Secita ilacının yan etkileri ve tüm tesirleri

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
  Konu Sahibi
Secita ilacının yan etkileri ve tüm tesirleri
Secita ilacını kullananlara yada kullanacak olanların merak ettiği sorular arasında bu ilacın yan etkileri nelerdir sorusu dikkatimiz çekiyor. Secita yan etkisi ve diğer tüm tesirleriyle ilgili bilgiler makalemizde yer alıyor.

SECİTA 10 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:
 • İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 • Agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma gibi) ya da agorafobisiz panik bozukluğu, yaygın bunaltı bozukluğu, majör depresif olgular, obsesif – kompülsif bozukluk (tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu, sosyal anksyete (sosyal fobi) bozukluğu ve yaygın anksiyete (endişe, kaygı) bozukluğu durumlarının tedavisinde kullanılır.
 • Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 • Selejilin (parkinson tedavisinde kullanılır), Moklobemid (depresyon tedavisinde kullanılır), Linezolid (antibiyotik) ve Pimozid etken maddeli ilaçlardan herhangi biriyle birlikte kullanılmamalıdır.
 • Kalp ritmi problemleriniz için ilaç kullanıyorsanız veya kalp ritmini etkileyebilecek ilaçlar kullanıyorsanız ya da doğuştan gelen veya sonradan yaşadığınız kalp anormal kalp ritmi öykünüz varsa; bu ilacın ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 • İlk kez antidepresan kullanan kişilerde özellikle 25 yaşın altındaki hastalarda intihara yeltenme söz konusu olduğundan, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekmektedir.
 • İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız 2 hafta içerisinde ya da daha uzun sürebilir. Doktorunuzla görüşmeden ilacın kullanımını bırakmayınız. Aniden bırakmanız halinde hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 • 18 yaşından küçük hastaların tedavisinde kullanılmamalıdır. 18 yaşın altındaki hastaların intihar girişimi, intihar düşüncesi, saldırganlık, sinirlilik ve zıtlaşma davranışı gibi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.
 • Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu varsa ya da elektroşok tedavisi görüyorsanız veya şeker hastalığı, kanama bozukluğu, kanda sodyum seviyesi düşüklüğü, akatizi, mani veya panik bozukluk nöbetleri, koroner kalp hastalığı, hızlı ve düzensiz kalp atışları, kalp ritim bozukluğu ya da yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz veya hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü, nöbet ve epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise; kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Tedaviniz sırasında kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 • İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız. Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 • Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 • Tedaviniz sırasında kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
SECİTA 10 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:
Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. İlacınızı tercihen yemeklerle birlikte veya öğün aralarında alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :
Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.

Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, terleme, deride karıncalaşma, titreme, uykulu hissetme, uykusuzluk, anormal rüyalar, sersemlik, huzursuzluk, esneme, kaygı, cinsel isteksizlik, kilo artışı, ishal, kabızlık, iştah artışı veya iştahsızlık, yorgunluk, ateş, kas ve eklemlerde ağrı yaygın görülen yan etkilerdir.
İlaç Etken Maddesi: Essitalopram okzalat
 


Üst Alt