SSD Tavsiyesine İhtiyacım Var

Sponsorlu Bağlantılar

Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
SSD Tavsiyesine İhtiyacım Var
Merhaba.

Masaüstü bilgisayar için SSD tavsiyesine ihtiyacım var. Gerçi bildiğim ve daha önce kullandığımız Sandisk var ama yenilerde almadık. Sizlerin de fikrini sorayım dedim. Şunları gözüme kestirdim. Ne dersiniz?

Sandisk 240 gb 247 TL
Crucial 240 gb 279 TL
Gigabyte 240 gb 250 TL

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
SSD olarak WD green serisi oneririm. Gayet sağlam cihazlar.

• Beğen
Tepkiler: aycan54 ve Symbianist
snapdroid

snapdroid

Üye
Ikinci el kingston 240gb aldım. Eskiden 500*24 saatten fazla çalışmış.bende de 30*24 saat çalıştı hala taş gibi. Kingston ve intel de düşünebilirsin dayanıklilik olarak

PALA.

PALA.

Üye
Hocam anakartta m.2 nvme destekleyen slot var mı ?

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Hocam anakartta m.2 nvme destekleyen slot var mı ?

Yok maalesef ancak dönüştürücü ile olur herhalde hocam. Yoksa ben de silicon power m2 kestirmiştim gözüme.
anakartım bu

Mesaj birleştirildi:

WD greeni araştırdım. Genel olarak memnunlar. Bir de Gigabyte ın ssdlerini gördüm. Ondan da çok memnunlar TBW değerleri iyi falan demişler. Bencmark puanları da iyi. Bakalım hala araştırmaya devam. Önerileriniz için teşekkürler.

Bu arada DDR3 ram de lazım ayrı konu mu açsam ona bilemedim. 4gb ram var PC de yetmiyor. 1333 mhz CL 9 üzerindeki. 2gb veya 4gb eklesem tamamdır. ikinciel de olur
Mesaj birleştirildi:

Ram ile ilgili konus açmışım zamaninda öyle de kalmis . O zaman 4gb ram ile oyle kalmisti. Bu defa kesin alcağım ram.

Son düzenleme:
PALA.

PALA.

Üye
Yok maalesef ancak dönüştürücü ile olur herhalde hocam. Yoksa ben de silicon power m2 kestirmiştim gözüme.
anakartım bu

Mesaj birleştirildi:

WD greeni araştırdım. Genel olarak memnunlar. Bir de Gigabyte ın ssdlerini gördüm. Ondan da çok memnunlar TBW değerleri iyi falan demişler. Bencmark puanları da iyi. Bakalım hala araştırmaya devam. Önerileriniz için teşekkürler.

Bu arada DDR3 ram de lazım ayrı konu mu açsam ona bilemedim. 4gb ram var PC de yetmiyor. 1333 mhz CL 9 üzerindeki. 2gb veya 4gb eklesem tamamdır. ikinciel de olur
Mesaj birleştirildi:

Ram ile ilgili konus açmışım zamaninda öyle de kalmis . O zaman 4gb ram ile oyle kalmisti. Bu defa kesin alcağım ram.

M.2 olmasından ziyade nvme olması önemli ama sizin anakart eski m.2 nvme de tam verim alaması zor görünüyor, epey eski model. Hatta sata 2 görünüyor. Sizin beklentiniz ne acaba ? Hani sistemi kurayım, işlemlerin hızlansın ise erişim hızı yüksek bir model tercih edin. Zaten sata 2 sınırlarına takılacak 275-285 mb/sn hızları görmeniz muhtemeldir. Aslında bu günlük işler için gayet yeterlidir. Crucial bx500 F/P olarak alınabilir ama bu ssd fazla yoğun okuma yazmaya uygun değil, biraz fazla ısınır ama sonuçta normal kullanımda işinizi görecektir @MAERKEK konu açtı bakabilirsiniz. 240 gb lık model yoğun yazmada fazla ısınıyormuş. Ram konusunda bilgisayarcılara bakın derim internetten daha hesaplıya halledebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
M.2 olmasından ziyade nvme olması önemli ama sizin anakart eski m.2 nvme de tam verim alaması zor görünüyor, epey eski model. Hatta sata 2 görünüyor. Sizin beklentiniz ne acaba ? Hani sistemi kurayım, işlemlerin hızlansın ise erişim hızı yüksek bir model tercih edin. Zaten sata 2 sınırlarına takılacak 275-285 mb/sn hızları görmeniz muhtemeldir. Aslında bu günlük işler için gayet yeterlidir. Crucial bx500 F/P olarak alınabilir ama bu ssd fazla yoğun okuma yazmaya uygun değil, biraz fazla ısınır ama sonuçta normal kullanımda işinizi görecektir @MAERKEK konu açtı bakabilirsiniz. 240 gb lık model yoğun yazmada fazla ısınıyormuş. Ram konusunda bilgisayarcılara bakın derim internetten daha hesaplıya halledebilirsiniz.

Aynen rami en azından adama söylerim bak uyumlu olmazsa çalışmazsa getiririm diye. Bir bakmak lazım. Ben hızı arttırmak için biraz ayağa kaldırayım dedim. PC eski aynen ama ssd ve ram biraz toparlayacak. Öyle oyun vs oynamam zaten. Binde bir o da basit şeyler. İleride bundaki ssd yi alıp laptop aldığımda ona da aktarabilirim. Şu anda pc de 500 ve 250 gb 7200 rpm hdd ler var. hitachi ve seagate.
Mesaj birleştirildi:

Gigabyte siparişi verdim. Bakalım bakalım. Kullandıkça sonuçlarını aktarırım. Teşekkürler herkese.

Sıra geldi ram e

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
Sıra geldi ram e
Sanal belleğiniz kapalı görünüyor.

Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Sanal belleğiniz kapalı görünüyor.

Su anda acik aslinda. Hatta otomatik seçili.

PALA.

PALA.

Üye
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Ben anlamıyorum bu firefox bir bende mi az kaynak tüketiyor :) 275 mb epeydirde açık çalışıyor.

Cok iyi. Bende birkac sayfa acinca rami duman ediyor. Genelde ramin 3.2 gb si dolu oluyor bende firefix açıkken.

• Şaşırdım
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Cok iyi. Bende birkac sayfa acinca rami duman ediyor. Genelde ramin 3.2 gb si dolu oluyor bende firefix açıkken.
Senin ona ayar çekmen lazım. Mesela reklam engelleme eklentisi felan varsa 2 ye katlar tüketimi.
Birde ayarlarda çekirdek kullanımını 1 yada 2 yap epey azalacaktır. Hatta tek çekirdeğe bile indirebilirsin.

İşte böyle,

Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Senin ona ayar çekmen lazım. Mesela reklam engelleme eklentisi felan varsa 2 ye katlar tüketimi.
Birde ayarlarda çekirdek kullanımını 1 yada 2 yap epey azalacaktır. Hatta tek çekirdeğe bile indirebilirsin.
Bir bakayim onlara aynen. Bir suredir el atmiyordum. 10 sayfa acsam pc donup bekliyor mesela.
Mesaj birleştirildi:

İşte böyle,

Reklam engelleme var bende

Üst Alt