Ortaokul Derslerimde başarılı olamıyorum...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Ortaokul Derslerimde başarılı olamıyorum...
Bu yazımda derslere odaklanamayan, derslerde başarılı olamayan yada nasıl çalışacağına karar veremeyen ortaokul öğrencileri için ders çalışma taktikleri ve tavsiyelerde bulunacağım...

İlk soru : Ne kadar süre ders çalışacağım?

Gözü yüksekte olan kardeşlerim için günde en az aralıksız 4 saat soru çözme şartı koyuyorum. Tabi siz bunu en fazla 6 saate çıkarabilirsiniz eğer LGS sınavına hazırlanıyorsanız. Gelelim bu 4 saatte hangi derslerden soru çözüleceğine.

---Her gün her ders programı---

En az 1,5 saat, en fazla 2,5 saat matematikden soru çözeceksiniz.

En az 1 saat fen bilimlerinden soru çözmek sizin için yeter.

En az 30 dk inkılap/sosyal bilgilerden soru çözeceksiniz.

En az 30 dk Türkçe çözeceksiniz

Kalan sürede Din ve ingilizce derslerine soru çözebilirsiniz

----Sayısal, Sözel ayrı çalışma----

Sayısal günü, 2,5 saat matematik, 1,5 saat Fen Bilimleri çözmeniz yeterlidir.

Sözel günü, 1,5 saat Türkçe, 1,5 saat inkılap/sosyal bilgiler , 40 dk ingilizce 20 dk Din'den soru çözmeniz yeterlidir.

----Birer Yaprak(öğretmen tavsiyesi)----

Her gün her kaynak kitapdan bir yaprak, yani iki sayfa soru çözmek yeterli olabilirmiş. Ama bence bu sorular sıradan değilde yeni nesil olsa daha iyi olur.

----Ders Programına Uymak----

hangi gündesiniz? Atıyorum çarşamba. Yarın, yani perşembe günü hangi dersler işlenecekse o derslerden soru çözün... Bu arada bence en iyi program bu...

NOT
Arkadaşlar verilen süre zarfında soruları seri olarak çözmeniz gerekli... Sakın dalıp uyuklama yapmayın

İkinci Soru : Kaç soru çözmeliyim?

Kendinizi zorlamadan yani günde en az 150 basit soru çözmeniz gerek, bu basit sorular bittikten sonra En az 30 yeni nesil soru çözmeniz gereklidir.

Üçüncü Soru : Günün ne zamanında çalışmaya başlamalıyım?

Günün çalışmak için en iyi zamanı okuldan eve gelince başlar. Yani okuldan gelir gelmez 1 saat dinlenip çalışmaya başlamalısınız...

Dördüncü Soru : Nasıl planlı çalışırım?

Eveet... Çalışma saatimiz başladı ilk ne yapıyoruz? Tabiki okul tekrarı... Bu arada eğer hocanız not tutturmuyorsa kendi notunuzu evde kendi kendinize tutmalısınız. Herneyse. Eğer konu anlatımlı bir kitabınız varsa, konu tekrarından sonra konu anlatımı kitabınızdan ilgili yerleri okuyun. Şimdi soru çözmeye geçiyoruz. İlk olarak çok basit sorulardan başlıyoruz. Daha sonra orta zorluk seviyeli sorulara geçiyoruz. En sonda en zor, yani yeni nesil sorulara geçiş yapıyoruz. Sorular bittikten sonra ödevlere geçiyoruz... Ödevler bitince ders kitaplarınıda 1 saat okuyoruz... artık serbestsiniz. Akşam yatmadan önce en az 30 dk kitap okuyoruz... Ve bir günlük ders çalışmamızı tamamlıyoruz . Eğer benim verdiğim 4 saate uymuş olursanız. Yaklaşık 6 saat ders çalışmış olacaksınız.

Beşinci soru : Sınava (yazılılara) nasıl hazırlanmalıyım?

Öğretmeniniz size ders anlatırken özlellikle altını çizdiği, "buradan soru çıkar" dediği yerleri evde üstünden geçin. Bunu, size ders kitaplarını okumanız için verdiğim 1 saatlik sürede yapabilirsiniz...

Altıncı soru : ders çalışma ortamım nasıl olmalı?

Kesinlikle sessiz, aile fertlerinin en az geçtiği, odanızda çalışmalısınız. Yani Televizyonlu oda, Mutfak vb yerlerde çalışmak dikkatinizi dağıtır ; o yüzden oralarda çalışmayın.

Yedinci Soru : Nasıl ders çalışmalıyım?

Kesinlikle yatarak soru çözmeyin. Sayısal soru çözerken dikkatinizi dağıtmayan müzikleri kısık seste dinleyebilirsiniz. Ama eğer odaklanamıyorsanız dinlemeyin.

...

hussky

hussky

Üye
hergun 4 saat ders nedir ya insanı okumaktan sogutur bu terste bi işlik var

Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
hergun 4 saat ders nedir ya insanı okumaktan sogutur bu terste bi işlik var
yeni nesilde artık böyle. Kusura bakmayın kazık gibi sorular soruyorlar dersler çok yoğun zor iş zor.

hussky

hussky

Üye
Valla bizimde cocuklarmız var daha ynı okul cagındalar ama ;çocuklara okumayı sevdırmek lazım.. Su anki sistem nefret ettırmek üzerine kurulu

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Ha tabi her gün ders çalışmak şart değil. Eğerki o gün ders çalışacaksanız uymanız gereken kurallar bunlar... Kısaca Ben sadece günlük ders çalışma üzerinde durdum... İsterseniz canınız istemez ve ya sebebiniz varsa falan azıcık soru çözersiniz. O bile kâr

Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Valla bizimde cocuklarmız var daha ynı okul cagındalar ama ;çocuklara okumayı sevdırmek lazım.. Su anki sistem nefret ettırmek üzerine kurulu
sistemde bir sıkıntı yok çocuklar, ebeveynlerin kendisine olan samimiyeti ile çok şimarıyorlar. Çocuklar ile iletişim, eğitim çağında çok önemlidir. Çocukların çoğu, derslerin ve erken kalkmanın yorucu olduğunu düşündüğü için okulu sevmezler. Çocuklar ile konuşup ders çalışmanın önemini ve ders çalışmanın sıkıcı bir şey olmadığını öğretmek lazım. Eğerki çocuk çalışmayı çok kaldıramıyorsa verdiğim programı kendi çapında küçültsün zamanla dersi sever ve daha çok çalışır. Sınavlarda diğer öğrencilerle rekabete girerek heveslenir ve dersi çalışarak eğlenir. Yeterki ders çalışmanın sıkıcı ve önemsiz olmadığını bilsin.

Dipnot: çocuğun eline sanal alem kapısı yani telefon ve bilgisayar verilmesi kötü değildir. Asıl kötü olan sanal alemdeki şeylere kafa yorup kafasını doldurmasıdır. O yüzden çocuğun girdiği sitelere dikkat etmek lazım. Sanal arkadaşlık bazen çok kötü ve tehlikeli olabilir. Gerçek Arkadaş çevreside çok önemlidir dikkat edelim.

Wandeta

Wandeta

Üye
Dipnot: çocuğun eline sanal alem kapısı yani telefon ve bilgisayar verilmesi kötü değildir. Asıl kötü olan sanal alemdeki şeylere kafa yorup kafasını doldurmasıdır.

Aynen böyle katılıyorum sorun baktıgı şeylere kafayorması ve o alemde yasaması..

Şimdi zorluk çekerler ama ilerde bunun keyfini sürecekler birde bu zorluga katlanmayıp burun kıvırdıklarında 40 yasına geldiklerinde hala zorluk çekeceklerini düşünmezler.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Şimdi zorluk çekerler ama ilerde bunun keyfini sürecekler birde bu zorluga katlanmayıp burun kıvırdıklarında 40 yasına geldiklerinde hala zorluk çekeceklerini düşünmezler.
Hah işte çocuklara tam olarak bunun anlatılması gerekmektedir...

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
sistemde bir sıkıntı yok çocuklar, ebeveynlerin kendisine olan samimiyeti ile çok şimarıyorlar. Çocuklar ile iletişim, eğitim çağında çok önemlidir. Çocukların çoğu, derslerin ve erken kalkmanın yorucu olduğunu düşündüğü için okulu sevmezler. Çocuklar ile konuşup ders çalışmanın önemini ve ders çalışmanın sıkıcı bir şey olmadığını öğretmek lazım. Eğerki çocuk çalışmayı çok kaldıramıyorsa verdiğim programı kendi çapında küçültsün zamanla dersi sever ve daha çok çalışır. Sınavlarda diğer öğrencilerle rekabete girerek heveslenir ve dersi çalışarak eğlenir. Yeterki ders çalışmanın sıkıcı ve önemsiz olmadığını bilsin.

Dipnot: çocuğun eline sanal alem kapısı yani telefon ve bilgisayar verilmesi kötü değildir. Asıl kötü olan sanal alemdeki şeylere kafa yorup kafasını doldurmasıdır. O yüzden çocuğun girdiği sitelere dikkat etmek lazım. Sanal arkadaşlık bazen çok kötü ve tehlikeli olabilir. Gerçek Arkadaş çevreside çok önemlidir dikkat edelim.
Şimdi sistemde sıkıntı yok mu ? Cumhurbaşkanımız eğitimde 15 senedir bir yol kat edemedik dedikten sonra ygs lys sınavları yerine tyt ve ayt sınavları getirildi.

Bizde içerik bozuk , öğretmen bilgisiz .(ezberci kitabında ne varsa o başka bir halt bildiği yok)
Kaçıncı sınıftasın bilmiyorum lakin şuna eminim sen bu nerede karşıma çıkacak lazım olacak ki deyip bir çok teorik bilgiyi çöpe atıyorsun , anlık olarak öğreniyorsun.

O iş öyle değil işte , fizikte elektrik konusunda V = I x R formülü bu formül şöyle ki Gerilim = Akım x Direnç ' e bağlı şeklinde ifade edilir.

Bir şarj aleti alacağında bile bu senin karşına çıkar , çıkacak. Yeri geldiğinde bu aletin watt değeri nedir merak edeceksin . Watt = Akım X Volt formülünden hesaplayacaksın.

Hücre yapısı , çalışması bunu anlar ve kafana yazarsan dünyayı anlarsın.

Mesela bisikletlerin ince tekerlisi olana 100 psi hava basman gerekirken neden araba lastiğine 32 psi hava basman gerekir açıkla ?

Akıla gelen bunlar sen sordukça ben göstermeye çalışırım.

Uzun lafın kısası kimse ortaokul ve lise öğrencisinin ufkunu açmıyor. (Nuri Demirağ Kim ? Şakir Zümre Kim ? Biliyor musun ? Derslerde gördün mü ?)

Hiçbir öğrencinin ( lise ve ortaokul) şu teoriği alır ben hayatta şurada kullanırım dediğini görmedim.

Fen derslerinin her yerde lazım olabileceğini söyleyebilirim , sözel dersler genel kültür için lazımdır.

Diğer bir eleştirmek istediğim husus ise şu , sınıfta oturtmaktan ne anlıyorlar? Öğretmen yok sınıfta otur ne lan bu ?
Son 3 saat boş dışarı çıkamazsın , eve gidemezsin ne bu yahu ? Çocuk çocukluğunu yaşaması lazım. Daha çok şeyler sayılır.

Bir de formül ezberletme var ulen ne gerek var be buna . Yazsana sınavda formülü tahtaya sanki günlük hayatta açıp bakamacağım o formüle , nasıl kullandığıma bak .

• Beğen
  • Sevdim
  • Düşünceli
Tepkiler: PALA., Portagas, Nuru TaşDemir ve 1 kişi daha
Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Şimdi sistemde sıkıntı yok mu ? Cumhurbaşkanımız eğitimde 15 senedir bir yol kat edemedik dedikten sonra ygs lys sınavları yerine tyt ve ayt sınavları getirildi.

Bizde içerik bozuk , öğretmen bilgisiz .(ezberci kitabında ne varsa o başka bir halt bildiği yok)
Kaçıncı sınıftasın bilmiyorum lakin şuna eminim sen bu nerede karşıma çıkacak lazım olacak ki deyip bir çok teorik bilgiyi çöpe atıyorsun , anlık olarak öğreniyorsun.

O iş öyle değil işte , fizikte elektrik konusunda V = I x R formülü bu formül şöyle ki Gerilim = Akım x Direnç ' e bağlı şeklinde ifade edilir.

Bir şarj aleti alacağında bile bu senin karşına çıkar , çıkacak. Yeri geldiğinde bu aletin watt değeri nedir merak edeceksin . Watt = Akım X Volt formülünden hesaplayacaksın.

Hücre yapısı , çalışması bunu anlar ve kafana yazarsan dünyayı anlarsın.

Mesela bisikletlerin ince tekerlisi olana 100 psi hava basman gerekirken neden araba lastiğine 32 psi hava basman gerekir açıkla ?

Akıla gelen bunlar sen sordukça ben göstermeye çalışırım.

Uzun lafın kısası kimse ortaokul ve lise öğrencisinin ufkunu açmıyor. (Nuri Demirağ Kim ? Şakir Zümre Kim ? Biliyor musun ? Derslerde gördün mü ?)

Hiçbir öğrencinin ( lise ve ortaokul) şu teoriği alır ben hayatta şurada kullanırım dediğini görmedim.

Fen derslerinin her yerde lazım olabileceğini söyleyebilirim , sözel dersler genel kültür için lazımdır.

Diğer bir eleştirmek istediğim husus ise şu , sınıfta oturtmaktan ne anlıyorlar? Öğretmen yok sınıfta otur ne lan bu ?
Son 3 saat boş dışarı çıkamazsın , eve gidemezsin ne bu yahu ? Çocuk çocukluğunu yaşaması lazım. Daha çok şeyler sayılır.

Bir de formül ezberletme var ulen ne gerek var be buna . Yazsana sınavda formülü tahtaya sanki günlük hayatta açıp bakamacağım o formüle , nasıl kullandığıma bak .
dediklerinde haklısın... Orayı sallamış olabilirim. Ama şu anda eğitim sorunu için yapabilecek bir şey yok. Zararın neresinden dönsek kardır yani en azından ebeveynler çocukların başarısı için uğraşabilir benim kasteddiğim şeyde bu...

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
dediklerinde haklısın... Orayı sallamış olabilirim. Ama şu anda eğitim sorunu için yapabilecek bir şey yok. Zararın neresinden dönsek kardır yani en azından ebeveynler çocukların başarısı için uğraşabilir benim kasteddiğim şeyde bu...
Bırak okul derslerinde başarılı olmasın önemli olan algılama ve öğrenme kapasitesinin yüksek olması. Önemli olan yetenekleri

• Beğen
Tepkiler: Selim Baltaci
Wandeta

Wandeta

Üye
Sistem ve ögretmen konusuna gırersek çıkamayız..Yaz yaz bitmez

Servıse gıttım lise ögrencisi bir çocuk dogudan batıya tasınmış kısa keseyım nıye okula gıtmıyorsun dedım abı okul varda benmi gıtmedim dedı kontenjan bulamadım dedı bu senesı heba babasıda bos durmasın dıye servıse vermış çalışıyor.Ben kendı liseye giden oglumu aldım başka okul için yer bulamadık ortada kaldı.

Bir sınıfta 40 ögrenci ne demek yahu.

Oglum nıye eve erken geldın ögretmen yok vsss bır sınıfta 40 ogrencı ögretmenın atlattıgını anlamıyorsa suçlu ogrencı deyıl ögretmendir..

İnanın çogu ögretmeninde egıtıme ihtiyacı var ..Okudum ögretmen oldumla iş bitmiyor..

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, PALA. ve Selim Baltaci
PALA.

PALA.

Üye
Dersi derste halletmek lazım. İşi de iş ortamında halletmek lazım.
Ödev kadar saçma biley yok. Hoca çocuğa öğretmesi gerekeni öğrettikten sonra zaten o merak edip araştırır.
Maksat öğrenciyi oyalamak, geleceğe hazırlamak değil...

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
@Selim Baltaci Maksat öğrenciyi oyalamak, geleceğe hazırlamak değil bu sözü unutma.

Küçük düşünmenizi beyninizi uyuşturmanızı isteyen bir sistem var , lakin siz büyük düşünmelisiniz farklı düşünmelisiniz.

Bu telefonu Nokia nasıl yapmış diye başlayıp , donanım'a mı merak salarsın , yazılımına mı merak salarsın bilemem . İnceleye inceleye uğraşa uğraşa sende yapmalısın hemde bu yaşlarına rağmen. Yaş oluyor 20 daha eline bir bıçak alıp meyve doğramamış olanlar var.

Hedefin telefon yapmak , ilk adımın devre nedir , kart devreleri nedir ? Devre elemanları nelerdir? Öğrenmek olmalı.

Burda konu yazıları yazıp kendini yazarlıkta mı geliştirirsin bilemem.

Bildiğim tek şey şu küçük adımlar yükselmene yardımcı olurlar.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
@Selim Baltaci Maksat öğrenciyi oyalamak, geleceğe hazırlamak değil bu sözü unutma.

Küçük düşünmenizi beyninizi uyuşturmanızı isteyen bir sistem var , lakin siz büyük düşünmelisiniz farklı düşünmelisiniz.

Bu telefonu Nokia nasıl yapmış diye başlayıp , donanım'a mı merak salarsın , yazılımına mı merak salarsın bilemem . İnceleye inceleye uğraşa uğraşa sende yapmalısın hemde bu yaşlarına rağmen. Yaş oluyor 20 daha eline bir bıçak alıp meyve doğramamış olanlar var.

Hedefin telefon yapmak , ilk adımın devre nedir , kart devreleri nedir ? Devre elemanları nelerdir? Öğrenmek olmalı.

Türkiyede eğitim sisteminde 2 temel sorun vardır, bunlar eğitim ve sistem...

• Kahkaha
Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi

ben bunların farkındayım. Beni, okula gidip geldikten sonra oyun oynayan boş çocuklardan zannetmeyin. Benim okulda hiç doğru dürüst, benim gibi bir arkadaşım yok. Neden? Hepsi bir çok şeyi kestirip atıyor. İlk olarak trafo sahasını derste görmüştüm sonra merak edip hakkında araştırmalar yaptım gök cisimleri ve atomlar makro ve mikro alemler. Yazılım ve oyun taslakları (amatör bir şekilde olsada) defterimde bunlar mevcut yani araştırıyorum. Geleceğim ile ilgilide çok planım var :hmmm
Dersi derste halletmek lazım. İşi de iş ortamında halletmek lazım.
Ödev kadar saçma biley yok. Hoca çocuğa öğretmesi gerekeni öğrettikten sonra zaten o merak edip araştırır.
onda not veriyorlar güya :zzz:

herneyse ben formumuzun amacını yerine getirdim. "Tavsiyeler ve soru örnekleri paylaşırsanız seviniriz" dediler. Ben de yaptım... Eğitimde sıkıntı yok dedim karşı çıktınız haklısınız ama eğitimde sıkıntı var diye çocuklar için küçük bir gelecek kapısını yokmu edelim? Belki bir çok bilim adamı gibi oda okulu bıraktığı için ilime faydalı biri olarak yetişir ama herkezde aynı şartlar yok... Çocukların işi gücü rahat kalmak eğlenmek... :locked:

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt