South Park'ta Hz.Muhammed saygısızlığı

 • 16 Nisan 2010
 • 826 Okunma
 • 10 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Politik, sosyal ve güncel olayları eleştirel şekilde ele alan Amerikan yapımı South Park animasyon dizisi, dün yayınlanan 200. bölümünde İslam peygamberinin yüzünü göstermemek için ayı kostümü giymiş olarak tasvir edildi. Hz. Muhammed'in yüzünün gösterilmemesiyle alakalı olarak İslam dünyasının hassasiyetiyle dalga geçilen dizide, Hz. Muhammed oyuncak ayı kostümü giydirilmiş şekilde yansıtıldı.
  Sert tepkileri üzerine çekmesi beklenen konu, animasyon dizinin 14. sezonunun 5. bölümünde gerçekleşti. Bölümün hikayesi ise kısaca şöyle: Amerikalı ünlü oyuncu Tom Cruise, South Park kasabasında hakarete uğradığını iddia edip beraberindeki 200 ünlüyle dizi karakterlerine dava açar. Bunun üzerine Stan isimli karakter, Tom Cruise'dan özür diler. Ancak Cruise, tek bir şartının olduğunu, Müslümanların peygamberini görmek istediğini, aksi takdirde davadan vazgeçmeyeceğini söyler. Tom Cruise, ünlü arkadaşlarına, "Dünyada dalga geçilemeyecek tek kişi var, o da Muhammed, onun bu gücünü elinden almalıyız" der. Kasaba halkının, dava açılmaması için sözde Hz. Muhammed'i kasabaya getirdikleri görülür. Ancak yüzünün görünmemesi gerektiğini, yoksa bombalanacaklarını iddia ederler. Bu nedenle Hz. Muhammed, oyuncak ayı kostümü içerisinde tasvir edilir.
  DEVAMI DA VAR!
  Dizinin bir sonraki bölümünde de bu konuya devam edileceği belirtiliyor. Dizinin 200. bölümünü yayınlayan yerli ve yabancı video paylaşım sitelerinde, konuyla ilgili çok sayıda eleştirel yorum yapıldı.
  DAHA ÖNCE DE YAPILMIŞTI
  Hz. Muhammed, daha önce de South Park'ta resmedilmişti. Danimarka'yı sarsan 'karikatür krizi'nin bir benzeri 2006'da South Park'ta yaşanmıştı. Dizide yer alan Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammed karakterleri, Müslüman seyircilerin tepkisini çekmişti.
  buna artık dur demek gerekmiyor mu?
  haberin orjinali
  South Park'ta Hz.Muhammed saygısızlığı - Mynet Haber

  --------------- Ekleme ---------------

  Tepkisiz mi kalacağız...
   


  Yazan: u_cosar
  ebuş... bunu beğendi.
 2. Bilgi İçin Teşekkür Ederim Şer***ler.
   
 3. artık buna dur demenin zamanı gelmedi mi
   
 4. Geldi Kardeşimde Senin Benim Dememle Olucak İş Degilki :(
   
 5. Demokrasiye bak! Ne bir saygı var ne bir hoşgörü. Bir de gelmiş demokrasi tarihinin en ileri ülkesi diye bize okutuyorlar bunu..
   

 6. doğru söylüyorsun birader
   

 7. çok doğru :(((
   
 8. bu çalışmalar biraz da müslümanları daha saldırgan hale getirmek için yapılıyormuş gibi geliyor bana. dünyada eziyet gören müslümanlara yapılanları "sözde haklılaştırma" çalışmalarının bir parçası gibi geliyor.
  Ama biz gene Tepki vereceğiz "sağ duyumuzu kaybetmeden". Unutmayalım ki onlar da kendi peygamberlerini konu alan (sonuçta bizimde inandığımız peygamberlerdir(a.s)) bize göre ayıp sayılacak klipler, filmler ya da videolar çekiyorlar. Bu onlara gayet normal gelebiliyor. Ama buradaki durumun kasıtlı olma ihtimali yüksek. Gene de tpkiler sağduyulu medenice verilmeliki "işta bunlar böyle saldırgan" denmesin.
  tşkler
   
 9. Allah belalarını versin:off: İzlemeyin şunları
   
 10. tmm senin için dur diyorum bakalım ne olacak :DUR

  --------------- Ekleme ---------------

  sonuç: yine herkes bildiğini okuyor
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
21/01/2019 - 12:15