Şok! Nokia Telefonlara Android Kurulumu İçin Yol Bulundu!

Sponsorlu Bağlantılar

cengizx1

cengizx1

Üye
    Konu Sahibi
Şok! Nokia Telefonlara Android Kurulumu İçin Yol Bulundu!
Bağımsız bir geliştirici, birkaç gün önce Symbian OS S60v5'in kendi N97'si üzerinde Bootloader'ini kırdığını ve Android yükleyebilmek için bir yazılım geliştirmekte olduğunu açıkladı.

İsteyenlerin tıklayarak erişebileceği sayfada, herşey İngilizce olarak açıklanmış. Ben sizler için İngilizce'den Türkçe'ye çevirdiğim yazıyı göstereyim:
Birkaç hafta önce parıldayan bir N97 aldım ve Symbian OS'ten nefret ettim. Bu şekilde Android'i onun içine koymaya karar verdim. Yaklaşık 150 saatten sonra, bootloader'ın bir açığını bulmayı başardım.

Eğer 0x0000000000000000 ve 0xFFFFFFFFFFFFFFFFF'i 0x47572C7E2C içine yerleştirirsek; Android'i yükleyebileceğimiz güzel bir kernel paniği (çekirdek paniği) elde ediyoruz. Bootloader aynı zamanda yeniden yazılmaya da ihtiyaç duyuyor.

Yani, sorum şu: N97'ye Android'i port etmeme yardım edecek birileri var mı? Bootloader üzerinde çalışmaya başladım ve yakında buraya çalışmamı yazarım. Büyük ihitmalle iki hafta içinde hazır olacaktır.
Tamam. Fabrika Bootloader'ı tamamen kırıldı. Bir kopya ister misiniz? Yine de kullanılmaz ya.

gBoot (benim bootloader'ım) geliyor. Biraz önce bölümleme desteğini de yazdım. Yani aynı anda hem Symbian'a hem de Android'e sahip olabileceksiniz.

gBoot sonuçta yine de GUI'ye ihtiyaç duyacaktır. Eğer içine C-tabanlı bir bootloader arayüzü ekleyebilirseniz, bana Özel Mesaj atmaktan hiç çekinmeyin.

Android port edilmiş sürücülere de ihtiyaç duyacak. Bunun nasıl yapılacağına dair hiçbir fikrim yok. Eğer yapabilirseniz, bana da Özel Mesaj atın.
Eğer gBoot adlı yazılım, yakın bir zamanda çıkarsa telefonlarımızda düşük Android versiyonlarını yükleyebiliriz demek oluyor. Aynı zamanda N97 altında denenmiş bu olay, tüm S60v5 telefonlarda da olacaktır diye düşünüyorum.

Ancak, Nokia'nın da bunu gördüğünü varsayarsak, büyük ihtimlle yeni bir güncelleme ile bunu kapatmaya çalışacaktır. Bu nedenle de gelecek güncellemeler için öncelikle test elemanlarını bekleyin.

gBoot ile Android yükleyebilirsek birkaç sorun olacaktır:
  • Android sürücülerinin tanıtılması gerekir. Bunun için XDA developers gibi bir geliştirici grubu ile çalışılması gerekli. Aynı zamanda Android'de kullanılan 4 dokunmatik panelin de uyarlanması gerekir. %100 fonksiyonel çalışması için 3 butonlu Samsung Galaxy S II örneği uygulanabilir.
  • Android'in çalışması için 128 MB RAM'den daha fazlasına ihtiyacımız olacak. Bunun için sanal ram uygulanabilir.
  • Android sistem dosyaları Symbian'ın neredeyse 3 katı! Bu nedenle 256 MB ROM'a yetmeyecektir. Sistem dosyalarının hafıza kartından yüklenmesi gerekir, ancak hafıza kartı çıkarılırsa sistem de çökebilir.
  • İşlemci hızı çok düşük. Android'in stabil çalışacağı tek S60v5 telefonun C5-03 olacağını düşünüyorum. O da belki.
  • Nokia C5-03 altında kapatma tuşu veya kamera tuşu diye tuşlar bulunmuyor. Sürücülerin farklı şekilde tanıtılması gerekir.
Android'in S60v5 telefonlarınızda olması için yalnızca birkaç ay daha beklemeniz yeterli olacaktır.

Evet Beyler durum bu inanasım gelmiyor ama uğraşılınca yapılmayacak şey yok

Alıntıdır.Symbian Türkiye

HaqperesT

HaqperesT

Üye
aha google nokiayi teslim alacak. Nokia tutuşuyor

SuaT6027

SuaT6027

Üye
resim koymussunuz galıba ama gorunmuyor...

• Beğen
Tepkiler: MertcaN9
MertcaN9

MertcaN9

Üye
hıh. hiç te lüzum yok o arkadaş boşuna harcıyor vaktini :hih:

mesut1979

Üye
arkadaslar bosuna ümitlenmeyin adam konuyu acali neredeyse 2 sene olacak cok eski bir konu.

• Beğen
Tepkiler: CanKartaL
MertcaN9

MertcaN9

Üye
atılan son mesaj tarihi 08-13-2010 :islik :ehe

CunningHunteR

CunningHunteR

Üye
Konu çok eski tarihine bakın
29/05/2010 Tarihli bi konu. Milleti boşuna heycana sokuyorsunuz...

HaqperesT

HaqperesT

Üye
android isteruk ... Symbian geri dönüşüm kutusuna namı diğer çöp kutusuna. :)

MertcaN9

MertcaN9

Üye
Bağımsız bir geliştirici, birkaç gün önce Symbian OS S60v5'in kendi N97'si üzerinde Bootloader'ini kırdığını ve Android yükleyebilmek için bir yazılım geliştirmekte olduğunu açıkladı.

gBoot ile Android yükleyebilirsek birkaç sorun olacaktır:
  • Android sürücülerinin tanıtılması gerekir. Bunun için XDA developers gibi bir geliştirici grubu ile çalışılması gerekli. Aynı zamanda Android'de kullanılan 4 dokunmatik panelin de uyarlanması gerekir. 0 fonksiyonel çalışması için 3 butonlu Samsung Galaxy S II örneği uygulanabilir.
  • Android'in çalışması için 128 MB RAM'den daha fazlasına ihtiyacımız olacak. Bunun için sanal ram uygulanabilir.
  • Android sistem dosyaları Symbian'ın neredeyse 3 katı! Bu nedenle 256 MB ROM'a yetmeyecektir. Sistem dosyalarının hafıza kartından yüklenmesi gerekir, ancak hafıza kartı çıkarılırsa sistem de çökebilir.
  • İşlemci hızı çok düşük. Android'in stabil çalışacağı tek S60v5 telefonun C5-03 olacağını düşünüyorum. O da belki.
  • Nokia C5-03 altında kapatma tuşu veya kamera tuşu diye tuşlar bulunmuyor. Sürücülerin farklı şekilde tanıtılması gerekir.

bu kısım özellikle gülmekten öldürdü beni ya düşünüyorumda kalkmış herşeyi göz alarak o cihazı almışsın ama şimdi bir anda uğraştığın şeye bak ayrıca gerçekten inanılmaz bir kurgu var işin içinde cidden
:naughty:

• Beğen
Tepkiler: n000k

hakanaras04

Üye
keşke nokia da androidle anlaşsa ne güzel olurdu yoksa ben artık nokia dan vazgeçeceğim

SuaT6027

SuaT6027

Üye
keşke nokia da androidle anlaşsa ne güzel olurdu yoksa ben artık nokia dan vazgeçeceğim

siz hala vazgeçmediniz mi? :D benim son nokia telefonum n8 dir ya.. artık nokia kendini aşmadıkça nokiaya geçmem...

CanKartaL

CanKartaL

Emekli Yönetici
olay o kadar eski ki 256 mb romluk c5-03 den bahsediyor :) bu arada neden Nokia telefonlara android yükleme isteği duyuyorlar anlamıyorum görülüyor ki android çok yüksek hızlarda işlemciler gerektiriyor Nokia ise hiçbir telefonunda yüksek işlemci hızı kullanma ihtiyacı duymuyor daha yeni yeni başladı yüksek hızlı işlemciler kullanmaya
şu androidi nokia ya yüklemek yerine uygulamaları portlama veya benzer konular için kafa yorsalar kesinlikle daha faydalı olurlardı ama işte malesef :S

• Beğen
Tepkiler: Cihanî Sultan ve n000k
n000k

n000k

Üye
olay o kadar eski ki 256 mb romluk c5-03 den bahsediyor :) bu arada neden Nokia telefonlara android yükleme isteği duyuyorlar anlamıyorum görülüyor ki android çok yüksek hızlarda işlemciler gerektiriyor Nokia ise hiçbir telefonunda yüksek işlemci hızı kullanma ihtiyacı duymuyor daha yeni yeni başladı yüksek hızlı işlemciler kullanmaya
şu androidi nokia ya yüklemek yerine uygulamaları portlama veya benzer konular için kafa yorsalar kesinlikle daha faydalı olurlardı ama işte malesef :S
katılıyorum bu kdar enerji harcamaya meyilli yüksek işlemcileri ne sanıyor acaba millet?? marifet düşükle birşeyler yapabilmekte ve nokia da bunu çok güzel başarıyor..

• Beğen
Tepkiler: Cihanî Sultan

gel de inan

Üye
gereksiz bence zaten kaldırmaz.

mstf_l

mstf_l

Üye
simdi biri cıkar bence mumkun yapabiliriz der :ehe

XER01

XER01

Üye
katılıyorum bu kdar enerji harcamaya meyilli yüksek işlemcileri ne sanıyor acaba millet?? marifet düşükle birşeyler yapabilmekte ve nokia da bunu çok güzel başarıyor..

Cok guzel basariyor gercekten :)

• Beğen
Tepkiler: DenizhaNq
CanKartaL

CanKartaL

Emekli Yönetici
simdi biri cıkar bence mumkun yapabiliriz der :ehe

yapılabilir belki de ne gerek var şimdi xp yi çalıştırmak için yeterli orta seviye donanımı olan bir cihaza wista yüklemeye çalışmaya ? haa xp görünümlü w7 yaparsan o başka olur ve iyi de çalışabilir tabi :)

serinaga

serinaga

Üye
ADAM halen yapamamışmıııı ? Ohhooooo kaç yıl geçmiş ???

Üst Alt