Sabahat Emir (1943 - .... )

 • 20 Kasım 2010
 • 514 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 1943 yılında Manisa'nın Kula ilçesinde doğdu. İstanbul Kız Lisesi ile İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Tiyatro ve Yazarlar Derneği üyesi olan Sabahat Emir, lise yıllarında şiirler ve oyunlar kaleme alarak yazarlık hayatına başladı. Daha sonra Hisar, Varlık, Türk Dili ve Çağrı dergilerinde yayımladığı hikayeleriyle adını duyurdu.

  Bir süre öğretmenlik, Milli Eğitim Basımevi Müdür yardımcılığı, İstanbul Basma, Yazı ve Resimleri Deneme Müdürlüğü görevlerinde bulundu. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak da çalışan Sabahat Emir, kendi soyadını taşıyan bir yayınevi kurarak orta dereceli okullar için pek çok yardımcı ders kitabı hazırladı.

  Hikaye, roman, inceleme, derleme gibi çok çeşitli alanlarda çalışmaları olan Sabahat Emir bir dönem Gönül Dostları, Aile Bağları, Güleryüz Ailesi gibi geniş hedef kitlelerine yönelik TV dizilerinin senaryo yazarlığını da üstlendi. Geceyle Gelen 1977 Türkiye Milli Kültür Vakfı Jüri Özel Ödülü; Cenupta Türkmen Oymakları ile 1979 Türkiye Milli Kültür Vakfı Sadeleştirme Ödülünü kazanmıştır.


  Eserleri

  Ceviz Oynamaya Geldim Odana
  Öküz Kafalı Şaban Bey Destanı
  Geceyle Gelen
  Zamane
  Bir Sepet Kiraz
  Sancılı Bir Gün
  Ağlayan Soytarı
  Keloğlan Uzayda
   


  Yazan: OğuzcanAbi
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
11/12/2018 - 14:32