Renk Körleri Kamuflajı Görebiliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Renk Körleri Kamuflajı Görebiliyor
İngiltere’de yapılan bir araştırma, renk körlerinin birbirine yakın renkleri karıştırmalarına rağmen, askeri kamuflajı çok net fark edebildiklerini ortaya koydu
08 Aralık 2005 09:59
<div align="center"></div>
İngiltere&#8217;de yapılan bir araştırma, renk körlerinin birbirine yakın renkleri karıştırmalarına rağmen, arazi üzerindeki askeri kamuflajı çok net fark edebildiklerini ortaya koydu. Bilim adamları bu durumun sebebini, renk körlerinin normal insanların aynı renk zannetttiği iki farklı rengi birbirinden rahatlıkla ayırabilmeleri olarak açıklıyor. Cambridge Üniversitesi&#8217;nde yapılan araştırmada, renk körlerine ve renk körü olmayan insanlara renk katalogları gösterildi. Bu katalogları inceleyen denekler, normal gören insanların birbirinden ayıramadıkları ve aynı renk olarak gördüklerini söyledikleri renkleri birbirinden farklı olarak tanımladı. Renk körlerinin bu özelliği, ilk kez 2&#8217;nci Dünya Savaşı sırasında fark edilmişti. Dönemin komutanları, renk körü olan askerlerin arazi ile aynı renkte hazırlanmış olan kamuflaj giysileri uzaktan fark edebildiklerini rapor etmişti.

tofy

Üye
çok ilginç ben bunu bilmiyordum.. hergün birşeyler öğreniyoruz sağolun haberci

^^AnaCOnDA^^

Üye
İlginç ilk defa duydum &#33;&#33;&#33;

sebofb090

sebofb090

Üye
ilginç

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt