Rüyalar aklımızdan nasıl siliniyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Rüyalar aklımızdan nasıl siliniyor?


Rüya gördükten sonra uyanınca kısa bir süre içinde rüyaların aklımızdan uçup gittiğini hepimiz fark etmişizdir. Bu konuda çalışma yapan Japon ve ABD’li bilimciler, beyinde yer alan bir grup hücrenin rüyaların muhafaza edilmesini engellediğini saptadı.

Rüyalarımızı neden unutuyoruz sorusu birçoğumuzun kafasını kurcalamıştır. Japonya'daki Nagoya Üniversitesi ve ABD Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü (NINDS) uzmanları, beyinde yer alan bir grup hücrenin rüyaların muhafaza edilmesini engellediğini tespit etti.

VÜCUT RÜYALARI SİLİYOR

Farelerle gerçekleştirilen deneyler sırasında bilimciler, birçok hormonun ve istemsiz işlevin kontrol merkezi olan ve içinde melanin konsantre edici hormon (MHC) üreten hücrelerin bulunduğu hipotalamusun çalışmasına yoğunlaştı.

Habere göre MCH iştahtan sorumlu ve uyku evrelerinin düzenlenmesinde yer alıyor.

Araştırmaların gerçekleştirildiği bir grup farede, hızlı uyku sırasında MCH hücreleri aktif hale getirildi, bu nedenle hayvanlar daha önce öğrendikleri şeyleri tanımada zorlanmaya başladı.

Üzerlerindeki MCH hücrelerinin devrede olmadığı fareler ise hafıza testlerinde çok daha iyi sonuçlar gösterdi.

Bilimci Shuntaro Izawa, araştırmayla ilgili açıklamasında, “unutmak pasif bir şey değil, aktif bir süreç” diye konuştu.

Araştırmada yer alan diğer bir uzman, Prof. Thomas S. Kilduff, rüyaların hızlı uyku evresinde MCH hücrelerinin aktif olduğu zaman meydana geldiğini belirtti.

Kilduff, “Bu hücre grubunun aktif faaliyeti rüyaların muhafaza edilmesini engellemekte ve böylelikle biz gördüğümüz rüyaları unutuyoruz” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, insanlardaki rüya bilgilerinin silinme mekanizmasının farelerdeki mekanizmanın bir benzeri olduğunu düşünüyor.

İçeriği görebilmek için Giriş yap veya üye ol.
 
  • Beğen
Tepkiler: PALA. ve fatihmenteş


PALA.

PALA.

Üye
Öğrenmeyle alakalıda olabilir rüyalar çok kısa süren aktiviteler bunu kalıcı belleğe yazma için gereken bir süre olmalı.
Ziraa sürekli benzer rüyaları gören insanlarda psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir, unutmak iyidir o yüzden.
Zaten kötü bir rüyayı kim hatırlamak isterki.
 
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Bunu okuyunca aklıma nabukadnezar
geldi
kendisi Babilin Asma bahçelerini yaptıran kişi. Unuttuğu rüyasını hatırlamak için yaptıklarını araştırıp okuyabilirsiniz ilginç bir hikaye.

aynı zamanda efsane matrix filmindeki geminin ismi kendisi.
 
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
En Kolay Yolu Ara Ara Uyanmaktır.Uyanırsanız Hatırlarsınız.Zaten Sabah Namazı Sonrası Görülen Rüyalar Şeytan Rüyasıdır.Dinen bir Anlamı Olmaz.
 
Baydırman

Baydırman

Moderator
Not almak lazım aslında.
 


Üst Alt