DDR3 Ram Hakkında

Sponsorlu Bağlantılar

Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
DDR3 Ram Hakkında
Merhabalar.

Masaüstü bilgisayar kullanıcısıyım. Sistemim pek de iyi değil ama işimi görüyor. Fakat 4 gb ram yetersiz geliyor. Bazen arka planda birkaç web sayfası açıkken işlemlerde takılma bekleme aluyor. Ram arttırmak istiyorum.

Anakart : MSI H61M-P21/B3 (MS-7680)
Ram: 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (10-9-9-24 @ 666 MHz) (9-9-9-24 @ 666 MHz) (8-8-8-22 @ 609 MHz) (7-7-7-20 @ 533 MHz) (6-6-6-17 @ 457 MHz) (5-5-5-14 @ 380 MHz)

50 tl gibi fiyatlara ikinciel 4gb ECC ram satılıyor. Malum bunlar server ramleri ama pcde de çalışıyormuş galiba. Emin olamadım. Bir de burada sorayım dedim.

İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
ram yeterli tarayıcı için. Ssd var mı?

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
ram yeterli tarayıcı için. Ssd var mı?
Arka planda Program, Tarayıcı sekmesi Vb. Açıkken, 4 GB Ram yetersiz kalır.

RAM bellek, bilgisayarın kısa süre içinde ihtiyacı olacağını düşündüğü şeyleri depoladığı ve ihtiyaç anında aşırı hızlı bir şekilde bu bilgileri okuyan donanımdır.

RAM belleğiniz yeterli değilse, kullandığınız program ya da açtığınız oyun aşırı yavaş işleyecek veya hiç açılmayacaktır.

Dolayısıyla, Konu sahibi bu yüzden Ram yükseltme işlemi yapmak istiyor.

SSD ikinci planda kalıyor. Öncelikle RAM yükseltilmesi gerekiyor. :oke:

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
SSD yok maalesef. Sırf tarayıcı kullanmıyorum ki . Diyelim li sadece tarayıcı kullansam bile bir iki işlemde beklemeler başlıyor. Mesela altta gördüğünüz üzere. 4 Sekme, bir word dosyası, usbye film kopyalama derken ramin hali ortada. 32 bit windows 7 ile kullanıyordum. Bugün 64 bit yükledim. 32 ye göre daha iyi şu anda ama rami biraz arttırsam iyi olacak gibi.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Ekli dosyalar

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Ssd var mı derken ? 250 liraya al. Sata ile tak gitsin
Konuyu açan arkadaşın ssd'si var mı diye sordum. Tarayıcı performansında ssd çok önemli bir etken. 4 gb ram'i yükseltmektense sisteme ssd yoksa ssd eklemeyi mantıklı buluyorum.

• Beğen
Tepkiler: Symbianist
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Konuyu açan arkadaşın ssd'si var mı diye sordum. Tarayıcı performansında ssd çok önemli bir etken. 4 gb ram'i yükseltmektense sisteme ssd yoksa ssd eklemeyi mantıklı buluyorum.
Ram olmadan ssd anca kuru hız verir hiç kusura bakma . Ssd demek daha fazla veriyi kopyalabilmek demektir. Kopyalama işlemi ise tamamen ram miktarı ile doğru orantılıdır. İkisini de yükseltmen gerekli .

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare. ve Symbianist
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Bir adet laptopum vardı. 6 gb ram varken bile kağnı gibiydi. SDD takınca uçak gibi oldu ama sadece SSD yetmezdi ona. O yüzden ilk etapta ben de ram alma sonrasında SSD taraftarıyım. Fakat SSD gerçekten hurdayı yeni gibi yapıyor.

Benim durumumda ise RAM in yetmediğini takip ederek gözlemledim. Bunu win7 ve win 10'da aynı şekilde gördüm. Bana en az 2gb ram daha lazım. Bu ECC ler nasıl acaba. Uyum sorunu veya başka sorunlar çıkarır mı ondan emin olamıyorum. Bilgisayardan biraz anlarım ama ECC deneyimim olmadı hiç.
Mesaj birleştirildi:

Maxicep ailesi SSD'nin nimetlerini biliyorum. İlginize teşekkür ederim. 2 bilgisayara DVD yerini eski HDD'ye ayırmak suretiyle SSD uyguladım. Çok hızlandırdığını biliyorum. ECC rami pc de kullanan yok mu hiç? Bana damdan düşen birisi gerek :D

• Sevdim
Tepkiler: MAERKEK
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Ram olmadan ssd anca kuru hız verir hiç kusura bakma . Ssd demek daha fazla veriyi kopyalabilmek demektir. Kopyalama işlemi ise tamamen ram miktarı ile doğru orantılıdır. İkisini de yükseltmen gerekli .
Tarayıcı işlemleri için aşırı abartılmazsa 4 gb yeter de artar. ssd'nin işlevi burada taryıcının daha hızlı açılmasını sağlamak olacaktır.

PALA.

PALA.

Üye
Gençler bir alemsiniz yahu :) Adam size ram tavsiyesi istiyor, ssd yi sormuyor :)
Hocam mümkünse aynı özelliklerde hatta aynı markada olursa çok daha iyi performans olur.
Mesaj birleştirildi:

Ayrıca sanal belleği de yükseltebilirsiniz, epey faydası olur, AV olarak avast kullanabilirsiniz, 4 çok internette takılırken.

• Beğen
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Gençler bir alemsiniz yahu :) Adam size ram tavsiyesi istiyor, ssd yi sormuyor :)
Hocam mümkünse aynı özelliklerde hatta aynı markada olursa çok daha iyi performans olur.
Mesaj birleştirildi:

Ayrıca sanal belleği de yükseltebilirsiniz, epey faydası olur, AV olarak avast kullanabilirsiniz, 4 çok internette takılırken.

Aynen hocam. Araştırmalarım sonucunda ben de ayni noktaya geldim. hatta benimki 1333 mhz. Yine ayni almak gerekm 1600 alsak bile 1333 olarak calisiyor ve bazrn de hata verebiliyormus. Ozellikler ayni olunca ve ucuz bulunca server ramine yapistim ama o sa olmayacak gibi gorunuyor. 2 gb ya da 4gb ddr3 ayni ozelliklerde alacagim artik. Üstündeki oem pek yok gibi samsung, kingston , micron artik Allah ne verdiyse bakacagim.

Teşekkürler herkese.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Ben geçen sene 2gb+2gb şeklinde almıştım. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Bu arada benim ramlar da sunucu rami.

• Beğen
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Ben geçen sene 2gb+2gb şeklinde almıştım. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Bu arada benim ramlar da sunucu rami.

O zaman gayet iyi hocam. Sunucu ramleri daha uygguna satiliyor. Ben bur bakayim buna. Birisi farkli olunca sorun cikarir mi ondan emin olamamistim. Bakalim araştırayım yabancılardan kullananlar vardir belki

arslan3332

arslan3332

Üye
Sunucu ramının kullanım nedeni bilgisayarın beklenmedik ani hatalar ile çökmemesini sağlamak bundan başka amacı yok ve uzun saatler açık kalır çalışır diye diğer ramlerden bu konuda üstün zannetme gerekli soğutmayı yapmayıp yük bindirirsen yakabilirsin yani bu konuda diğerlerinden ekstra bir özelliği yok tabi ram üzerine özel soğutma aparatları takılmamışsa. Asıl sorunun cevabı işlemcin ecc ram desteklemiyorsa normal ram gibi çalışmaya devam eder. Birden fazla ram takacaksan birebir aynı özelliklerde hatta aynı marka model ram tercih edersen en iyi verimi almış olursun eğer işlemcin ecc ram destekliyorsa bilgisayarının performansında biraz düşüş yaşarsın bunun nedeni ramde gömülü ecc sistemi çalıştığında kendiside ram hafızasını okuyup bütün geçiş yapan dosyaların hatalarını kontrol edecek buda ufak gecikmelere neden olacak. Bilgisayarını oyun odaklı kullanmıyorsan fazla etkisini hissetmezsin.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, Symbianist ve PALA.
Symbianist

Symbianist

Üye
    Konu Sahibi
Sunucu ramının kullanım nedeni bilgisayarın beklenmedik ani hatalar ile çökmemesini sağlamak bundan başka amacı yok ve uzun saatler açık kalır çalışır diye diğer ramlerden bu konuda üstün zannetme gerekli soğutmayı yapmayıp yük bindirirsen yakabilirsin yani bu konuda diğerlerinden ekstra bir özelliği yok tabi ram üzerine özel soğutma aparatları takılmamışsa. Asıl sorunun cevabı işlemcin ecc ram desteklemiyorsa normal ram gibi çalışmaya devam eder. Birden fazla ram takacaksan birebir aynı özelliklerde hatta aynı marka model ram tercih edersen en iyi verimi almış olursun eğer işlemcin ecc ram destekliyorsa bilgisayarının performansında biraz düşüş yaşarsın bunun nedeni ramde gömülü ecc sistemi çalıştığında kendiside ram hafızasını okuyup bütün geçiş yapan dosyaların hatalarını kontrol edecek buda ufak gecikmelere neden olacak. Bilgisayarını oyun odaklı kullanmıyorsan fazla etkisini hissetmezsin.

Benimki tamemn ucuz bulduğumdan kaynaklı bir refleksti. Zaten satılmış gördüğüm kadarıyla bulamıyorum şimdi. Duruma göre iki ram birlikte uyumsuz olacaktı. Sağlık olsun. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

• Beğen
Tepkiler: arslan3332, MAERKEK ve ömer talat katı

Üst Alt