Sinekler Kışın Ne Yaparlar?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Sinekler Kışın Ne Yaparlar?
Faideli bilgilere devam :oke:

Sineklerin her türü kışın ortadan kaybolur. Havaların ısınmasıyla birlikte de aniden ortaya çıkıverirler. Yazın karasinekler gece gündüz evlerimizin baş köşesinde dolanırlarken sivrisinekler gündüzleri ortada görünmezler. Acaba mesai saatlerinin dışında ne yaparlar? Sinekler, böcekler uyurlar mı?

Sinekler ısıya çok hassastırlar. Güneş bir bulutun arkasına girdiğinde oluşan sıcaklık değişikliğinden bile etkilenirler. Kış günlerinde bazı bölgelerde sıfırın bile çok altına inen sıcaklıklar onların, özellikle gelişmiş olanlarının yaşama şanslarını yok eder.

Larva veya yumurta halindekiler ise yaşamaya devam ederler. Bahar aylarında gelişmiş birer karasinek olarak yaşantımıza katılırlar. Yani evinizde gördüğünüz sinekler geçen senekiler değillerdir, onların çocuklarıdırlar.

İnsanların olduğu yerlerde yaşayan sivrisinekler çoğunlukla gece faaliyet gösterirler. Çoğu alacakaranlık saatlerinde, sabaha karşı ve akşamüstü daha aktiftirler. Aktif oldukları bu süre bir veya en çok iki saati geçmez. Öyleyse sivrisinekler aktif olmadıkları, günün en azından 22 saatlik bölümünde ne yapıyorlar?

Kuvvetli ışık, havadaki nem oranının düşük olması ve rüzgar, sivrisineklerin işe çıkmalarına mani olan en önemli faktörlerdir. Boş vakitlerinde çoğunluğu, bitkiler, otlar, çimenler ve ağaçlar üzerinde dinlenirler. Renkleri ve boyutlarından dolayı onları oralarda fark etmek kolay değildir. Bazıları ise evlerin odalarında loş köşelerde kalırlar.

Sineklerin, böceklerin uyuyup uyumadıkları ise uyumak fiilinin tanımına bağlıdır. Zaten uykunun gizemi de tam çözülmüş değildir. Hareketsiz kalıp, dış ortamdan bağlantıyı koparmayı uyku olarak nitelendirirsek böcekler de uyur, balıklar da. Fakat bu arada beyinlerinde neler oluştuğunu kimse bilmiyor.

Memeli hayvanların, örneğin kedilerin, köpeklerin, ineklerin uykuları ve bu sırada beyinde oluşan elektriksel dalgalar konusunda ciddi araştırmalar yapılmıştır. Onların da bizim gibi uyudukları hatta rüya bile gördükleri kesin olarak biliniyor.

Ancak bir karasineğin veya örümceğin beynine elektrik kabloları bağlayıp bir molekül boyutundaki beyinlerinde neler olup bittiğini araştırmak hala pratikte pek mümkün değil. :wacko:

ozkanak

ozkanak

Üye
tşk bişe daha öğrendim

_GiTaRisT_

Üye
teşekkürler faydalı bir bilgi..

polat_alemdar

Üye
verdiğin bilgi için teşekkürler

cllgr

cllgr

Üye
Larva veya yumurta halindekiler ise yaşamaya devam ederler. Bahar aylarında gelişmiş birer karasinek olarak yaşantımıza katılırlar. Yani evinizde gördüğünüz sinekler geçen senekiler değillerdir, onların çocuklarıdırlar

aman uzak kalsınlar benden.hiç sevmem o yaratıkları nedense,bablarını da sevmezdim zaten.ama ekolojık sistemde bir yerleri varki yaratılmışlar.

prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by cllgr@Sep 22 2005, 12:40 PM
Larva veya yumurta halindekiler ise yaşamaya devam ederler. Bahar aylarında gelişmiş birer karasinek olarak yaşantımıza katılırlar. Yani evinizde gördüğünüz sinekler geçen senekiler değillerdir, onların çocuklarıdırlar

aman uzak kalsınlar benden.hiç sevmem o yaratıkları nedense,bablarını da sevmezdim zaten.ama ekolojık sistemde bir yerleri varki yaratılmışlar.
[post=173731]Quoted post[/post]​
bende sevmem ama çok ilginç yaratıklar,hele havadaki manevraları müthiş :) walla izlerim ben uzun uzun onları hayretle,ani dönüşleri süper yaratıkların :P

ekolix

Üye
valla ben elıme bır adet saglam bır lastık alıp gum pat cat dalıyom sıneklere hele bıde vurdumuydu varya ne parcalanıyooo yaauuwwssss....

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
babadan ogula sistemi bunlardada mevcut demek :D ..."geçen sene sen benim babamı oldurmustun al sana...bi ısırimde gör" :lol2: :lol2: :lol2:

lossalive

Üye
Sineklerinde 5 gözü vardı değil mi ;;)

prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by DeLmIrA@Sep 22 2005, 01:07 PM
babadan ogula sistemi bunlardada mevcut demek :D ..."geçen sene sen benim babamı oldurmustun al sana...bi ısırimde gör" :lol2: :lol2: :lol2:
[post=173767]Quoted post[/post]​
tabbiii cannııııım ,onların neyi eksik :lol2:

мιѕтαα

мιѕтαα

Üye
enteresan
verdigin bilgi icin tesekkurler

slayer

Üye
yaz kış ne yaparlarsa yapsınlar,, bana dokunmasınlar yeter :gun:
ineklerin gördüğü rüyaları merak ettim :DD

prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by slayer@Sep 22 2005, 04:32 PM
yaz kış ne yaparlarsa yapsınlar,, bana dokunmasınlar yeter :gun:
ineklerin gördüğü rüyaları merak ettim :DD
[post=174024]Quoted post[/post]​
inek diip aşaaalamayın hayvanları,tv da izlemiştim,hayvanları bıraksan gidiyolar otlanıyolar falan,soora gene kendi ahırlarının yolunu bulabiliyolar :lol2: akıllı yaratıklar yaw :) seviyorum ben onları,şirinlerde hem mööö :)

climax

Üye
teşekkürler.demek ki sinek deyip geçememek lazım o da can...

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Sinekler kadar Yazın çektiğim şey yok :(

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
lüzumsuz bilgiler ansiklopedisi ;)

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Lüzumsuz dememelisin. :nono:

Gayet faydalı ve yararlı bilgiler olduğunu düşünüyorum ve bu bilgiler için _KyRa_ arkadaşımıza teşekkür ediyorum. ;)

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
hayır yaaa yanlış anladın :DD

öyle bir kitap var bu ırdan alıntı o yüzden yazdım

ben o kitabı en az 5 kere okudum ondan ;)

lüzumsuz yazıyor ama çok ilgi çekici bilgiler içeriyor

e-book u sitemizde jackjack arkadaşımızın açtığı topic te mevcut saygılar......

Gokhan43

Gokhan43

Üye
Hmm.Oke :oke:

metintekin

Üye
ok.bunuda öğrendik.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...