Reklam SMS'i sonundaki B001, B002, B003, BXX kodu ne anlama geliyor?

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Artık reklam SMS'leri sonunda B001, B002, B003 ve BXX kodları geliyor. B001, B002, B003 ve BXX kodunun anlamı nedir merak edilirken, kodlar ile ilgili tüm bilgilere makalemizden erişebilirsiniz.

2016 yılında reklam smslerine düzenleme geldi. Bu gelen yeni düzenleme ile birlikte kullanıcıların izni olmadan gönderilen smsler hakkında yasal işlem yapılmaya başlandı ve cezalar kesilmeye başlandı. Bu yüzden firmalar reklam smsleri göndermekten kaçınmaya başladı.

Son günlerde reklam smsleri olarak sadece izin verdiğimiz firmalar bizlere reklam smsleri gönderebiliyor. Bu gelen reklam smslerinin sonunda B001, B002, B003, BXX şeklinde kısaltmalar bulunuyor. Peki bu kısaltmaların anlamı ne ?

Spam mesajları engellemeye ve mesaj karakter sayılarının değişmesine yönelik sunulan bu yeni düzenleme, 8 Aralık 2016 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) tarafından zorunlu hale getirilmiş.

Reklam Sms Kodları ve Anlamları
B001 AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş.
B002 TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş.
B003 Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.
B011 DOĞAN TV DİGİTAL PLATFORM İŞLETMECİLİĞİ AŞ
B016 VODAFONE NET İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ
B019 TTNET A.Ş.
B020 TURKNET İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.
B029 DOĞUŞ BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YAZILIM VE TELEKOMÜNİKASYON LTD. ŞTİ.
B030 Türk Telekomünikasyon AŞ

 
  • Beğen
Tepkiler: MeLih_061 ve ladrex84
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Sanki Daha Önceden Okumuştum Bunu Ama Forumdamıydı Yoksa Başka Yerdemiydi Çıkaramadım :hmmm Neyse Eyvallah :hmmm
 
nbaki

nbaki

Üye
vakıfbank ve ziraat bankasından gelen mesajlardada B002 yazıyor
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt