Rompacher için yama nasıl yapılır - Resimli anlatım (Yapım aşamasında)

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rompacher için yama nasıl yapılır - Resimli anlatım (Yapım aşamasında)
Rompacher için yama nasıl yapılır - Resimli anlatım

Gerekli programlar (Bilgisayar için)
Petran ------ bu konudan indirebilirsiniz Tıklayın
Notepad++ -- bu konudan indirebilirsiniz Tıklayın
PsPad -------- bu konudan indirebilirsiniz Tıklayın
Rsc editor 1.7 bu konudan indirebilirsiniz tıklayın

Petran: Exe ve dll leri unpack (parçalamak) için
Notepad++ : Yama kodlamasını yapmak için metin editor
PsPad : Parçalanmış exe ve dll leri hex kodlarında görmek için
rsc editor 1.7: Parçalanmış exe ve dll lerin metin kodlamasını görmek için

Öncelikle yama yapmak için telefonlarımızdaki bellek biçimlerini tanımamız gerekir ki Rom pacherin nasıl işlediğini anlayalım.

Ram: Ram geçici bir hafıza birimidir. Ram hem okunabilir hem yazılabilir. Ram e yazmak kullanıcılara açık bir bölüm değildir. Sistem tarafından okunup yazılır. Hafıza kartınız gibidir ama iki farkla bu farklar 1. si ram geçicidir telefonu kapatıp açtığınız anda (elektiriği kesilince) sıfırlanır 1 bit bile kalmaz ama hafıza kartınızdaki veriler telefonu kapatıp açsanız bile silinmez hep durur 2. si ram hafıza kartınıza oranla çok daha yüksek veri transferi yapar örnek hafıza kartınız saniyede 5 mb max 10 mb veri transferi yapıyorsa ram çok daha yüksek seviyede veri transferi yapabilir. Ram, rom gibi yazmaya karşı kapalı değildir. Sistem tarafından okunur yazılır.

Rom: Bildiğiniz gibi rom bölümü sistemimizdeki z sürücüsüdür. Sadece dosya okumaya açık yazmaya (değiştirilmeye) kapalı bir bölümüdür. Bu bölüm symbian işletim sisteminin çoğunluğunun bulunduğu bölümdür.

C: İşletim sisteminin değiştirilebilir bölümünün bulunduğu bölümdür. Kullanıcı verileri burada saklanır.
E: Yeni nesil telefonlarda dahili depolama bölümüdür. Hafıza kartınızdan farkı yoktur.
F: Hafıza kartıdır.
G: Harici depolama bölümüdür. Usb otg kablosuyla flash bellek bağladığınızda sistem tarafından atanan bölümdür.

Z yani rom bölümünün yazmaya karşı kapalı tutulmasının iki önemli nedeni bilinçsiz kullanıcıların bu sistem dosyalarını değiştirip sistemi bozmasını engellemek ve ikinci nedeni ise sistemi yasal olmayan değişiklikler yapmayı engellemektir. Yasal olmayan işlemlerden bir tanesi sertifikasız uygulama yüklemekte diyebiliriz. Her ne kadar bunu engellemeye çalışılsada pek başarılı oldukları söylenemez.

Bellek biçimlerini tanıdıktan sonra bir uygulamanın çalışma mantığını da bilmemiz gerekir. Örnek veriyorum menünüz de sistem uygulamalarından birinin (rehber mesajlar işlem kaydı dosyalar vs vs) simgesine tıkladığınızda önce uygulamanın exe si ve dll si ve diğer geri kalan tüm uygulama bileşenleri unpack (exe ve dll parçalanarak) hızlı işlem yapması için ram bölümüne aktarılır ve siz uygulamayı ramden kullanırsınız. siz uygulamayı kapatmadığınız sürece ram de durur tabi ram yetersiz gelmeye başladığında ramden çıkartılır optimizasyon işlemleri var bunu anlatmama gerek yok. Ram yukarıda dediğim gibi okunup yazılan bir bölüm olduğu için rompacher de burda devre ye girerek sizin yaptığınız yamayı exe veya dll ye geçici olarak yamar yani değiştirir. Geçici olarak dedim çünkü yukarıda ram bölümünün özelliğinde de dediğim gibi telefon kapanıp açıldığında ram sıfırlanır. Rompacher telefon açık olduğu sürece hep çalışır yamasının içinde yazılan dll ve exenin çalıştığını gördüğü anda ( ram e akatarıldığı anda) hemen kendi yamasını exe veya dll ye yamar. Pusuya yatmıştır. Hiç kaçışı yok :)

Telefonunuza kurduğunuz her uygulamanın exe ve dll lerinin yetkileri vardır. Uygulamanın telefonda erişebileceği özelliklere göre yetki verilir. Ve bu yetkilere göre sertifikalandırılır. Sertifikalama işlemi sadece nokia tarafından yapılır. Ve tam yetki genelde antivirüs lere veriliir.

Ram kullanıcı tarafından kullanan bölüm değildir demiştim. Ram e erişip değişiklik yapmak (yazmak) için tam yetki gerekir. Çok ilginçtir ki rompacher exe ve dll lerinin yetkileri sıfırdır. Yetkisi sıfır olan bir uygulama nasıl olurda tam yetki gereken bölüm olan ram de değişiklik yapabiliyor? Bunun sırrı Rompacher uygulamasını kurmadan önce antivirüs ile karantina içinde gelen 3 tam yetkili dosyayı karantinadan çıkartıp sisteme yani c sys bin içine aktarıldığında yatıyor. İşte karantinadan çıkartığımız 3 tam yetkili dosya da sisteme yerleştiğinde rompacher tam rompacher oluyor.

Karantinadan çıkan 3 dosya:
patcher.ldd
patcherS3.ldd
patcherShadow.ldd

Gelelim şimdi yama yapmaya bir örnekle nasıl yapıldığını anlatayım.

• Beğen
Tepkiler: Darqos, yaren_dede, asigsasi ve 3 diğerleri

ByRedox

ByRedox

Üye
what diyelim war anlamadım ama mantığı anladım saol...

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Şimdiye Kadar Geç Kalmana Şaşırdım :)
Mantık Gayet Basit, RMP Dosyalarındaki Sayılar Aslında Sütun Ve Satır Kodlarını Gösteriyor. Yani Bir Nevi O EXE/DLL yi Unpack Edip Düzenleyip Kullanmak Yerine Bu Yama İle Kullanmak Oluyor :oke:

• Beğen
Tepkiler: noss_bar
noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Şimdiye Kadar Geç Kalmana Şaşırdım :)
Mantık Gayet Basit, RMP Dosyalarındaki Sayılar Aslında Sütun Ve Satır Kodlarını Gösteriyor. Yani Bir Nevi O EXE/DLL yi Unpack Edip Düzenleyip Kullanmak Yerine Bu Yama İle Kullanmak Oluyor :oke:
aynen öyle yama içine hex kodlarını yazıyoruz telelfonda açılan exeve dll sistem tarafından unpack oluyor unpack olmuş hex kodlarına kendi hex kodlarımızı yamıyoruz

Kayahan14

Kayahan14

Üye
Abi kafam karman çorman oldu yalancı bi z hafızası gibi bi şey mi yapıcaz :)

x-scarface

x-scarface

Üye
peki ya rompatcher yamasını mod'a nasıl çevirriz onuda anlatacakmısın konuda üstad.

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
evet tabiki de

Pringles

Pringles

Üye
Abi çok güzel bir çalışma. Biraz anlasam bu konulardan yardımcı olurdum ama hiç anlamıyorum sıfırdan dan başlayıp senin gibi böyle şeyler yapmak için neler yapmam gerek sadece merak ediyorum ?

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Böyle konularımın amacı zaten meraklı üyeleri bilgilendirip birşeyler üretmeleri sağlamak ben bu konuda yama nasıl yapılır anlatacağım sende öğrendikten sonra sistemi kurcalamaya başlayıp güzel yamalar yapabilirsin yamalar dll ve exe ler için z de yaklaşık toplamda 4500 küsür exe ve dll var sende bunları parçalayıp mod çıkabilecek bölümleri bulup ya mod yapman veya yama yapman ben tek başıma kurca kurcala nereye kadar elin yabancısı yapıyor bizde johlog mod diye kullanıyoruz neden hep biz onlardan bekliyoruz kendi işimizi kendimiz görelim

• Beğen
Tepkiler: yaren_dede
Pringles

Pringles

Üye
haklısın abi

ASC33

ASC33

Üye
hadi ozaman şu camera kırmızı ışığı için uğraşalım

pro.engineer

pro.engineer

Üye
eyvallah çok yararlı olacak :eller:

zfrglr

zfrglr

Üye
konuyla alakasız bi sorum olacak ben cwf kullanıyorum ve rom patcher z de kurulu ve patches klasörü z den baska sürücüde cıkmadıgı icin yeni patch yükleyemiyorum bunu cözmemin bi yolu varmı acaba? Yardımcı olursanız sevinirim

Kayahan14

Kayahan14

Üye
konuyla alakasız bi sorum olacak ben cwf kullanıyorum ve rom patcher z de kurulu ve patches klasörü z den baska sürücüde cıkmadıgı icin yeni patch yükleyemiyorum bunu cözmemin bi yolu varmı acaba? Yardımcı olursanız sevinirim

Rompatcheri kendin kurmayı denedinmi

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
kuramaz aynı isimde exe ve dll ye sahip uygulama hata verir cfw yapanın dikkatsizliği rofs a gömeceğine udaya ya gömseydi sorun olmayacaktı belki de bile bile gömdü bilmiyorum senin yapabileceğin cfw nokia cooker ile parçalayıp rompacherin dosyalarını silip tekrar telefona flashlaman sonra da elle rompacher kurman

Kayahan14

Kayahan14

Üye
Yerleşik bileşen der dimi flashsız yapabileceği bir şey yok

yaren_dede

yaren_dede

Üye

rom patcheri sis editörle parçalayıp klasörleri c ye salla hata veren dosya olursa uzantısıni değiştir restart yap Sonra dosyaları tekrar c ye at kurulur. Emin değilim ama hata verenleri ben Bu şekilde yüklüyorum

Kayahan14

Kayahan14

Üye
Ama bu z de kurulu

noss_bar

noss_bar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
elle atabilir iki tane olurlar :) çalışrmı denemek lazım :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt