sohbet:duanın kabulü için şartlar

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
nalcam22

nalcam22

Üye
    Konu Sahibi
sohbet:duanın kabulü için şartlar
Dua Nedir?

Dua kelime olarak; çağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek, Allah’a karşı yalvarış, Allah’tan hayır ve rahmet dilemek gibi anlamlara gelir. Kur’an-ı Kerim’de ise; kimi ayetlerde ibadet[1] , kimilerinde yardım istemek[2] , kimilerinde de talep[3] manalarında kullanılmıştır.

Istılah manası olarak ise dua; kulun, bir şeyin olmasını veya olmamasını, gerekli şart ve edeplerine uygun olarak, acz ve ihtiyacını ifade eden bir dille, Allahu Teâla’dan istemesidir.

Dua niçin kabul olmaz

Sual: Dualar niçin kabul olmaz?
CEVAP
Şartlarına uygunsa dua kabul olur. Hadis-i şerifte, (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder, edilen duayı kabul eder) buyuruldu. (Tirmizi)

Duanın kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

Yapılacak işlerden bazıları şöyledir:
Önce günahlara tevbe etmeli, istiğfar okumalı, sadaka vermeli, imanını düzeltmeli, duanın kabul olacağına inanmalı, iki diz üzerine kıbleye karşı oturup, duaya başlarken, Sübhane Rabbiyel aliyyil a’lel vehhab demeli, euzü besmele çekip hamd ve salevat okumalı, duayı üçten fazla söylemeli! Kabul olmadı diyerek ümit kesmemeli, kabul olana kadar uzun zaman tekrar etmelidir! (Feraid)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Siz, kabul edileceğine yakînen inanarak, Allah’a dua ediniz. Allahü teâlâyı unutarak, gafletle edilen dua kabul olmaz.) [Tirmizi]

(Emr-i marufu bırakırsanız dualarınız kabul olmaz.) [Bezzar]

(Bid'at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz.) [Deylemi]

(Kızını fâsıkla evlendirenin duası kabul olmaz.) [Şir’a]

Farzları yapmayanın, mesela namaz kılmayanın duası kabul olmaz.
Haramlardan sakınmayanın duası kabul olmaz. Ebülleys-i Semerkandi hazretleri, (Haram yiyenin, gıybet edenin ve haset edenin duası kabul olmaz) buyuruyor. Hadis-i şerifte de, (Duanın kabul olması için, yenilen ve giyilen helal olmalıdır) buyuruluyor. (Tergib-üs-salât)

İhlaslı ve salih olmaya çalışmalı. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(İhlaslı olarak dua edin!) [Mümin 14, 65]

(Allahü teâlâ, ancak takva sahiplerinin [salihlerin amellerini, dualarını] kabul eder.) [Maide 27]

Evliyayı vesile ederek, dua etmeli. Buhari’deki hadis-i şerifte, duanın kabul olması için, Peygamberleri ve salihleri vesile etmek gerektiği bildirilmektedir. (Hısn-ül-hasin)

Mesela silsile-i aliyyenin isimleri okunup onların hürmetine dua edilmeli.
Din kardeşine gıyabında dua etmeli. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Müminin din kardeşi için, arkasından yaptığı hayır dua kabul olur. Bir melek, Allah bu iyiliği sana da versin der. Meleğin duası reddedilmez.) [İbni Ebi Şeybe]

Beş vakit namazı doğru ve severek kılmalı ve sonra dua etmeli. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur.) [Buhari]

Yine hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ buyuruyor ki: büyüklenmeyen, gününü Allah’ı anmakla geçiren, [Allah’ın razı olduğu işleri yapan] günahta ısrar etmeyip istiğfar eden, aç doyuran, garibi koruyan, küçüğe merhamet, büyüğe saygı gösterenlerin namazlarını kabul ederim. Böyle bir kimselerin istediklerini veririm, dua ederlerse, dualarını kabul ederim.) [Darekutni]

(Gizli-açık çok sadaka verin ki rızkınız bollaşsın, yardıma mazhar olasınız ve duanız kabul edilsin.) [İbni Mace]

(Allahü teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [Buhari]

(Kim, Yunus aleyhisselamın balığın karnında iken ettiği duayı okursa, duası kabul olur.) [Tirmizi]

(Birinize dert ve bela gelince, Yunus Peygamberin duasını okusun! Allahü teâlâ onu muhakkak kurtarır. Dua şudur: “La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin”) [Tirmizi]

(Duasının kabul olmasını isteyen, darda kalanı ferahlandırsın!) [İbni Ebiddünya]

(İstiğfara devam eden, her türlü sıkıntıdan ve geçim darlığından kurtulur, ferahlığa çıkar, ummadığı yerden rızka kavuşur.) [Nesai]

(Sıkıntılı iken duasının kabul edilmesini isteyen kimse, refahta iken çok dua etsin!) [Tirmizi]

(Sıkıntılı veya borçlu bir kimse, bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şir’a]

---------- Eklendi @ 20:15:00 ---------- Yazıldı @ 20:12:14 ----------

Dua ederken kalbi başka şeyle meşgul olanın duası kabul olmaz

Bir gün Hz. Musa (A.S.), kendi ümmetinden olan birinin Allah'a yalvardığını görünce

"Bu kişinin haceti bende olsaydı verirdim" dedi Bunun üzerine Cenab-ı Hak:

"Ey Musa! Ben, senden daha merhametliyim. Bu kimse dua ederken kalbi başka yerde olduğu halde dua ediyor. Ben ise gönlü başka yerlerde olanın duasını kabul etmem." buyurdu.

---------- Eklendi @ 20:15:44 ---------- Yazıldı @ 20:15:00 ----------

Duanın kabul olunduğu eşref vakitleri

Dualar en çok eşref vakitlerinde kabul olunur. Bu vakitler şöyledir:
Vaaz meclisinde
Ramazan ayı
Cuma günü
Kadir ve Bayram geceleri
Gece yarısında sonra
seher vakti
secde halinde
zemzem kuyusunun yanında
kabe'de altın oluk altında
yağmur yağarken
kamet getirilirken

---------- Eklendi @ 20:19:23 ---------- Yazıldı @ 20:15:44 ----------

dua ya baslarken ya erhemer rahimin derseniz yanımızdaki melel duan kabul oldu der.

---------- Eklendi @ 20:20:24 ---------- Yazıldı @ 20:19:23 ----------

İsm-i a'zam, Kur'an-ı kerimdedir. Hangi âyetler olduğu belli değildir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(İsm-i a'zam ile edilen dua kabul olur ve dileği yerine gelir.) [İ.Mace]
(Allahü teâlânın Esma-i hüsnası ile dua edilirse, kabul olur.) [Şir’a]
(İsm-i a'zam şu üç surededir: Bekara, Âl-i İmrân ve Tâhâ.) [İ.Mace]

Peygamber efendimiz ism-i a'zam hakkında bazı işaretler bildirmiştir:
(“Ya bedi'assemâvâti vel erdı, ya zel-celâli vel-ikram” diye dua edenin duası kabul olur.) [Tirmizi]

(Başına dert ve bela gelen, Yunus Peygamberin duasını [La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzâlimin] okusun! Allahü teâlâ, onu muhakkak kurtarır.) [Tirmizi]

(İsm-i azam, "Ve ilahüküm ilahün vahid, la ilahe illa hüverrahmanürrahim" âyeti ile "Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum" âyeti içindedir.) [Tirmizi] [Bekara 162. ve Al-i İmran 2. âyetleridir.]

(“Allahümme bismikel a'zam ve rıdvânikel ekber” duasına devam edin; çünkü bu, esma-i hüsnadandır.) [Taberani]

(Ya Rabbi, ya Rabbi diyene Allahü teâlâ, “İste kulum, istediğini vereyim” buyurur.) [Deylemi]

(Kabul olması için duayı ihlas ile yapmalı, yiyip içtiği ve giydiği helalden olmalı, odasında, haramdan bir iplik varsa, bu odada yaptığı dua kabul olmaz.) [Tergibüs-salât]

Peygamber efendimiz dua ederken, “Ya hayyu ya kayyum” derdi. (Tirmizi)

(Allahümme inni es'elüke bi-enne lekel-hamdü la ilahe illâ ente ya hannân ya mennân ya zel-celâli vel-ikrâm) diye dua eden zata da buyurdu ki: (Allah’ın ism-i a'zamı ile dua ettin. Böyle dua edilince, Allahü teâlâ o duayı kabul eder.) [Nesai]

Hz. Âişe validemiz anlatır:
(Resulullah, duanın kabul olmasına sebep olan ism-i a'zamı biliyor musun?) buyurdu. Ben de bilmediğimi söyleyince, (Ya Âişe onu öğretmek ve onunla dünya için bir şey istemek uygun olmaz) buyurdu. Kalkıp abdest alıp iki rekat namaz kılarak, (Allahümme inni edukellah ve edukerrahman ve edukelberrerrahim ve eduke biesmaikelhusna külleha ma âlimetü minha ve ma lem âlem entağfireli ve terhameni) duasını okudum. Gülümseyerek (İsm-i azam, okuduğun duanın içindedir) buyurdu. (İbni Mace)

(Ya zelcelali vel-ikram) diyen birine, (Allah’tan ne istersen iste, kabul olur) buyurdu. (Tirmizi)

(“La ilahe illallahü vallahü ekber, la ilahe illallahü vahdehü lâ şerike leh, lehül mülkü velehül hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadir, la ilahe illallahü velâ havle velâ kuvvete illâ billah” diye dua eden, her dileğine kavuşur.) [Taberani]

(Allahümme inni es’elüke bi-enni eşhedü enneke entellahü lâilâhe illâ entel-ahadüs-samadül-lezi lem yelid ve lem yuled ve lem yeküllehü küfüven ehad) diye dua eden bir zata, Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Allah’ın ism-i a’zamı ile dua ettin. Böyle dua edilince, Allahü teâlâ kabul eder.) [Tirmizi]

---------- Eklendi @ 20:21:38 ---------- Yazıldı @ 20:20:24 ----------

GÖK KAPILARINI TİTRETEN DUA: İSM-i AZAM

Asr-ı Saadette ticâretle uğraşan bir tâcir mümin vardı. Bu tacir ticaretinde helâl-haramı gözetir Allah ve Resulü için bu ticareti yapar herkesin hakkına riayet ederdi. Ticaretini Şam ile Medine arasında gerçekleştirir çoğunlukla da ticaret kervanları ile hareket etmez tek başına yolculuk yapmayı severdi.

Bir alacağını almış satacağını da satmış ve Şam’dan Medine ye doğru hareket etmişti. Epeyce yol almıştı ki baştan aşağı silahlı bir eşkıya ile karşılaştı. Eşkıya bu mümin taciri tehdit etti;

Eşkıyâ: "Mallarını şuraya indir develerini de şu ağaca bağla.”

Mümin tâcir: “Mallarım senin olsun beni bırak gideyim."

Eşkıyâ: "Bugüne kadar soyup da öldürmediğim kimse yok Senin hem mallarını alacağım hem de canını.”

Mümin tâcir: “Madem beni öldürmeye kararlısın senden son bir talebim var"

Eşkıyâ:“Söyle talebini”

Mümin tâcir: “Ben Müslüman'ım abdest alıp iki rekât namaz kılayım ondan sonra beni öldür."

Eşkıyâ izin verir. Tâcir önce abdestini alır sonra da İki rekât namaz kılar ve ellerini Rabbine açar:

" Ya Vedud! Ya Vedud! Ya Ze’l-arşi’l-mecîd! Ya Mübdi Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Eselüke bi-nuri vechike’l-lezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi-kudretike’l-leti kadderte biha halkake ve bi rahmetike-lleti vesiat külle şeyin. La ilahe illa ente. Ya Muğis eğisni! Ya muğis eğisni! Ya muğis eğisni! "

Mümin tâcirin duâsı bitmişti ki çok garip bir hâdise meydana gelir. Birden beyaz bir at üstünde yeşil elbiseli elinde de harbe olan bir süvâri peydâ oldu. Eşkıyâ şaşırmış ne yapacağını bilemez bir durumdaydı. Eşkıyâ tâciri ve malları unuttu ortaya çıkan bu süvâriye saldırdı. Süvâri bir darbe ile eşkıyayı yere düşürdü.

Süvâri tâcire dönerek: “Öldür bu eşkıyayı" dedi.

Mümin tâcir: "Ben hayatımda kimseyi öldürmedim insan öldürmeyi hoş görmem. Beni bağışla.” dedi.

Sonra süvâri eşkıyâyı bir darbe ile öldürdü.

Tâcir sordu: “Sen kimsin?"

Süvâri: “Ben üçüncü kat gökte duran bir meleğim. Bu adamı öldürmeyi Allah Teala bana nasip etti. Sen namazından sonra ellerini kaldırıp duaya başladığında gök kapılarının çalındığını duyduk öyle şiddetle çalınıyordu ki. Mühim bir hadisenin olduğunu anladık. İkinci defa dua ettiğinde gök kapıları açıldı. Üçüncü defa dua ettiğinde Allah Teala Cebrail Aleyhisselam’ı görevlendirdi.

Cebrail Aleyhisselam şöyle dedi:

‘Dua eden falan mümini kim kurtaracak” Ben talep ettim de görevlendirdiler. Ey Allah Teala’nın mümin kulu! İyi bil ki! Senin yaptığın bu duayı kim yaparsa Allah Teala onun sıkıntısını giderir ona yardım eder.”

Bu hadiseden sonra mümin tâcir yola koyulur ve Medine’ye varır. Soluğu Kâinatın Efendisi Sallallahu aleyhi ve sellem’in huzurunda alır ve başından geçen hadiseyi anlatır. Taciri dinleyen Kâinatın Efendisi Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:

"Muhakkak ki Allah Teala sana Esma-ül Hüsna'yı telkin etmiş. O isimlerle Allah Teala’ya dua edilirse istenen verilir.”

---------- Eklendi @ 20:22:14 ---------- Yazıldı @ 20:21:38 ----------

dikat çalıntıdır

• Beğen
Tepkiler: Cezzbedici3, OttomaN TigeR ve technoshark

turaniaCCC

turaniaCCC

Üye
bence şöyle olursa kabul olmaz böyle olursa kabul olur demek yanlış olur. Dua ve dinle ilgili herşey ALLAH ile kul arasındadır. ALLAH putperestinde duasını da kabul eder isterse. En doğrusunu ALLAH bilir. sınırlar koyup yüce dinimizi yahudilik hristiyanlık gibi şekillere sokmayalım.unutmayalım islam tüm zamanların ve tüm insanların dinidir. (bence)

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
Çok teşekkürler.. Allah hepsimizi o tacir kulu kadar sevilen kullarından eylesin inşallah..

---------- Eklendi @ 00:10:16 ---------- Yazıldı @ 00:09:15 ----------

bence şöyle olursa kabul olmaz böyle olursa kabul olur demek yanlış olur. Dua ve dinle ilgili herşey ALLAH ile kul arasındadır. ALLAH putperestinde duasını da kabul eder isterse. En doğrusunu ALLAH bilir. sınırlar koyup yüce dinimizi yahudilik hristiyanlık gibi şekillere sokmayalım.unutmayalım islam tüm zamanların ve tüm insanların dinidir. (bence)
Dildeki dua ile kalbteki dua asla bir olmaz..

• Beğen
Tepkiler: technoshark
HaqperesT

HaqperesT

Üye
tesekkur
Allah cc kalpten bir yonelisle, kararlı bir tovbeyi hepimize nasip etsin

• Beğen
Tepkiler: Cezzbedici3
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Eline sağlık kardeşim...

seryak

Üye
Allah (cc) senden razı olsun.

nalcam22

nalcam22

Üye
    Konu Sahibi
sizdende

Emrgncy

Emrgncy

Üye
Ellerine sağlık Kardeşim

technoshark

technoshark

Üye
Dualarımız muhakkak bir gün kabul olur, hemen olucak diye birşey beklenilemez zaten.. Lakin Bahsedilen zamanlarda edilen dualar son derece muazzamdır..

ALLAH razı olsun güzel bir paylaşım vede bilgilendirme olmuş.

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
nalcam22

nalcam22

Üye
    Konu Sahibi
saolun bu akşam inşallah bi konu daha acıcam

• Beğen
Tepkiler: technoshark
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt