[Resimli Anlatım] Oracle VirtualBox’ Nedir? Nasıl Kurulur?

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
[Resimli Anlatım] Oracle VirtualBox’ Nedir? Nasıl Kurulur?
‘Oracle VirtualBox’ bir başarılı bir ‘sanallaştırma (virtualization)’ uygulamasıdır. Bu uygulamayı bilgisayarınıza kurduktan sonra, mevcut sisteminize istediğiniz kadar farklı işletim sistem kurabilirsiniz. Örneğin işletim sisteminiz ‘Windows 10’ olsun. Bilgisayarınıza ‘Oracle VirtualBox’ programını kurduktan sonra ‘Window 8.1’, ‘Windows 7’, ‘Windows Vista’ ve ‘Mac OS gibi diğer işletim sistemlerini de kurup kullanabilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki konudan VirtualBox'u indirin.
VirtualBox 6.0.4

Dosyayı indirdikten sonra kurmak için üzerine çift tıklayın; aşağıda ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ilk pencerede ‘Next’e tıklayın.

Bir sonraki adımda ise bu programın
dosyalarının bilgisayarınızın hangi konumunda yer alacağını gösteren pencere karşınıza çıkıyor; ‘Browse’ butonuna tıklayarak hedef konumu değiştirebilirsiniz. Daha sonra ‘Next’e tıklayarak devam edin.

Bir sonraki adımda ise aşağıdaki ekran
görüntüsünde görüldüğü gibi, program
kısayollarının ‘Windows’ içesinde hangi alanlarda bulunacağını görüyordunuz; isteğinize göre özelleştirebilirsiniz. Daha sonra ‘Next’e tıklayarak devam edin.

Bir sonraki adımda ise devam etmeniz halinde, ‘Oracle VirtualBox Ağ Arayüzü’ kurulumunun, bilgisayarınızın ağ bağdaştırıcılarını sıfırlayabileceği ve geçici olarak bağlantıyı koparabileceği bilgisini ileten uyarı geliyor; ‘Yes’e tıklayarak devam edin.

Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde
görüldüğü gibi, yükleme işlemine başlamak için hazır olunduğunu ileten ekran geliyor; ‘Install’ butonuna tıklayarak yükleme işlemini başlatın.

Kurulum başladı! Bir sonraki adıma kadar
bekleyin.

Bir sonraki adımda ise, aşağıdaki ekran
görüldüğü gibi bilgisayarınıza bazı sanal
donanım yazılımları (virtual driver)
yükleneceğinden dolayı ‘Windows’, yazılım
kaynağının (yayımcısının) güvenli olup olmadığı ile ilgili uyarı yapıyor ve yüklemeye devam etmek için onay istiyor; ‘Yükle’ butonuna tıklayarak devam edin.

Son adımda ise ‘Finish’ butonuna tıklayarak yüklemeyi tamamlayın.

Yükleme tamamlandı. Artık her şey hazır!
Bilgisayarınıza sanal bir işletim sistemi kurup kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34 ve PALA.

PALA.

PALA.

Üye
Paylaşım için teşekkürler.
Yazılarımızda dip not olarak kaynak, alıntı vb. belirtmeye de özen gösterelim...

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Eren Değerli
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi

Üst Alt