Ssd Seçimi

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
Ancak piyasaya şimdi baktığımda eğer öyle yaparsalar daha çok zarar edeceklerini gördüm. Bende 2 tane 128GB NAND varmış...
O kenara ayrılanı yedek lastik gibi düşünün. Eğer o olmasaydı 20-30 yıl dayanamaz disk birkaç yılda bozulabilirdi. Evet genelde 2 nin katı olarak üretilmesi iyidir ama özellikle merdiven altı üretim yapanlar tek yongada işi bitirebiliyor avantaj ve dezavantajlarıda var tabiki.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Nuru TaşDemir

bytllh

bytllh

Üye
Evo 860 almıştım. Bugün geldi. Ssd yi takıp format attım. Ssd yi test ettiğimde okuma 420, yazma yazma 360 çıktı. Bana hızlar düşük gibi geldi. Sonra ahci modunu açıp tekrar format attım. Okuma 550, yazma aynı kaldı. Şu an 550-360. Yazma hızı normal mi sizce?
Chrome da youtuba da videoyu tam ekran açacak olduğumda kasıyor hâlâ. 4 gb ram var. Ram i 8 gb yapsam faydası olur mu
Not: laptop 6-7 yıllık. Lenova g500. İntel 2020m işlemciye sahip

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Evo 860 almıştım. Bugün geldi. Ssd yi takıp format attım. Ssd yi test ettiğimde okuma 420, yazma yazma 360 çıktı. Bana hızlar düşük gibi geldi. Sonra ahci modunu açıp tekrar format attım. Okuma 550, yazma aynı kaldı. Şu an 550-360. Yazma hızı normal mi sizce?
Chrome da youtuba da videoyu tam ekran açacak olduğumda kasıyor hâlâ. 4 gb ram var. Ram i 8 gb yapsam faydası olur mu
Not: laptop 6-7 yıllık. Lenova g500. İntel 2020m işlemciye sahip
Ekran kartı yok mu ? İşlemciye gömülü gpu yetmebiliyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: bytllh
bytllh

bytllh

Üye
Ekran kartı yok mu ? İşlemciye gömülü gpu yetmebiliyor olabilir.

intel hd graphics ekran kartı var.
tam ekran moduna geçerken kasıyor. video izlerken bir sorun olmuyor.

PALA.

PALA.

Üye
Muhtemelen biyerlerde sorun vardır, 860 evo güncel bir donanım ondan ziyade sistem uefi destekliyorsa uefi formatlayın.
Ayrıca ahcı ekran kartları üzerindede etki gösterebilir, güncel sürücü yükleyin. 4 gb ram normal bir değer, sorunun nedeni başkadır. Yazmadaki düşüklük intel rst sürücüsünden kaynaklı olabilir. Ssd nin kendi yazılımı ile frimware güncellemesini de kontrol edin. Bu iş sizi biraz uğraştırabilir, normalde eskilikle alakası yok, ssd bildiğin normal hdd den çok da farklı değil 13-15 yıllık makinalara bile takılabilir...

• Beğen
Tepkiler: Coolwhisper, MAERKEK ve bytllh
bytllh

bytllh

Üye
Muhtemelen biyerlerde sorun vardır, 860 evo güncel bir donanım ondan ziyade sistem uefi destekliyorsa uefi formatlayın.
Ayrıca ahcı ekran kartları üzerindede etki gösterebilir, güncel sürücü yükleyin. 4 gb ram normal bir değer, sorunun nedeni başkadır. Yazmadaki düşüklük intel rst sürücüsünden kaynaklı olabilir. Ssd nin kendi yazılımı ile frimware güncellemesini de kontrol edin. Bu iş sizi biraz uğraştırabilir, normalde eskilikle alakası yok, ssd bildiğin normal hdd den çok da farklı değil 13-15 yıllık makinalara bile takılabilir...

intel rst kurulu değilken yaptığım testte yazma hızı 360 dı, kurdum yine aynı. Değer değişmedi. intel rst nin performansa etkisi var mı bu arada? bu konuda çok bilgi kirliliği var da. İntelin kendi sitesinde var diye yazıyor ama kimisi sadece hdd lerde işe yarar diye yazmış da forumlarda. Zaten rst yi zor kurdum. Lenovanın kendi sitesinde en güncel win 8.1 içindi. 8.1 için olanı kurmaya çalıştım. Bu platform desteklenmiyor diye uyarı verdi. Win 8.0 olanı kurmaya çalıştım olmadı yine. win 7 için olanı kurabildim.
Samsun magician ile kontrol ettim, güncel görünüyor. Bu haliyle de memnunum şu anda. Hdd ile kağnı gibiydi:)
ayrıca diski bölsem performans kaybı yaşar mıyım hocam

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
intel rst kurulu değilken yaptığım testte yazma hızı 360 dı, kurdum yine aynı. Değer değişmedi. intel rst nin performansa etkisi var mı bu arada? bu konuda çok bilgi kirliliği var da. İntelin kendi sitesinde var diye yazıyor ama kimisi sadece hdd lerde işe yarar diye yazmış da forumlarda. Zaten rst yi zor kurdum. Lenovanın kendi sitesinde en güncel win 8.1 içindi. 8.1 için olanı kurmaya çalıştım. Bu platform desteklenmiyor diye uyarı verdi. Win 8.0 olanı kurmaya çalıştım olmadı yine. win 7 için olanı kurabildim.
Samsun magician ile kontrol ettim, güncel görünüyor. Bu haliyle de memnunum şu anda. Hdd ile kağnı gibiydi:)
ayrıca diski bölsem performans kaybı yaşar mıyım hocam
Zamanla sorun çözülür, aceleye gerek yok. Hayırlı olsun :cool
Rst yüklü olmasının asıl amacı intelin ahcı sürücüsünü güncel tutmak, yoksa microsoftun varsayılan sürücüsü devrede olur. Rst raid vb. konfigürasyonların yanısıra disklerin çalışma özelliklerini kontrol edebilir. Ama asıl amaç ahcı sürücüsünü yüklemek olduğundan yükledikten sonra başlangıçta devre dışı bırakmanızın bir zararı yok. Evet bu sürücülerin büyük çoğunluğu uyumsuzluk hatası verir siz deneyerek en üst sürümü kurun ki, bunu yapabiliyorsunuz...
Bunadan sonra biraz zamana bırakıp araştırma yapın dorunun kaynağını bulursunuz, umarım.

Ayrıca bu değerleri hangi yazılım ile aldınız ? Hem samsungun kendi yazılımı hemde crystal benchmark ile abartmadan 1 defa test yapıp sonuçları yükleyin bakalım buraya.

Diski kesinlikle bölmeden kullan çok zararlıdır. Sadece windows için kullan, depolama için başka disk kullan zaten 250 gb sistem için yeteli bir disk.

• Beğen
Tepkiler: Coolwhisper ve bytllh
bytllh

bytllh

Üye
Zamanla sorun çözülür, aceleye gerek yok. Hayırlı olsun :cool
Rst yüklü olmasının asıl amacı intelin ahcı sürücüsünü güncel tutmak, yoksa microsoftun varsayılan sürücüsü devrede olur. Rst raid vb. konfigürasyonların yanısıra disklerin çalışma özelliklerini kontrol edebilir. Ama asıl amaç ahcı sürücüsünü yüklemek olduğundan yükledikten sonra başlangıçta devre dışı bırakmanızın bir zararı yok. Evet bu sürücülerin büyük çoğunluğu uyumsuzluk hatası verir siz deneyerek en üst sürümü kurun ki, bunu yapabiliyorsunuz...
Bunadan sonra biraz zamana bırakıp araştırma yapın dorunun kaynağını bulursunuz, umarım.

Ayrıca bu değerleri hangi yazılım ile aldınız ? Hem samsungun kendi yazılımı hemde crystal benchmark ile abartmadan 1 defa test yapıp sonuçları yükleyin bakalım buraya.

Diski kesinlikle bölmeden kullan çok zararlıdır. Sadece windows için kullan, depolama için başka disk kullan zaten 250 gb sistem için yeteli bir disk.

teşekkür ederim hocam. Bu kadarı bile benim için yeterli şimdilik. Hdd ile bir buçuk dakikaya anca açılan pc şimdi 10-15 sn de açılıyor. Şimdilik yeni pc almama gerek kalmadı. Sadece ram takviyesi yapıp yapmamak da ikilemde kaldım. çıkma sağlam bir ram bulursam alayım diyorum:)
Çıkan hdd yi disk kutusu alıp harici harddisk olarak kullanmayı düşünüyorum. depolamayı onda yapacam zaten ama sürekli yanımda taşıyamam onu. 35-40 gb lık ayrı bi disk oluşturup sürekli lazım olan dosyaları onda tutmayı düşünüyordum. O yüzden bölmek istemiştim.
test sonuçları birbirine yakın çıktı. read 550 write 360 civarı.
Sonuçlarda bunlar

• Beğen
Tepkiler: Coolwhisper, MAERKEK ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Hdd ile bir buçuk dakikaya anca açılan pc şimdi 10-15 sn de açılıyor. Şimdilik yeni pc almama gerek kalmadı.
Asıl amaçta bu zaten, bende samsung kullanıyorum, verilen paraya kuruşu kuruşuna değen bir ürün.
Sadece ram takviyesi yapıp yapmamak da ikilemde kaldım. çıkma sağlam bir ram bulursam alayım diyorum:)
4 gb aslında ideal bir değer ama işte oyun felan işin içine girdimi işler değişiyor, birazda araştırırsanız bu bellek kullanımı boşta 1 gb kadar düşürülür. Eğer ram den tasarruf etmek istiyorsanız eski bir windows 10 sürümü olan 1607 ye geçmeinizi öneririm ama orjinal iso bulursanız...
Windows defender biraz fazla hoyrat kullanabilir belleği onun yerine avast free deneyebilirsiniz mesela...
Çıkan hdd yi disk kutusu alıp harici harddisk olarak kullanmayı düşünüyorum. depolamayı onda yapacam zaten ama sürekli yanımda taşıyamam onu. 35-40 gb lık ayrı bi disk oluşturup sürekli lazım olan dosyaları onda tutmayı düşünüyordum. O yüzden bölmek istemiştim.
Bunun yerine çıkan eski hdd nizi caddy ile dvd rom yerine takın, çok rahat edersiniz. Tek sorun biraz gürültü olması onun dışında memnun olursunuz.

Mesaj birleştirildi:

@bytllh sizin için araştırma yaptım, benzer sorunu yaşayanlar var. Bu sorunu genelde 2 sebepten kaynaklanıyor.
Bios güncellemesi ve frimware güncellemesinden kaynaklı.

Siz öncelikle ssd üreticinin sitesinden en güncel sürümü tekrar indirip deneyin.
Buyrun 6.1 sürümü
Bu videodaki gibi çok basittir.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
Mesaj birleştirildi:

Bir not daha eklemek isterim frimware dosyaları birkaç megabaytlık küçük dosyalar olmasına karşın yazılımın güncel sürümü ile beraber yüklenebilir yani sistemde yüklü magician sürümü sonçıkan olmalı şuan 6.1 olmalı ve internet bağlatınızın sağlam olduğundan emin olur...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve bytllh
bytllh

bytllh

Üye
Asıl amaçta bu zaten, bende samsung kullanıyorum, verilen paraya kuruşu kuruşuna değen bir ürün.

4 gb aslında ideal bir değer ama işte oyun felan işin içine girdimi işler değişiyor, birazda araştırırsanız bu bellek kullanımı boşta 1 gb kadar düşürülür. Eğer ram den tasarruf etmek istiyorsanız eski bir windows 10 sürümü olan 1607 ye geçmeinizi öneririm ama orjinal iso bulursanız...
Windows defender biraz fazla hoyrat kullanabilir belleği onun yerine avast free deneyebilirsiniz mesela...

Bunun yerine çıkan eski hdd nizi caddy ile dvd rom yerine takın, çok rahat edersiniz. Tek sorun biraz gürültü olması onun dışında memnun olursunuz.
Mesaj birleştirildi:

@bytllh sizin için araştırma yaptım, benzer sorunu yaşayanlar var. Bu sorunu genelde 2 sebepten kaynaklanıyor.
Bios güncellemesi ve frimware güncellemesinden kaynaklı.

Siz öncelikle ssd üreticinin sitesinden en güncel sürümü tekrar indirip deneyin.
Buyrun 6.1 sürümü
Bu videodaki gibi çok basittir.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Zaten oyun oynamıyorum pc de. Oyun oynamadığım için masaüstü bilgisayarı mı bile kullanmıyorum. oyun için ps4 ü kullanıyorum ki zaten artık öyle eskisi gibi çok fazla oyun oynamıyorum. Bir süre deneyecem böyle olmazsa en son çare olarak rami yükselteceğim.
CD rom u iptal etmek istemiyorum. Bazen lazım oluyor bana.
laptop un bios güncellemesini yaptım. en son 2016 da güncelleme almış.
Kendi sitesinden indirip kurmuştum zaten ama tekrar deneyip sonucu yazarım buraya.
Çok teşekkür ederim hocam
Bende şuanda görünen firmware RVT04B6Q - son sürümü kullanıyorsunuz yazıyor bu arada

Son düzenleme:
  • Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Çok teşekkür ederim hocam. Deneyip sonucu yazarım buraya.
Bişey değil. Fazla benchmark yapmamak lazım, zamanla daha da iyi performans alacaksındır...
CD rom u iptal etmek istemiyorum. Bazen lazım oluyor bana.
Bakın bazı acı tecrübeler yaşamanızı istemem. Sabit disk kavramını iyi anlamak lazım. Taşınabilir hdd lerin içindeki disk ve devreler hızlı kaldırmaya daha uyumludur, ancak bu şekilde kutulu kullanılan sabit diskler RAW olup geri dönüşü olmayan dosya kaybına neden olur, hem de darbeye daha açıktır.

75 lira masrafa girersiniz ama en ideali budur.

• Beğen
bytllh

bytllh

Üye
Bişey değil. Fazla benchmark yapmamak lazım, zamanla daha da iyi performans alacaksındır...

Bakın bazı acı tecrübeler yaşamanızı istemem. Sabit disk kavramını iyi anlamak lazım. Taşınabilir hdd lerin içindeki disk ve devreler hızlı kaldırmaya daha uyumludur, ancak bu şekilde kutulu kullanılan sabit diskler RAW olup geri dönüşü olmayan dosya kaybına neden olur, hem de darbeye daha açıktır.

75 lira masrafa girersiniz ama en ideali budur.

Önceki mesajlarınızdan öğrenmiştim geri dönüşü olmadığını. O yüzden önemli dosyaları hariciye aktarmayı düşünüyorum. Masraftan kaçındığımdan değil de cd rom lazım oluyor bazen o yüzden şimdilik takmayı pek düşünmüyorum. İlerde takarım belki ama anlık fikir değiştirmelerim çok olur:)
Teşekkür ederim düşünceniz için

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
bytllh

bytllh

Üye
Ps4 için ssd öneriniz var mı samsung dışında.
Cricual bx500 serisi nasıldır kullanan var mı arkadaşlar.

Son düzenleme:
PALA.

PALA.

Üye
Ps4 için ssd öneriniz var mı samsung dışında.
Cricual bx500 serisi nasıldır kullanan var mı arkadaşlar.
240 gb olanında biraz fazla ısınabiliyor, size 1 tb lazım galiba. Fiyat olarak en uygunları 900-1000 lira arası.
Ekonomik ssdler dosya yazarken, belirli bir gb sonrası hız düşebiliyor, mesela QVO da 42gb sonrası 550-500mb/sn olan hız 80mb düşüyor.
Belirli bir zaman sonra tekrar eski hızına çıkıyor. Aralıksız 42 gb yazma iyi boyut, büyük çoğunluk okuma yapılacak, depolama için ideal diskler.

• Beğen
Tepkiler: bytllh ve Nuru TaşDemir
bytllh

bytllh

Üye
240 gb olanında biraz fazla ısınabiliyor, size 1 tb mı lazım galiba. Fiyat olarak en uygunları 900-1000 lira arası.
Ekonomik ssdlerara dosya yazarken, belirli bir gb sonrası hız düşebiliyor, mesela QVO da 42gb sonrası 550-500mb/sn olan hız 80mb düşüyor.
Belirli bir zaman sonra tekrar eski hızına çıkıyor. Aralıksız 42 gb yazma iyi boyut, büyük çoğunluk okuma yapılacak, depolama için ideal diskler.
1 tb fiyat olarak çok pahalı. Satıp 1 tb olanı almak daha ucuza geliyor:)
Ps4 slim var. 500 gb lık. Zaten harici harddisk kullanıyorum. 500 gb lık ssd alıp takmayı düşünüyorum da. Samsung evo 850 yi dizüstünde kullanıyorum memnunum ama cricual bx500 ile arasında 150 tl den fark var. Cricual ın mx serisi daha iyi sanırım ama o da fiyat olarak samsung 850 ile aynı fiyat sayılır. Cricual bx500 alsam ısınma, yazma okuma sorunu yaşar mıyım

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Cricual bx500 alsam ısınma, yazma okuma sorunu yaşar mıyım
480 gb modelde ısınma sorunu yaşayanları duymadım, genelde kullanlar memnun yine de araştırabilirsiniz. Dolar dan dolayı fiyatlar yüksek.

• Beğen
bytllh

bytllh

Üye
480 gb modelde ısınma sorunu yaşayanları duymadım, genelde kullanlar memnun yine de araştırabilirsiniz. Dolar dan dolayı fiyatlar yüksek.
Ps4 te ısınma sorunu olmaz inş. Samsungtan sonra önerebileceğiniz ssd var mı peki hocam.

PALA.

PALA.

Üye
Ps4 te ısınma sorunu olmaz inş. Samsungtan sonra önerebileceğiniz ssd var mı peki hocam.
Hocam iyice araştırmadan bişey diyemem ama en ekonomik marka şuna Cricual.
Araştırın bakın, bulduğunuz modeller varsa, forumdan fikir sahibi arkadaşlar yardımcı olabilir.

@MAERKEK 240 gb olandan memnunmusun ısınma haricinde sorun var mı ? Performansı ne durumda.

• Beğen
bytllh

bytllh

Üye
Araştırın bakın, bulduğunuz modeller varsa, forumdan fikir sahibi arkadaşlar yardımcı olabilir.

@MAERKEK 240 gb olandan memnunmusun ısınma haricinde sorun var mı ? Performansı ne durumda.
Ya da yine 150 daha verip samsung la yoluma devam edeceğim. Kararsız kaldım

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator

Gayet memnunum. Isınma sorunu havaların soğumasıyla artık ciddi seviyede değil.
Perfonmansı halen ilk günkü gibi.

• Beğen

Üst Alt