şeyh sait olayı olmasaydı siverek ildi!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
zaza

zaza

Üye
    Konu Sahibi
şeyh sait olayı olmasaydı siverek ildi!
Siverek'i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Koçali Aymaz, yaptığı bir araştırmayı kamuoyu ile paylaşarak, Siverek'in Şeyh Sait olaylarının ardından ilçe yapıldığını yeniledi.

KOÇALİ AYMAZ'IN YAZISI

Önceki yazılarımıza, slâytlarımızda ve konuşmalarımızda zaman zaman bahsettiğimiz gibi Şeyh Sait isyanından bir yıl sonra Siverek cezalandırılarak ilçe yapıldığı gibi aşiret liderleri de sürgüne gönderildi demiştik.

Bu görüşleri iki kaynağa dayanarak açıklamıştık.

Birinci kaynak Özgür Gündem gazetesinin son sayfasında manşette yer alan “Şeyh Sait isyanı olmasaydı Siverek ildi” haber.

İkinci kaynak ise 1990’ın sonlarında Siverek’e gelen 107. Alay Komutanı Kurmay Albay’la Kaymakamlık makamında tanıştığımızda bana “Siverek neden ilçe yapıldı” sorusuna benin merhum dostum Ört. Mehmet Ali KAYADAĞ’ın Derneğimiz için hazırladığı il raporunda “Aşiretlerin çelişkileri ve yerel yönetimin isteğine dayanılarak” ilçe yapıldığını söylediğimde yok öyle değil demişti.

Peki, nasıl oldu diye sorduğumda bana “Şeyh Sait isyanından dolayı ilçe yapıldı” demişti. Konu hakkında bilgim olmadığında başka bir soru soramamıştım.

Alay Komutanının verdiği bilgi ve Özgür Gündem gazetesindeki haber beni düşündürmeye sevk etti ve Şeyh Sait İsyanını araştırdığımda gerek Kurmay Albayın verdiği bilgi ve gerekse Özgür Gündem gazetesinin haberi birbirini doğular nitelikteydi. Ancak aramalarıma rağmen gazete haberini bir türlü bulamamıştım.

Arşivde yaptığım araştırmalar sonucunda bahsettiğim haberi tesadüfen buldum. Doğrusu 23.07.1992 tarihli Günden Gazetesinin 12. Sayfasında (arka sayfa) “70 yıldır il olmak isteyen ilçeye iki kez “il oldunuz” haberi gelmiş.” İkinci başlıkta ise “Şex Seit isyanı olmasaydı, Siverek şimdi ildi” denmektedir. Gazete haberini sizlerle paylaşıyorum.

Haberde Siverek’in ilçe yapılması ile ilgili olarak şöyle denmektedir. “Cumhuriyet’in kuruluşunda il olan Siverek, daha sonra Şex Seit isyanına destek verdiği gerekçesiyle ilçe yapıldı. Yani Siverek cezalandırıldı. Daha sonra, tek parti döneminin sonlarından günümüze kadar, Seçimler yaklaştıkça Siverek’in il yapılacağı söz verildi. Ancak muhalefetteyken verilen bu sözler, iktidara gelinince unutuldu.” Haber Siverek hakkında çeşitli bilgiler verilerek devam ediyor.

Bu arada haberde Yeni Meydan’dan bir fotoğrafa veri verilmiştir. O fotoğrafı da paylaşıyorum.

Haberde Siverek’in Şeyh Sait isyanı nedeniyle cezalandırıldığı Sayın Alay Komutanımızın verdiği bilgileri teyit ettiği açıktır.

Zaten yıllarca büyüklerimizin bizlere dediği gibi “Siverek cezalıdır” veya “Siverek’in üstünde kırmızıçizgi var” sözleri de boşuna söylenmemiştir. Ancak büyüklerimiz bu sözlerle ne demek istediklerini açıkladıklarına şahit olmadı. Sanırım çocuklarının başının derde girmemesi için gerçekleri sürekli saklamayı tecrit etmişlerdir.

Bu bilgi ve belgeyi sizlerle paylaşmamın nedeni siz aydın gençliğin Siverek tarihi hakkında bilgilenmenizin yanında gerçekleri araştırıp kamu oyu ile paylaşmanıza bir nebze katkıda bulunmaktır.

Umarım amacına ulaşır.

• Beğen
Tepkiler: jejep

Samsun55''

Samsun55''

Üye
Bırakın bu il olma hayallerini :ehe

zaza

zaza

Üye
    Konu Sahibi
illa olacaz sana inat:ehe

Samsun55''

Samsun55''

Üye
ne olacak il olunca :hmmm başınız göğemi erecek :D:D

_SiyabeNd_

_SiyabeNd_

Üye
Bırakın il olsun Cizreyi yaptınız Sivereği neden yapmıyorsunuz Siverek Cizre'den daha gelişmiş ona bakarsanız.

_SiyabeNd_

_SiyabeNd_

Üye
Okadarda değil zaza :D ama galiba Erciş sizden gelişmiş yani büyük değil ama sizden gelişmiş galiba yada Erzurum'un Hınıs ilçesi galiba gelişmiş sizden :D

--------------- Ekleme ---------------

Zaza Şeyh Sait'de nereli biliyormusun Erzurum Hınıs'lı Babamın nenesinin taydaşı tanırlarmış birbirlerini :)

zaza

zaza

Üye
    Konu Sahibi
Okadarda değil zaza :D ama galiba Erciş sizden gelişmiş yani büyük değil ama sizden gelişmiş galiba yada Erzurum'un Hınıs ilçesi galiba gelişmiş sizden :D

--------------- Ekleme ---------------

Zaza Şeyh Sait'de nereli biliyormusun Erzurum Hınıs'lı Babamın nenesinin taydaşı tanırlarmış birbirlerini :)
onun yüzünden oldu herşey :ehe

_SiyabeNd_

_SiyabeNd_

Üye
Aslında il olsa iyi olur sonuçta Siverek gelişmiş bir ilçe mesela Halfeti ile karşılaştırıldığında Siverek daha gelişmiş Dediğin gibi Güney ve Doğu Anadolu'daki bazı illerden gelişmiş İl olmayı hakediyor :)

zaza

zaza

Üye
    Konu Sahibi
kesin bir tarih veremem ama 10 yada 15 yıl sonra olur çünkü ağalar bu ilçenin elinden kayacağını düşünerek izin vermezler il başka ilçe başka kim isterki daha büyük devlet adamlarıyla uğraşmayı ...

63 mustafa

63 mustafa

Üye
Hay ben o şeyh sait'in ......

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt