Satanizm ve Rock Müzik- Metal Müzik ilişkisi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
d€rVish

d€rVish

Üye
Satanizm ve Rock Müzik- Metal Müzik ilişkisi
Led Zeppelin, Michael Jackson, Beatles, Madonna, Metallica, Eagles, Rolling Stones, “Dikkatli” müzikseverler, her biri rock müzik tarihinde birer kilometre taşına dönüşmüş bütün bu solist ve grupların birçok sevilen parçasında son yıllarda ardarda “şeytana övgüler içeren bölümler” yakalıyorlar.
Pekiyi, nasıl oluyor da sözleri görünüşte son derece anlaşılır ve masum olan, dahası yıllardır müzikseverler tarafından keyifle mırıldanılan bunca ünlü şarkıda “satanizm propagandası” yapılabiliyor? Cevap, tam da şeytani bir zekâya yaraşır cinsten: Satanist propaganda cümleleri bu tip şarkılar sadece geriye doğru çalındığında duyulabiliyor!

Madonna’nın piyasaya ilk kez sürüldüğü 1987 yılında müzik listelerini altüst eden ve günümüzde de genç kuşaklarca hâlâ ilgiyle dinlenen kült parçası “Like a Prayer” (Bir Mümin Gibi) şu bildik cümleyle başlar: “Life is a mystery” (Hayat bir sırdır).
“E, ne var ki bunda haber olacak, şeytan bu cümlenin neresinde?” dediğinizi duyar gibi oluyoruz.

Oysa şeytan, kendisine yakışacağı üzere, sözkonusu şarkının tam “tersinde” yerini almış durumda. Parçayı bir MP3 kaydı şeklinde edinip giriş bölümünü tersine okumayla dinlediğiniz zaman Madonna’nın âdeta yalvarır bir edâyla “O, hear our savior satan” (Kurtarıcımız şeytan, duy bizi!) dediğine dehşet içinde tanık oluyorsunuz.

Diyelim ki bu yalnızca can sıkıcı bir tesadüf, İngilizce fonetiğinin Madonna’ya yaptığı bir azizlik. O hâlde, ondan çok daha ünlü bir başka örneğe, 30 yıldır dünyayı kırıp geçiren ve artık “damar romantizm”in simgesine dönüşmüş olan bir besteye, “Hotel California”ya geçelim hemen. Eagles grubunun dinleyenlerin bir türlü tadına doyamadıkları, geniş kitleleri her dem mest eden bu parçasının bir dizesi aynen şöyle: “There were voices down the corridor, thought I heard them say, welcome to the Hotel California.” (Duyduğum sesler koridorun derinliklerinden geliyordu, onlara Hotel California’ya hoşgeldiniz de.) Oteline gelen konuklara güleryüzle hoşgeldin demek her işletmecinin en doğal görevi elbette, ancak bu bölümü tersten dinlediğinizde “Yeah Satan, he organized his own religion” (Yaşasın şeytan, o kendi dinini kurdu) diye başlayan ve şeytana bağlılığı yücelterek sürüp giden bir bölüm duyuyorsanız, o zaman işler bir parça değişecektir. Üstelik, “California”nın gerçekte bir otel falan değil Los Angeles’te büyük bir caddenin adı olduğunu ve yeryüzünün ilk resmî şeytan tapınağının da 1968 yılında satanistlerin lideri Anton Zsandor Lavey tarafından yine bu cadde üzerinde kurulduğunu biliyorsanız, huylanmalarınız daha da artacaktır. Çoğunluğu ABD’de ve İngiltere’de faaliyet gösteren bir dizi din adamı ile müzik araştırmacısı, içinde “satanist” propaganda cümleleri barındıran bu gibi kült mertebesine erişmiş parçaların sayısını günümüzde 50′ye kadar ulaştırmış durumdalar. Bu irkiltici listede Michael Jackson’dan Metallica’ya, Led Zeppelin’den Rolling Stones’a, AC/DC’den Beatles’a dek uzanan daha birçok ünlü solist ve grubun yer alması ise durumu daha da vahimleştiriyor.“Back-masking” tekniğinin uygulanışı

Yeni Şafak muhabirinin internet üzerinden ulaşarak konuyla ilgili görüşlerine başvurduğu Amerikalı müzik araştırmacısı Jeff Milner, satanist inanç dalgasının rock grupları arasında özellikle 1960′ların sonları ile 1970′lerde büyük bir hızla yayıldığına dikkati çekerek, içinde bu tür mesajlar barındıran bestelerin de daha çok bu döneme ait olduğunu vurguladı. “Böyle yüzlerce parça yapıldığına inanıyorum, ama kesin olarak ortaya çıkartılanlar şimdilik birkaç düzine kadar” diyen Milner, geçmiş müzikal kayıtları ayrıntılı biçimde incelemeye olanak veren dijital stüdyo teknikleri geliştikçe her geçen gün yeni yeni örneklerin günışığına çıkacağını belirtmekte.


Konuyla ilgili olarak ayrıntılı bilgiler veren Amerikalı araştırmacı, bir bestenin içine ters yönde dinlendiğinde ortaya çıkan mesajlar yerleştirmenin teknik yöntemini ise şöyle açıkladı:

“Yapılan işe müzik endüstrisinde “back-masking” (arka planı perdeleme) deniliyor. Besteci önce asıl söylemek istediklerini aynen şarkı söyler gibi banda okur. Sonra bunları tam tersten tekrar tekrar dinleyerek, o gizli cümleleri elde edebilmek için ne tür bir güfte yazması gerektiğini tesbit eder. İstediği sesleri veren söz dizinlerini sabırla oluşturup okuduğunda ise parça artık geriye doğru her çalınışında bu tür propagandist bölümler içerecektir. Buradaki amaç mesajı geniş kitlelerle değil, yalnızca mürit düzeyine ulaşmış olan sıkı takipçilerle paylaşmaktır. Yani, tıpkı Ortaçağ’ın ürkütücü okültist grupları gibi fanatik hayranlarıyla bir tür tarikat ilişkisi içindeler. En sevdikleri arka plan nakaratı ise ‘natas’tır. Yani, şeytanın İngilizce tersten yazılışı. Günümüzde böyle örneklere özellikle metal müzikte rastlıyoruz. Rock müzik tarihinde ise bu tür denemeleri en sık yapan müzisyenler Led Zeppelin’den Jimmy Page ve Robert Plant’tir. Bildiğiniz gibi, her ikisinin de sadık birer satanist olduğuna ilişkin iddialar son otuz yıldır dilden dile dolaşmakta. Ama onlar bunu sürekli reddettiler. Bunun dışında Rolling Stones’tan Mick Jagger’in, Michael Jackson’un ve Beatles üyelerinin de bu işlere meraklı olduğu yönünde bazı bulgular var. Bu sanatçıların hepsinin ünlü satanist lider Aleister Crowley’e karşı özel bir ilgisi vardı. Öyle ki Beatles, Crowley’in resimlerini albümlerinin kapaklarına kadar taşıdı.”
1875-1947 yılları arasında yaşamış olan İngiliz din düşmanı ve büyücüsü Crowley, müritlerine tersten konuşmanın “şeytanın dili” olduğunu anlatır ve onlara tersten konuşma sanatını mutlaka öğrenmelerini öğütlerdi.Felaketler dizisiyle sarsıldılar

Albümlerinde elde ettikleri büyük müzikal başarılara karşın özel yaşamları kimi dönemlerde tiksinti verici türden yozluklara sahne olan Led Zeppelin üyeleri, zirveden hiç inmedikleri 1970′lerde ilk darbeyi grubun solisti Robert Plant’in küçük oğlunun 1978′de âni bir mide rahatsızlığı sonucu ölmesiyle aldılar. Bazı İngiliz yayın organları bunun rakip bir okültist grubun küçük çocuğa yaptığı ölüm büyüsü yüzünden gerçekleştiğini bile savundu. Çünkü hem grubun solisti Plant’in hem de gitarist Page’in yoğun olarak büyücülükle ilgilendikleri dedikoduları o günlerde ayyuka çıkmış durumdaydı. Grubun satanist olduğu yönündeki bu tür suçlamalar giderek arttı ve sonuçta batıdaki 40 büyük radyo istasyonu aldıkları ortak bir kararla Led Zeppelin albümlerini çalmayı reddettiler. Bu arada grup, şaibeli şarkı sözlerini ve konserlerindeki kışkırtıcı tutumlarını dikkatle izleyen kilisenin de aforoz tehdidiyle karşı karşıya kalacaktı.
Yoğun biçimde uyuşturucu kullanıp Page’e ait gizemli şatolarda kara büyü toplantıları yapan Led Zeppelin’ciler son “ilahî darbe”yi ise 1980 yılında aldılar. Grubun belkemiği sayılan ve müzik tarihin gelmiş geçmiş en başarılı davulcusu olarak kabul edilen “Bonzo” lâkaplı John Bonham, bir konser öncesinde kaldıkları otelde genç yaşta hayatını kaybetti. Henüz 32 yaşında olan Bonham, aşırı alkolden dolayı komaya girdiği odasında ölü bulunduğunda, kendi kusmuğunun içinde boğulmuş bir durumdaydı. Led Zeppelin üyeleri bu olaydan sonra grubu bir daha biraraya gelmemek üzere dağıttılar.
Led Zeppelin’den satanist şarkıların en azılısı:

Stairway to Heaven (Cennete Uzanan Merdiven)
Rock tarihinin Pink Floyd ile birlikte en karizmatik iki grubundan biri olarak kabul edilen Led Zeppelin, aynı zamanda “içine şeytanî mesajlar gizlenmiş besteler yapma” konusunda da sabıka dosyası en kabarık ekip. Grubun günümüzde artık bir efsaneye dönüşmüş durumdaki ünlü şarkısı “Stairway to Heaven” ise bu sinsi kamuflajın teknik başarı açısından zirveye ulaştığı çalışma oldu. Bir grup Batılı araştırmacının, toplam süresi 12 dakikayı bulan bu popüler şarkının ortalarında bir yerde yakaladığı tüyler ürpertici “back-masking” bölümü aynen şöyle: (Şarkının normal akış cümleleri / 04’20″-04’41″ arası)
“If there’s a bustle in your hedgerow, don’t be alone now,(Eğer bahçenizde bir karışıklık varsa, sakın ola hiç telaşa kapılmayın)
It’s just a spring clean for the May queen.(Bu sadece Mayıs kraliçesinin yaptığı bir bahar temizliğidir)
Yes there are two paths you can go back,(Evet, iki patika yol mevcut izleyebileceğiniz)
But in the long run there’s still time to change the road you’re on.”(Fakat böylesine uzun bir koşuda üzerinde ilerlediğiniz yolu değiştirmek için hâlâ zamanınız var)
Bu hâliyle en azından görünürde hiçbir satanik propaganda içermeyen şarkı, bir MP3 kaydından aynı hızla tam tersine çalındığında ise yukarıdaki cümleler şu biçimi alıyor:
Here’s my sweet satan / İşte benim sevimli şeytanım
The one whose little path would make me sad whose power is satan / Bu küçük patikada ilerleyen beni hasta eden şey, şeytanın gücüdür
He’ll give you 666 / O sana (şeytanın İncil’deki simgesi olan) 666 sayısını verecek
There was a little toolshed where he made us suffer, sad satan / Kederli şeytanın bize ızdırap verdiği bir malzeme kulübesi vardı (Burada geçen “malzeme kulübesi/toolshed” deyimi de bir başka şifre. Bu, grup üyelerinden Jimmy Page’in satanik ayinler düzenlemek üzere 1970′lerde satın aldığı tarihî bir evin adıydı.)
Parçada ayrıca, “Your stairway lies on the whispering wind” (Merdivenin fısıldayan rüzgarın üzerinde uzanır) dizesi de tersten dinlendiğinde “Because I live for satan” (Çünkü şeytan için yaşıyorum) sonucunu veriyor.
Bu linkte Led Zeppelin’in Stairway to Heaven şarkısının tersten dinlendiğinde duyulan sözlerini görün

bu şarkının belli bir bölümünün normal ve ters çalınışı ve duyulan şarkı sözleri var

Bu Makalenin tamamı alıntıdır.Kişisel Yorumum elbette her Rock Müzik Parçası yada Her Rock Müzik Grubu Satanisttir diyemeyiz.Fakat ortada çok bariz görülen bişey varki bu Müziğin kökeninde ve Dünya Genelindeki kullanımında özellikle Satanist Sembollere,İşaretlere ve Sözlere vurgu var.Kaldı ki Müslüman’ım diyen bir kimsenin Müzik konusunda Peygamber Efendimizin (s.a.v.) görüşlerini ve tavsiyelerini hayatında tatbik etmesi esastır.Pekçok İslam Alimi Müzikli İlahi’ye bile cevaz vermezken birilerinin dediği gibi aman canım onlar asırlar öncesinin kuralları mı diyeceksiniz ? Yoksa kendinize ve hayatınıza çeki düzen mi vereceksiniz orası size kalmış.
 
  • Beğen
Tepkiler: crazyferit ve Necmati


zaza

zaza

Üye
bende dinliyom rock falan şimdi ben satanistmiyim bak görev başındaki memura hakarettir bu :ehe
 
Dafny

Dafny

Üye
bunu kim okur
 
Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Kısaca bazı şarkılar tersten dinlenince şeytanla ilgili sözler çıkıyor, diyor.
 
Dafny

Dafny

Üye
tek tek onlara mı bakıcaz :birak:
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Satanistler Allah' tan ilahi falan dinlemiyor, yoksa bizim milletimiz bütün Müslümanlara satanist diyecekti ...

Ne cahillik ama ...
 
Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Bir grup Batılı araştırmacının, toplam süresi 12 dakikayı bulan bu popüler şarkının ortalarında bir yerde yakaladığı tüyler ürpertici “back-masking” bölümü aynen şöyle: (Şarkının normal akış cümleleri / 04’20″-04’41″ arası)
“If there’s a bustle in your hedgerow, don’t be alone now,(Eğer bahçenizde bir karışıklık varsa, sakın ola hiç telaşa kapılmayın)
It’s just a spring clean for the May queen.(Bu sadece Mayıs kraliçesinin yaptığı bir bahar temizliğidir)
Yes there are two paths you can go back,(Evet, iki patika yol mevcut izleyebileceğiniz)
But in the long run there’s still time to change the road you’re on.”(Fakat böylesine uzun bir koşuda üzerinde ilerlediğiniz yolu değiştirmek için hâlâ zamanınız var)
Bu hâliyle en azından görünürde hiçbir satanik propaganda içermeyen şarkı, bir MP3 kaydından aynı hızla tam tersine çalındığında ise yukarıdaki cümleler şu biçimi alıyor:
Here’s my sweet satan / İşte benim sevimli şeytanım
The one whose little path would make me sad whose power is satan / Bu küçük patikada ilerleyen beni hasta eden şey, şeytanın gücüdür
He’ll give you 666 / O sana (şeytanın İncil’deki simgesi olan) 666 sayısını verecek
There was a little toolshed where he made us suffer, sad satan / Kederli şeytanın bize ızdırap verdiği bir malzeme kulübesi vardı (Burada geçen “malzeme kulübesi/toolshed” deyimi de bir başka şifre. Bu, grup üyelerinden Jimmy Page’in satanik ayinler düzenlemek üzere 1970′lerde satın aldığı tarihî bir evin adıydı.)
Parçada ayrıca, “Your stairway lies on the whispering wind” (Merdivenin fısıldayan rüzgarın üzerinde uzanır) dizesi de tersten dinlendiğinde “Because I live for satan” (Çünkü şeytan için yaşıyorum) sonucunu veriyor.
 

passiv€ aggressiv€

Üye
Ya arkadaşım adamlar direk şeytanı öven şarkılarda yazıyor.Hem onları tersten okumanada gerek yok. Ulan ne biçim liste... Led Zeppelin'den bahsediyoruz adamlar aşk şarkısı yapıyor. Cahil insanlar!!!
O kadar metal müzik dinleyen herkez satanist değildir diyoruz ama... Cahillikk işte!
Dipçik Not: Metal müzik dinlemekle satanist olunuyosa... '' Evet, satanisttim.''
 
zaza

zaza

Üye

ciddi misin dlga mı geciyorsun anlamadım ama nyse :D

idare et günde 3,5 saat bile uyuyamıyorum cezamın biteceği zaman belli değil kafanın kayışı koptu kopucak o haldeyim yani bak şimdi yine nöbetteyim ALLAHtan sivilim farkedilmiom
 
Cihandar

Cihandar

Üye
Harika paylaşım .!!!
 
zaza

zaza

Üye
Necmati™;3019098' Alıntı:
madem bunu bekliyonda senin işine gelmeyen şeyleri neden beklemiyon:ehe
 
maxirabit

maxirabit

Üye
Alakasız çünkü müzikle insanın piskolojisi müzik ile orantısız olur ona bakılırsa müslüm dinliyenlerin hepsine de jiletçi diye tabir edip tek bi başlıkta toplamak lazım? Rock müziğin tek çeşidi yok ki dinliyenler de tek çeşit olsun. 10yıl müzikle uğraştım ama böyle alakasız olayları da duymak güzel.Müzikle tedavi bile duydum ama insanın yaşam tarzı müziğe geçmiyor ki,Unutmadan böyle bir genelleme yapıyorsanız türkiye'de arabesk dinliyenler seri katil ozaman.
Tabi şöylede var rock barlara gidip hatta dıştan bakılınca metal müzik sever sanıp(giyim tarzı) evde arabesk dinliyen çok gördüm.
 
Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
vaybe neler varmış neler
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer KonularÜst Alt