Sigarada kara paket dönemi

Sponsorlu Bağlantılar

Kingmortall

Kingmortall

Üye
    Konu Sahibi
Sigarada kara paket dönemi
Yeni önlem paketine göre sigara paketlerindeki markalar 3 yıl içinde dikkat çekmeyecek biçimde yeniden tasarlanacak ve sigaralar siyah kutu içinde satılacak. Açık havadaki çocuk parklarının yanı sıra lokanta ve barların dış kısımlarında da ‘dumansız alanlar’ oluşturulacak.

Numaralandırılacak
Ulusal Tütün Kontrol Programı 2014-2018 Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı’na göre öğretmenlerde, din adamlarında, emniyet ve yargı mensuplarında sigara bırakma yüzdesinin yüzde 60’a çıkarılması amaçlanıyor. ÖTV’nin sigara fiyatının en az yüzde 70’ini oluşturması, vergi artış oranının enflasyon oranının üzerinde olması sağlanacak. Alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro gibi yerlerin bina girişlerinde belli bir mesafeden önce sigara içelemeyecek. Çocuk parkı gibi açık alanlarda sigara içilmesi tamamen yasaklanacak.
Markalar, özellikle çocukların göremeyeceği biçimde basılacak. Sigara paketinin üzerindeki resimli uyarı ibareleri, paketin kapak kısmını tamamen kaplayacak. Sigaralar raflarda numaralandırılacak. Sigara tiryakileri, sigarayı markasıyla değil “numarasıyla” isteyecek.
Kurumsal telefon hatlarından, e-mail hesaplarından, personele tütün ve tütün ürünleri ile mücadele mesajları gönderilecek.
Kurum ve kuruluşların çağrı merkezlerini arayan vatandaşlara, özel olarak hazırlanmış, tütün ürünlerinin zararlarını anlatan spotlar dinletilecek. Tütün rünlerinin zararlı etkileri konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları hız kazanacak. Özellikle ilk ve ortaokullardaki çalışmalar yoğunlaşacak

Baydırman

Baydırman

Moderator
Bizim halk üstüne marka basıp satar :emzik:

• Beğen
Tepkiler: minoo ve Kingmortall
Mert

Mert

Üye
Yıllardır aynı şey söyleniyor :D Olsa da çok bir şey değişmez bu sefer de sigara kutusu sektörü büyümeye başlar, rekabetle birlikte gerçekten güzel kutu tasarımları ortaya çıkar :D Gelen zamlara da yapacak bir şey yok. Devlet sağolsun bize hobi kazandırdı. Biramızı kendimiz yapmayı, tütünümüzü kendimiz sarmayı öğrendik :icelim:

• Beğen
Tepkiler: minoo
minoo

minoo

Üye
12 alabilir miyim mi diyeceğiz artık? Bana 3 tane 12. O zamana kadar benim sigara da 20 lira olur heralde.

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
İnsanın inadına içesi geliyor.

minoo

minoo

Üye
Cüzdanına zarar la.

The Pancar

The Pancar

Üye
Zamlardan sonra günde 2 pakete indik zaten, ne istiyonuz arkadaşım

Bülent872

Bülent872

Üye
Zam falan affetmiyor baskı algısı olursa kesinlikle daha çok içiliyor, sigara kullanmıyorum ama kartondaki o resimlere dahi karşıyım daha çok sattırıyor.

Kingmortall

Kingmortall

Üye
    Konu Sahibi
tütüne kaçak sigaraya yönelecek millet tiryakiden vazgeçtiremessin kolay kolay allaha şükür agzıma dahil sürmedim sürmem de

Revengeful

Emekli Yönetici
Yıllardır aynı şey söyleniyor :D Olsa da çok bir şey değişmez bu sefer de sigara kutusu sektörü büyümeye başlar, rekabetle birlikte gerçekten güzel kutu tasarımları ortaya çıkar :D Gelen zamlara da yapacak bir şey yok. Devlet sağolsun bize hobi kazandırdı. Biramızı kendimiz yapmayı, tütünümüzü kendimiz sarmayı öğrendik :icelim:
Bizim sınıfın yarısı arka sıralarda derste tütün sarıyordu. Bir incelik titizlik görmeniz gerek.
Bu arada şarap yapmaya başlayacam bakalım nasıl olacak

bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Açık bırakılan yerde o açığı mutlaka yasadışı yollarla kapatanlar çıkar.
O yüzden piyasada olacak, görülecek, ancak; her kesin gözünün içine sokulacak şekilde de vitrinlerde durması uygun değil.
Öte yandan da; ilk okuldan itibaren hayatın her alanında eğitim verilmesi, içicilerin ya da içici adaylarının vaz geçmesine yönelik uyarılarda bulunulmasında yarar var..
Özenticiliktende kurtarmak lazım.
Filimlerde içki ya da sigara görüntülerinin karartılmasıyla mücadele olmaz, olmuyor da.
Gerçek hayatta insanların elindeki sigara ve içki kadehlerini de karartabiliyor musunuz ?

maxirabit

maxirabit

Üye
29 yıllık bireyim, merak edip sigara içmişliğim yok, içenler için zor bir durum öyleyse :D

• Beğen
Tepkiler: Kingmortall
Mert

Mert

Üye
Bizim sınıfın yarısı arka sıralarda derste tütün sarıyordu. Bir incelik titizlik görmeniz gerek.
Bu arada şarap yapmaya başlayacam bakalım nasıl olacak
Var öyle tütün sarma işini sanata döken arkadaşlar tabi :D ev yapımı şarap da baya iyi oluyo. benim okuldan arkadaşın babası yapıyormuş, bigün getirdi çok güzeldi tadı.

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Nasıl satılırsa satilsin içindeki değişmiyor yine aynı zehir. Yine para düşmanı. :pro:

Son düzenleme:
bilişimcii

bilişimcii

Üye
İnsanları bıraktırmak için uğraşıyorlar. Zam üzerine zam geliyor ama içen yinede bırakmıyor.

Baydırman

Baydırman

Moderator
20 lira da olsa 200 lira da olsa o sigarayı alacak manyaklar tanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: bilişimcii