Suriye'de 'Kimyasal Silah' Saldırısı

Sponsorlu Bağlantılar

 • 19 Mart 2013
 • 295 Okunma
 • 1 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Sponsorlu Bağlantılar

  Suriye, Halep’te muhalif güçler tarafından bugün gerçekleştirilen ve 16 kişinin ölümüne neden olan kimyasal saldırı nedeniyle Türkiye ve Katar’ı suçladı.

  Suriye’de yaklaşık iki yıldır Beşşar Esad rejimiyle muhalif güçler arasında yaşanan çatışmalar aralıksız sürüyor. Suriye, bugün Halep’in kuzeyinde Suriyeli muhalifler tarafından ateşlendiği öne sürülen kimyasal başlıklı füzenin 16 kişinin ölümüne, 86 kişinin de yaralanmasına neden olduğunu belirtti.

  SANA haber ajansı geçtiği haberde, ‘Teröristler kimyasal madde içeren bir roketi Halep’in Khan El-Assal bölgesine ateşledi. İlk bilgilere göre 16 kişi öldü. Ölenlerin birçoğu sivil” ifadesini kullandı.

  Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zoabia saldırıdan Katar ve Türkiye’yi de sorumlu tuttu. El-Zoabi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, 'saldırının yaşanan gerilimi ciddi ölçüce artırabileceği' uyarısında bulundu.

  Zoabi, Beşşar Esad rejiminin yıkılması için muhaliflere destek veren Türkiye ve Katar’ın, saldırı nedeniyle ‘yasal, ahlaki ve siyasi sorumluluk taşıdığını” ifade etti.

  SANA’nın verdiği bilgi diğer kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı. Öte yandan, Suriyeli muhalifler Halep’te kimyasal silah kullandıkları iddialarını reddetti.

  “KİMYASAL SİLAH KULLANMADIK”
  Reuters’ın verdiği bilgiye göre, muhalif güçlere bağlı bir komutan, ‘Esad rejiminin kimyasal başlıklı Scud füzesi kullandığını’ iddia etti.

  Muhalif komutan Kassim Saadettin, “Bu sabah erken saatlere Khan el-Assal’da Esad rejimi tarafından saldırı düzenlendiği bilgisini aldık. Kimyasal madde içeren bir Scud füzesi atıldığını düşünüyoruz. Daha sonra rejimin bu iddiaları bize yönelttiğini duyduk... Muhalifler bu saldırıyı düzenlemedi” dedi.

  Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın kimyasal cephaneliğe sahip olduğu öne sürülse de, Esad rejimi bu iddialara kesin bir yanıt vermedi. Suriye yönetimi, ellerinde kimyasal silah bulunması halinde bu silahları kendi sınırları içinde değil, dış tehditlere karşı kullanacaklarını ifade etmişti.
   


  Yazan: Samet.25

  Sponsorlu Bağlantılar

 2. Birleşmiş milletler hala bir müdahalede bulunacak.
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/05/2019 - 15:25