Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım

Sponsorlu Bağlantılar

sanal hacker

sanal hacker

Üye
    Konu Sahibi
Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım
Sual: (Sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım) kudsi hadisine, kim niye karşı çıkıyor?
CEVAP
Resulullahın üstünlüğünü anlamayan veya ona düşman olan yahut hadis-i şeriflere rastgele uydurma diyenler, karşı çıkar.

Âdem aleyhisselam, Arşta gördüğü nurun mahiyetini sual etti. Hak teâlâ buyurdu ki:
(Bu nur, gökte Ahmed, yerde Muhammed denilen, zürriyetinden bir peygamberin nurudur. O olmasaydı, seni de, yer ve gökleri de yaratmazdım.) [Mevahib-i ledünniyye]

Allahü teâlâ yine hadis-i kudsilerde buyuruyor ki:
(Ya Âdem, Muhammed aleyhisselamın ismiyle her ne isteseydin, kabul ederdim. O olmasaydı, seni yaratmazdım.) [Hâkim]

(Ey Resulüm, İbrahim’i halil [dost], seni de habib [sevgili] edindim. Senden daha sevgili hiç bir şey yaratmadım. Senin, benim indimdeki yüksek derecenin bilinmesi için, dünyayı ve dünya ehlini yarattım. Sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım.) [Mevahib-i ledünniyye]

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
(Âdem aleyhisselam Cennetten çıkarılınca, ya Rabbi, Muhammed aleyhisselamın hürmetine beni affet diye dua etti. Allahü teâlâ ise, [ne cevap vereceğini bildiği halde, cevabını diğer insanların duyması için] “Ya Âdem, onu henüz yaratmadım. Nereden bildin?” buyurdu. Âdem aleyhisselam da, “Arşta, la ilahe illallah, Muhammedün Resulullah yazılı olduğunu gördüm. Anladım ki, şerefli isminin yanına, ancak en çok sevdiğinin, en şerefli olanın ismini layık görürsün” dedi. Allahü teâlâ buyurdu ki: “Ya Âdem doğru söyledin. O bana insanların en sevgilisidir. Onun hürmetine dua ettiğin için seni affettim. Eğer Muhammed aleyhisselam olmasaydı, seni yaratmazdım.”) [Taberani]

(Allahü teâlâ, İbrahim’i halil edindiği gibi beni de halil edindi.) [M. Ledünniyye] (Demek ki Resulullah, hem habib, hem halildir.)

(Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım) kudsi hadisi, Marifetname’nin ön sözünde, Yusuf-i Nebhani hazretlerinin Envar-ı Muhammediyye kitabının 13. sayfasında ve İmam-ı Rabbani hazretlerinin Mektubat’ının 122. mektubunda vardır. Mektubat’ın farsça haşiyesinde, bu hadisin Deylemi’nin Firdevs’inde bulunduğu bildirilmektedir. Deylemi de, Buhari ve diğer muhaddisler gibi, meşhur ve muteber bir hadis âlimidir. Mektubat-ı Rabbani’nin 3. cildinde, (Sen olmasaydın Cenneti yaratmazdım) ve (O olmasaydı kâinatı yaratmaz, rububiyetimi izhar etmezdim) kudsi hadisleri de bildirilmektedir.

Miracda Allahü teâlâ, Resulullaha, (Senden başka her şeyi, senin için yarattım) buyurunca, Resulullah da, (Ben de, senden başka her şeyi, senin için terk ettim) dedi. (Mirat-i kâinat)

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61, messevim ve bluelaz_53

ia.phlvn

ia.phlvn

Üye
Allah senden razı olsun. Sen olmasaydın olmazdık diye kime ithaf etmemiz gerektiğini bu yazı sayesinde anlarlar inşallah.

Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
Sağolasın..Doyurucu bir yazı.. Peygamberimizin Allah'tan gelen latif sıfatını daha iyi kavrıyoruz okuyarak..

Emrgncy

Emrgncy

Üye
Arkadaşım, bu söz güya peygamber efendimizi yüceltmek adına ortaya atılmış uydurma bir sözdür... Hadis olmakla uzaktan yakından alakası yoktur..

Hiçbir hadis ayetle çelişmez, ama bu söz
'Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.' (Zâriyât -56) Ayeti celilesiyle çelişmektedir..

Hadi ayetle çelişmesini bir kenara koyduk, dedik ya peygamberimizi yüceltiyor!... Şöyle bir düşünelim, biz bu sözü söylemek ile acaba peygamber efendimizi yüceltelim derken ona en büyük saygısızlığı yapmış olmayalım.

Nasıl mı?

Bu sözün Kutsi hadis olduğunu iddia ediyoruz, yani direk Allah c.c. nün sözü...

Peki Allahu teala bu sözü Hz. Ebubekir'e mi vahyetmiştir peygamber efendimize bildirmesi için?

Elbette Hayır.

Hz. Ömer'e mi?

Tabi ki de Hayır..

Yani bu söz direk olarak yine Peygamber efendimize vahyedilmiştir...

Peki kendisine
'Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım.' diye iltifat edilmiş, Tevâzu sahibi bir Hz. Muhammed'den (s.a.v), bu sözü sahabeye nakletmesini nasıl beklersin, Böyle bir davranışı peygamber efendimizden beklemek O'na yapılmış en büyük saygısızlıktır...

• Beğen
Tepkiler: -Börteçine- ve Invoke

ms56

Üye
Hadis pek güvenilir değil çünkü Kuran'la çelişiyor.

fetih_1453

fetih_1453

Üye

codblackops2

codblackops2

Üye
tabii ki uydurma bir hadis bu :ah

bluelaz_53

Üye
Hangi kaynağı açıp baktın ki uydurma diyorsun ?

Invoke

Invoke

Üye
Hangi kaynağı açıp baktın ki uydurma diyorsun ?

Hangi kaynağı açıp baktın ki doğru olduğuna bu kadar inanıyorsun?
İlk mesajdaki siteyi biliyorum bir kaç kez denk gelmişti bence orda yanlış şeyler de var.

- - - Eklendi - - -

Allah, sen olmasaydın şeklinde cümle kurduğu zaman, " nasıl yani olmasaydın? kendi kendine mi olmuş, Allah yaratmadı mı?" yani nasıl açıklayacağımı bilemedim, daha düzgün bir üslupla anlatmak isterdim ama kafadamkini anlatacak kelime dağarcığım yok... Yani ben mesela bir kalem yaptım, bu kalem olmasaydı yazamadım demem ki bu kalemi yapmasaydım yazamazdım derim. Anlatabildim mi? Ayrıca o zaman önce Muhammedi sonra kainatı mı yarattı yani? Burdan bu anlamda çıkar.
Bunlara kafa yorana kadar, Allah'a ait olduğu kesin olan, Kur'an'ı okuyun, Türkçe tamamını, anlamın içinden anlam çıkar, kimse tam anlamıyla anlayamamıştır da zaten, düşüneceksiniz kendi hayatınızı da yaptıklarınızı da düşünün... Kur'an'ı okuyup, düşünüp, ve anlamak için dua edin ki gerçek anlamı bulasınız.
Sen kimsin fetva veriyorsun demeyin, haddimi aştıysam, özür dilerim, basit bir tavsiye sadece. Benim de tamamını okumuşluğum yok. İnşallah Allah kısmet ederse...

Uzunca yazmışım biraz, üşenmeden tamamını okuyanlara da teşekkür ederim.

kingmaster76

kingmaster76

Üye

muhsin13

muhsin13

Üye

Hangi kaynağı açıp baktın ki doğru olduğuna bu kadar inanıyorsun?
İlk mesajdaki siteyi biliyorum bir kaç kez denk gelmişti bence orda yanlış şeyler de var.

- - - Eklendi - - -

Allah, sen olmasaydın şeklinde cümle kurduğu zaman, " nasıl yani olmasaydın? kendi kendine mi olmuş, Allah yaratmadı mı?" yani nasıl açıklayacağımı bilemedim, daha düzgün bir üslupla anlatmak isterdim ama kafadamkini anlatacak kelime dağarcığım yok... Yani ben mesela bir kalem yaptım, bu kalem olmasaydı yazamadım demem ki bu kalemi yapmasaydım yazamazdım derim. Anlatabildim mi? Ayrıca o zaman önce Muhammedi sonra kainatı mı yarattı yani? Burdan bu anlamda çıkar.
Bunlara kafa yorana kadar, Allah'a ait olduğu kesin olan, Kur'an'ı okuyun, Türkçe tamamını, anlamın içinden anlam çıkar, kimse tam anlamıyla anlayamamıştır da zaten, düşüneceksiniz kendi hayatınızı da yaptıklarınızı da düşünün... Kur'an'ı okuyup, düşünüp, ve anlamak için dua edin ki gerçek anlamı bulasınız.
Sen kimsin fetva veriyorsun demeyin, haddimi aştıysam, özür dilerim, basit bir tavsiye sadece. Benim de tamamını okumuşluğum yok. İnşallah Allah kısmet ederse...

Uzunca yazmışım biraz, üşenmeden tamamını okuyanlara da teşekkür ederim.
yanlız genç allah zamandan münezzehtir dolayısıla evreni yaratırsam böyle güzel bi kulum peygamberim olacak böylelikle evreni yaratmanında bir anlamı olacak demiştir diye düşünüyorum ve hadisi bu hadisi kabul etme zorunluluğu yok diye biliyorum

• Beğen
Tepkiler: Invoke
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Belki bu hadisi şerif-i hiç duymamışsınızdır;

Hz. Cabir anlatıyor: “Ey Allah’ın Resulü! Anam-babam sana feda olsun, Allah’ın her şeyden önce ilk yarattığı şeyi bana söyler misiniz?” diye sordum. Şöyle buyurdu “Ey Cabir! Her şeyden önce Allah’ın ilk yarattığı şey senin peygamberinin nurudur. O nur, Allah’ın kudretiyle onun dilediği yerlerde dolaşıp duruyordu. O vakit daha hiçbir şey yoktu. Ne Levh, ne kalem, ne cennet, ne ateş/cehennem vardı. Ne melek, ne gök, ne yer, ne güneş, ne ay, ne cin ve ne de insan vardı.

Allah mahlukları yaratmak istediği vakit, bu nuru dört parçaya ayırdı. Birinci parçasından kalemi, ikinci parçasından Levh’i (Levh-i mahfuz), üçüncü parçasından Arş’ı yarattı. Dördüncü parçayı ayrıca dört parçaya böldü: Birinci parçadan Hamele-i Arşı (Arşın taşıyıcılarını), ikinci parçadan Kürsi’yi, üçüncü parçadan diğer melekleri yarattı. Dördüncü kısmı tekrar dört parçaya böldü: Birinci parçadan gökleri, ikinci parçadan yerleri, üçüncü parçadan cennet ve cehennemi yarattı. Sonra dördüncü parçayı yine dörde böldü: Birinci parçadan Müminlerin basiret nurunu/iman şuurunu, ikinci parçadan -marifetullahtan ibaret olan- kalplerinin nurunu, üçüncü parçadan tevhitten ibaret olan ünsiyet nurunu (La ilahe illallah Muhammedu’rresulüllah nurunu) yarattı.” (Bkz. İmâm Ahmed, Müsned IV-127; Hâkim, Müstedrek II-600/4175; İbni Hibban, El İhsân XIV-312/6404; Kastalanî, Mevahibü'l-Ledünniye: 1/6; Krş. Aclunî, I/262-6)

Yukarıda yapılan açıklama neticesinde, kudsi hadis olarak rivayet edilen ‘Sen olmasaydın kainatı (alemleri) yaratmazdım’ (Acluni, II: 164; Hakim el Müstedrek, II: 615) ifadesi, varlığın Hz. Muhammed (sav) için yaratıldığı anlatılır.

Elbette en doğrusunu Allah (cc) hazretleri bilir.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
Invoke

Invoke

Üye
yanlız genç allah zamandan münezzehtir dolayısıla evreni yaratırsam böyle güzel bi kulum peygamberim olacak böylelikle evreni yaratmanında bir anlamı olacak demiştir diye düşünüyorum ve hadisi bu hadisi kabul etme zorunluluğu yok diye biliyorum

Hadis olduğundan emin olsam, emin olun kabul ederdim. Zaten dediğiniz gibi mümkündür, ben de biliyorum Allah zamandan münezzehtir, dediğin gibi bir şey demiş de olabilir. Belki Türkçeye çevirirken daha güzel çevirmeleri gerekirdi. Belki de zaten arapçası da biraz sapmaya uğramıştır. Belki böyle söylenmiş, öyle kastedilmiştir. Olabilir, bilemeyiz.

Yani benim dediğimi anlamışsınızdır sanıyorum, sen olmasaydın yaratmazdım. Yani önce hz. Muhammed'i mi yarattı? Aa ama belki de öyledir. Sonuçta önce ruhu yaratıp sonra bedene bürüyor. Ruhlar önceden yaratılmış ya da hz.Muhammed'in ruhu önceden yaratılmış olabilir. Benim çok derin bilgilerim yok. Mantık yürütüyorum. Bilen varsa söylesin, önce tüm ruhlar yaratıldı diye ya da benzeri. Bir de kaynak göstersin :D

Invoke

Invoke

Üye
Bu arada ilk sayfada Hidayet abi akmış. Yeni okudum. :D Katılıyorum, yazdıklarına. Çok mantıklı.

muhsin13

muhsin13

Üye
ben bu tür hadislerde ortada duruyorum yani ne kabul ediyorum nede etmiyorum

Üst Alt