şişer ve nefes almakta zorlanır. Kaplumbağalar genelde bizler bakamadıkları için hastalanırlar. Bu durumda yine tek çare antibiyotik, vitamin ve suyu 30 dereceye çıkarmaktır ve bir veterinere götürülmesi gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi sırasında suyun derecesinin 33 derece olması gerekmektedir.Ancak sadece antibiyotik kullanılırken. Bunun dışında yine düşürülür.

Dişilerde kloaka kuyruk kökünde son bulur,erkeklerde daha uzaktadır ve erkeklerin kuyrukları daha kalındır ayrıca erkeklerde çiftleşmeyi kolaylaştırmak için karındaki kabuk çöküktür ve daha serttir ayrıca singapur (kırmızı yanaklılarda) dişide kabuk altındaki desenler hem küçük hemde birbiriyle bağımsız desenlerdir erkekte ise bu desenler birbiriyle kaynaşmış ve daha büyüktür. Bunun yanında kaplumbağa 10-12 cm’ye ulaşmadan cinsiyetini anlamak oldukça zordur. Yani 2-4 yaşına kadar anlaşılması oldukça zordır. 2 yaşına gelen erkek kaplumbağanın kuyruğunun epeyce daha uzun ve kalınlaştığını farkedilmektedir.

su kaplumbağası hakkında güzel bilgiler bunlar uygulayabilirsiniz bunların dışında sorularınız için bana yazabilirsiniz...:oke:

• Beğen
Tepkiler: 00akvaryum00, akula ve kemanix

Laz¥

Laz¥

Üye
Bu konunun büyük bir kitleye hitap edeceğini sanmıyorum ama emeğe saygı

silop_kms

silop_kms

Üye
    Konu Sahibi
önemli olan yardımcı olması değil mi?

osaka123

osaka123

Üye
bence tam tersi büyük bir kitleye hitap edecektir. ne yazık ki bazılarımız sarı veya mavi plastiklerde besliyorlar

elive

elive

Emekli Yönetici
bende hediye olarak birine almıştım.. verdiğiniz bilgiler çok faydalı... teşekkürler..

pisicikk

pisicikk

Üye
Güneş ışığının eksikliği raşitizm denilen bir hastalığa yol açar ve kabuk yumuşar. Bu hastalık ölümle sonuçlanır. Tek çaresi vitamin ve güneş ışığıdır. Kabuk sertleştirici kullanmayınız. Bunun yerine kalsiyum takviyesi için akvaryumcularda satılan ve kuşlar için kullanılan gaga taşı veya sübye kemiği denilen doğal bir malzeme kullanabilirsiniz. Keskin kenarlarını kopartın ve akvaryumda yüzmeye bırakın.

bu bilgiyi bilmiyordum... ben olsam gider direkt sertleştirici alırdım, paykalım için teşekkürler...:oke:

silop_kms

silop_kms

Üye
    Konu Sahibi
bende hediye olarak birine almıştım.. verdiğiniz bilgiler çok faydalı... teşekkürler..
rica ederim...:)

bu bilgiyi bilmiyordum... ben olsam gider direkt sertleştirici alırdım, paykalım için teşekkürler...:oke:
:):)bişey değil ne demek...:)

gσѕѕιρ gιяℓ

gσѕѕιρ gιяℓ

Üye
Paylaşım için teşekkürler... Teşekkür etmeyen biçok kişi okuyup geçiyodur.

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Bendede var 2 tane. Hayvansal yem verince çok daha hızlı büyüyorlar o yüzden genellikle bitkisel veriyorum ayrıca suyu fazlada kirletmiyor.Hızlı boy atınca daha büyük akvaryum almamız gerekiyor

00akvaryum00

00akvaryum00

Üye
Bilgiler için saol

XnetaS

XnetaS

Üye
sen çok uzatmıssın kısaca yazıyım

1-Ayrıca bir diş fırçası alıp kabuğunu yavaşca yosunlardan ayıklayarak temizleyin
2-Öyle suyunun 28 dereceymis ışık lazımmıs gerek yok ben öyle büyüttüm 2 günde 1 suyunu temizleyin
3-Sabah Akşam Birer yem verin çok yem verirseniz ölür
4-Arada bir yuvadan alıp balkona koyun ama balkon temiz olsun gezer cunku hep yuvada olursa sıkılıyo
5-Anneniz köfte falan yaparsa etini maydonuzundan falan ayıklıyım küçük küçük verin
6-Yuvanın suyunu çok daldırmayın başını çıkartıp nefes alması lazım
7-Yuvaya bir yükseklik veya taş koyun kabuğunun kuruması lazım arada bir yoksa kabuğu yumuşuyor
8-Kışın uyuyo diye öldüğünü sanırsanız atmıyın çünkü kış uykusuna yatıyo kışın çok yem yemez hastalanırsa kaplumbağa vitamini alın

Eğer bu kuralları uygularsanız hayvanınız uzun süre yaşar ben böyle kaplumbağımı 5 yıl besledim sonrada denize bıraktım eğer çok iyi davranırsanız size bağlanır ve ayrılmaz sizden ben onu denize bıraktığımda başımdan ayrılmamıştı

yusuf alp

Üye
höyt benimde kaplumbağım var kuyruğu kalın bi ara 5 gün kayboldu bilgisayarın kasasının ordan çıktı :D Felaket bişey Allah yardımcımız olsun :DDD:naughty:

lolaman

lolaman

Üye
Arkadaş bildigimiz gaga taşı demi bunun özel bir türü yok.Sagol bu arada bide bu UV ışını lambası bize kaça patlar?

osurukböcüğü

osurukböcüğü

Üye
tşekkürler

mucahitherken

mucahitherken

Üye
sen çok uzatmıssın kısaca yazıyım

1-Ayrıca bir diş fırçası alıp kabuğunu yavaşca yosunlardan ayıklayarak temizleyin
2-Öyle suyunun 28 dereceymis ışık lazımmıs gerek yok ben öyle büyüttüm 2 günde 1 suyunu temizleyin
3-Sabah Akşam Birer yem verin çok yem verirseniz ölür
4-Arada bir yuvadan alıp balkona koyun ama balkon temiz olsun gezer cunku hep yuvada olursa sıkılıyo
5-Anneniz köfte falan yaparsa etini maydonuzundan falan ayıklıyım küçük küçük verin
6-Yuvanın suyunu çok daldırmayın başını çıkartıp nefes alması lazım
7-Yuvaya bir yükseklik veya taş koyun kabuğunun kuruması lazım arada bir yoksa kabuğu yumuşuyor
8-Kışın uyuyo diye öldüğünü sanırsanız atmıyın çünkü kış uykusuna yatıyo kışın çok yem yemez hastalanırsa kaplumbağa vitamini alın

Eğer bu kuralları uygularsanız hayvanınız uzun süre yaşar ben böyle kaplumbağımı 5 yıl besledim sonrada denize bıraktım eğer çok iyi davranırsanız size bağlanır ve ayrılmaz sizden ben onu denize bıraktığımda başımdan ayrılmamıştı

Kardeş benm ortasnda palmiye olan plastik mavi bi kap var onda besliyorum bi problem olur mu?

PixelWolf

Üye
benimkileri verdik ya çok büyüdüler de :ağlarım: onları alan çocuklar da fotoğraflarını çekip national geographic kids e koymuşlar ordan görmüştüm :dry:

semanur07

Üye
kaplumbağam raşitizm hastalığına uğradı ona D3 vitaminini nasıl verebilirim? :(

semanur07

Üye
kaplumbağama D3 vitaminini nasıl verebilirim