Şam kimyasalları vermeyi kabul etti

Sponsorlu Bağlantılar

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
Şam kimyasalları vermeyi kabul etti
ABD’nin Suriye’ye müdahalesini engellemek için yapılan Rusya’nın “kimyasal silahları teslim” formülüne Şam’dan onay geldi. Silahların nasıl teslim edileceği ise henüz netlik kazanmadı
Suriye, Rusya’nın kimyasal silahlarını uluslararası topluma teslim etmesi teklifini kabul etti. Rus ajansı Interfax’a göre Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim dün Moskova’da Rusya’nın teklifini “çoktan kabul ettiklerini” açıkladı. Muallim, Rusya parlamentosu alt kanadının sözcüsüyle toplantısından sonra “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün (pazartesi) verimli müzakereler yürüttük; Lavrov kimyasal silahlarla ilgili bir öneriyle geldi. Akşam kabul ettik” dedi. Muallim bunun “Amerikan saldırısını önleyeceğini” de belirtti.
Muallim ayrıca Suriye yönetiminin bu teklifi kabul etmesinin “Rusya’nın saldırıyı önlemek için ortaya koyduğu çabalara duyulan inançtan” kaynaklandığını söyledi. Suriye’nin bu öneriyi kabul etmesinin ABD’nin müdahalesini engellemek için önemli bir adım olduğu düşünülüyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, pazartesi günü Londra’da düzenlediği basın toplantısında Suriye lideri Beşar Esad’ın saldırıyı engellemek için “Gelecek hafta elindeki kimyasal silahların her bir parçasını uluslararası topluma teslim edebilir” demişti.

Muallim Türkiye’yi suçladı
Lavrov da bu ifadeyi kucaklayarak Moskova’nın Şam’ı kimyasal silahlarının yok edilmesi amacıyla teslim edilmesi için ikna etmek üzere “derhal” çalışmalara başlayacağını söyledi. Lavrov planın ABD ve Rusya ortak girişimiyle oluşturulduğunu da ortaya koydu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov ise Suriye’nin kimyasal silahlarının uluslararası kontrole alınmasının G20 zirvesinde Putin ile ABD Başkanı Barack Obama tarafından konuşulduğunu açıkladı. Girişimin kim tarafından başlatıldığına yönelik soruya cevap vermeyen Peskov, “Konuşmanın içeriğini açığa vurmuyoruz” dedi.
Diğer yandan Azerbaycan haber ajansı APA’ya göre bakan Muallim Moskova’dan Türkiye’yi suçlayarak “Türkiye 83 ülkeden gelen teröristlerin eğitimine katkıda bulunuyor. Ankara ve Şam arasında tarihi olarak dostane ilişkiler olsa da Türkiye düşman gibi diğer tarafta yerini alıyor” dedi.

Invoke

Invoke

Üye
Kaynak?

O savaş çıkacak yıllar öncesinden belliydi, er ya da geç olacak. Silahları vermezler, verseler de amerika yine girer. Hem kendini kimyasal silahlara karşı garanti altına alır. Hem esed salak mı hepsini vermez, adamlardaki kimyasal silah miktarı belli mi sonuçta? Değil.

Samet.25

abd nin saldirmaya gonlu yoktu zaten Turkiye ile Suriyenin arasini iyice kizistirdi kenara cekildi saldiracagina bi ihtimal vermiyorum

Invoke

Invoke

Üye
Görürüz, o savaş çıkacak abdde en az zararı alarak en fazla faydayı sağlamaya çalışacak.

Girer en önde savaşır demiyorum zaten alttan alttan halleder onlar bir şekilde.

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
Kaynak?

O savaş çıkacak yıllar öncesinden belliydi, er ya da geç olacak. Silahları vermezler, verseler de amerika yine girer. Hem kendini kimyasal silahlara karşı garanti altına alır. Hem esed salak mı hepsini vermez, adamlardaki kimyasal silah miktarı belli mi sonuçta? Değil.

serif-23

serif-23

Üye
arkadaslar savas cikacak değil cikmis zaten suriye de bir savas var fakat yangin henuz komsulara tam anlamiyla sicramadi. Bekleyelim olacakları gorelim .

Samet.25

Görürüz, o savaş çıkacak abdde en az zararı alarak en fazla faydayı sağlamaya çalışacak.

Girer en önde savaşır demiyorum zaten alttan alttan halleder onlar bir şekilde.

bu kadar cok sey bilion madem basbakanlikda filan danisman ol sana sorarlar boyle durumlarda ne olcak bitecek diye ufkun genismis

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
savaş çıkmaz esadın israil yanlısı olduğunu daha anlayamadınız mı

Invoke

Invoke

Üye
hacı niye dalga geçiyorsun? Ben çok biliyorum diye iddaa etmedim. Üstteki yorumuma baktım da biraz öyle duruyor da kusura bakmayın neyse o havalarda değilim yani :D

Ama o adamlar işlerini döndürecek... Esad verecem dedi de abd demin ne dedi? Tüm silahları vermez, bunu yapabilir ama hepsini vermeyecektir dedi. Vermez tabi ki. Yani bunlar başlangıç için sebep arıyorlar... Biraz daha kıvılcım. Bir bahane daha... Bak bugünde 11 eylülmüş. Gerekirse abd yine kendi kulesini vurur. Belki kendisi girmez ama o adam oradan inecek. Yeni yönetimi bunlar kuracak. Gaddafi reisin sonu nasıl oldu? Sırtımızı döndük ayıp ettik, ona. Arkasından çok konuştu Türkiye. Yok bu kadar karısı varmış yok haremi varmış..........