Sigarayý ilk kim keþfetti

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

pelın_

Konu Sahibi
Sigarayý ilk kim keþfetti
:oke:Sigara 5 bin 700 yýldýr insanoðlunun hayatýnda var. Dünyaya yayan ise tanýdýk bir isim.

Sigarayla insanoðlu 5 bin 700 yýl önce tanýþtý. Ýlk zamanlar tören ve büyü yaparken kullanýlan tütün Kristof Kolomb'un Amerika'yý keþfinin ardýndan tüm dünyaya yayýldý.

Selçuk Üniversitesi Meram Týp Fakültesi tarafýndan çýkarýlan Meram Týp Saðlýk Dergisinde yayýnlanan bilgilere göre sigara içmenin orjini milattan önce 3 binli yýllara kadar dayanýyor. Elde edilen verilere göre o tarihlerde Mýsýr ve Güney Amerika'daki Maya Uygarlýðý'nda yapýlan dini ve resmi törenlerde ve ayrýca büyü ve sihir yapmak için kurutulmuþ bitkilerin yakýlarak tütsü olarak kullanýldýðý tespit edildi.

HEM AMERÝKA'YI HEM SÝGARAYI KEÞFETTÝ

15. yüzyýlýn sonlarýnda ise Kristof Kolomb Amerika kýtasýný keþfettiðinde Amerika yerlilerinin "Tobaccos" adýný verdiði bir bitki yapraðýný sararak yakýp dumanýný içlerine çektiklerini ve bu dumanýn insana keyif verdiðini gördü. Kolomb faydalý olur düþüncesiyle bu bitkinin tohumlarýný alarak denizciler vasýtasýyla diðer ülkelere yayýlmasýna neden oldu. Daha sonra tüm dünyaya yayýlan tütün bitkisi yetiþtirilip ilk olarak küçük tesislerde daha sonra ise kurulan büyük fabrikalarda sigaraya dönüþtü.

OSMANLI'YA ÝNGÝLÝZLER GETÝRDÝ
Tütün ülkemize Osmanlý Ýmparatorluðu döneminde 1601 yýlýnda Ýngilizler tarafýndan getirilmiþ ve bazý göðüs hastalýklarýna iyi geldiði söylentisiyle kullanýmý yaygýnlaþtýrýlmýþtýr. Çeþitli dönemlerde caiz deðildir denerek fetvalarla dinen yasaklanmýþsa da yayýlmasý ve alýþkanlýk halini almasý engellenememiþtir.

Fahrettin.Onay

Fahrettin.Onay

Üye
hiç bişey anlamadım yazı stili değişik galiba birbirine karışmışş

Redoxon_girl

Redoxon_girl

Üye
eminim ilginç bir yazı ama hiçbir şey okunmuyor Pelin:ah

pasha14

pasha14

Üye
Sigarayı nasıl buldular okuyamadım ama başladığım güne lanet ediyorum...

pasha14

pasha14

Üye
Sigarayı ilk Afrikalılar bulmuş heralde.Ordanda Fransızlar Türkiye'ye getirmiş galiba.
Fransızlar işi biliyorlar. :) Sigarayı Türkiye'ye getirdiklerine göre en az 2 yıl Türkler sigarayı onlardan almışlardır. Sonra kendileri üretime geçmişlerdir diye düşünüyorum..

• Beğen
Tepkiler: pelın_
bboyQ7

bboyQ7

Üye
Fransızlar işi biliyorlar. :) Sigarayı Türkiye'ye getirdiklerine göre en az 2 yıl Türkler sigarayı onlardan almışlardır. Sonra kendileri üretime geçmişlerdir diye düşünüyorum..

Olabilir :) Zaten bizimkiler zararlı herşeye tapıyorlar resmen :)

pelın_

Konu Sahibi
malesef öle

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt