Sınavlara En İyi Şekilde Hazırlanmak (Taktiklerim)


hasnaydmr

Üye
    Konu Sahibi
Yazım genel anlamda üniversite sınavı üzerine ama genel olarak her sınavda aynı şeyler geçerlidir.

Adım adım yapmanız gerekenleri anlattım. Okumanızın size büyük yararı olacaktır.

En İyi Biçimde Sınava Hazırlanmak
Üniversite sınavına ister bir yılınız ister iki yılınız olsun en önemli şey iyi bir plan yapmanızdır. Örneğin 2019’da TYT ve AYT ye girecekseniz yaz tatilinin başından itibaren güzel bir plan yapmalı ve sınava bir ay kala bile ne yapacağınızı yaklaşık bir yıl önceden belirlemeniz gerekiyor.

Hayatın her aşamasında zamanı planlayabilme yeteneğinizin olması gerekiyor ama YKS hazırlık sürecinde biraz daha önem taşıyor, planlama yapma yeteneği.

Nasıl Çalışma Programı Yapmalıyız
Şimdi önemli olan nokta kendiniz mi planlama yapacaksınız yoksa olan bir plana mı uyacaksınız. Kendiniz planlama yapacaksanız güncel, MEB müfredatına uygun konu listesini aylara bölmelisiniz. Hangi ay hangi konu çalışılacak önce kabataslak bunu dağıtın. Şu bağlantı tavsiyemdir kesinlikle size yardımcı olacaktır:

Eğer olan bir plana uymak istiyorsanız da bir tavsiyem var. İnternette birçok yerde hazır program var ama bu programın profesyonelce yapılması ve güzel bir şıklıkta sunulması önemli. Bu noktada da gerek tasarımı gerek de konu dağılımı öne çıkan bir program var. “ ” yandaki bağlantı ile önerdiğim çalışma programına ulaşabilirsiniz.




2019 TYT Çalışma Programı

Bu program 4 aylık. Yaz tatili için rahat bir şekilde uygulanabilir. Ortalama bir öğrenci için ideal program diyebilirim. Durumunuza göre programı yayabilirsiniz.

TYT çalışırken AYT’yi aksatmamaya dikkat edin. Mezun arkadaşlar zaten birçok şeyin farkındadır ama ben 12. sınıflara bu uyarıyı yapmak istedim.

Sınava Nerede Hazırlanılmalı
Şimdi diğer bir nokta ise herhangi bir kursa gitmeli misiniz yoksa evde mi çalışacaksınız. Bu çok önemli bir tercih. Benim önerim eğitim durumunuz iyiyse ve evde kendi disiplininizi sağlayabilecek biriyseniz gerek yok. Ama meslek liseliyseniz bir kursa kaydolmanız veya özel ders almanız faydalı olacaktır.

Rehberlik ve Motivasyon İçin Öneriler
Evde çalışan arkadaşların rehberlik ve motivasyon açısından ara ara desteğe ihtiyaçları olacaktır. Hangi kitapları veya soru bankalarını kullanmalıyım gibi temel sorunları olacaktır. Bu konuda da önerdiğim eğitim sitesinden başarı hikayeleri okumalarını tavsiye ederim.

Sizlere az sonra önereceğim sitede çalışma taktikleri, YKS için kitap incelemeleri ve üniversite sınavına hazırlık için kitap önerileri var. Bu site: . Belirttiğim konularda faydası dokunacaktır.

Umarım iyi bir üniversiteye hazırlık senesi geçirirsiniz.

Başarılar…
 
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
sinan yüksel

sinan yüksel

Üye
Hem önceki sınav sistemi, hemde yeni sınav sistemi gençleri madur etmekten yana malesef. Soru sayıları çok azaldı.
Tabiri caizse nişan hattındaki isabet ettirilecek alan çok daraldı ve atışları ıskalamamalısınız, sınav hatayı affetmiyor malesef.
12 yıl boyunca eğitim veriliyor ama 180 barajını öğrencilerin sadece %13 ü geçebiliyor ki bir çoğu dershane vb. desteğiyle.
Yani sınava girecek olan öğrencilerin bu bilançoyu göz önüne alıp, çok ciddi bir çalışma yapmaları gerekmektedir...
 
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Hocam sen geçen sene nerdeydin ?
@sinan yüksel kardeş bu sene ben girdim sınava . Iki soru sözel yaptım 515000 deyim. Sen düşün 800.000 de olan varmış . Fizik neti yok. Bu seneki ösym başkanına helal olsun ülkenin eğitim seviyesinin yerde olduğu ortaya koydu. Grafikleri incelemenizi öneririm. Çzellikle dersleregöre netleri.
Senin öğretmenin çocuk yetiştiremiyor griyor derse çıkıyor . Böyle yapmak zorunda kalıyor. Çünkü hayatı kazandıracak bir müfredatın yok senin.
 
  • Beğen
Tepkiler: sinan yüksel
sinan yüksel

sinan yüksel

Üye
Hocam sen geçen sene nerdeydin ?
@sinan yüksel kardeş bu sene ben girdim sınava . Iki soru sözel yaptım 515000 deyim. Sen düşün 800.000 de olan varmış . Fizik neti yok. Bu seneki ösym başkanına helal olsun ülkenin eğitim seviyesinin yerde olduğu ortaya koydu. Grafikleri incelemenizi öneririm. Çzellikle dersleregöre netleri.
Senin öğretmenin çocuk yetiştiremiyor griyor derse çıkıyor . Böyle yapmak zorunda kalıyor. Çünkü hayatı kazandıracak bir müfredatın yok senin.
Sıralamalar hakkında pek bilgim yok, kaç soruyla sıralama değişir bilemem sonuçta sayısalcı, sözelci, EA felan var.
Ben sonuca bakarım 2.300.000 kişinin içinden 180 barajını geçen sayısı 300.000 var-yok. 2 milyon kişi barajı geçemedi.
Eğitim sistemi çok verimsiz işliyor. Verimlilik önemlidir, verilen eğitim ile yapılan sınavlar orantılı olmalıdır.
Ben kabahati öğretmenlere ve bakanlara buluyorum. Hiç kimse kusura bakmasın iyi bir eğitimci ve yönetici öğrencinin durumuna göre hareket etmelidir. Daha doğru düzgün temel matematik eğitimi almamış öğrencilerle mat2 - fen2 işlerselerse böyle olur. Hafta 4 saat verilen matematik dersi yerine 2 saat sınav dagılımına göre çalışma yapıp, diğer 2 saatide müfredatı işleyebilir.Türkiye geneli matematik ortalaması %10 bile yapan çıkmıyorsa halen neyin başarısından söz ediyorlar?
Daha köy okullarından bahsetmedim, köy okullarında karma eğitim var 1.2.3.4. sınıf öğrencisini aynı sınıfa koy ve öğretmenin insafına bırak, çoğu nasılsa köycülük yapar, mal güder deyip derslerden geçiriyor hocalar, sonra sen bu köylü çocuklar ile şehirde, kolejde eğitim alan kişileri aynı sınava sok. Sonrada eğitimde fırsat eşitliğinden söz et...
Sorun temelden kaynaklanıyor. Şu zamanda devletin bir sürü öğretmene ihtiyacı varken alım olmuyor.
Öğretmenler kadro bekliyor, öğrenciler eğitim - öğretim bekliyor. Ufacık çocuklar ne anlar eğitim sisteminden.
 
  • Beğen
Tepkiler: hasnaydmr ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
@sinan yüksel yine on numara yanıtlamışsın
 
sinan yüksel

sinan yüksel

Üye
@MAERKEK eskiye nazaran bazı yerlerde en azından taşımalı sisteme geçildiysede, eğitim sistemindeki sorun devam ediyor.
Eğitim sadece okulda bitmiyor, ailelere de sorumluluk düşüyor. Al bu çocuğu hocam, etide senin kemiğide deyip sıyrılıyorlar.
Çocuğun hedeflerine ulaşmasında aile ve sosyal çevrenin de rolü büyük. En büyük faydayıda, en büyük zararıda bunlar verir.
 


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt