Ra’nın Gözü...

Sponsorlu Bağlantılar

___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
Ra’nın Gözü...
Ra’nın Gözü, eski Mısır tasvirlerinde yer alan ilâh Ra’nın Ay gözü de denilen sol gözünü anlatır.
Sıklıkla "Wadjet" olarak bilinir.
Vicdanın gözünü temsil ettiği gibi, yaşam kaynağını, bitmeyen enerjiyi ve sezgisel gücü sembolize eder.

Ra’nın gözü ile Horus’un gözü yine birbirlerine çok benzerler.
Ra’nın gözü sağ göz, Horus gözü ise sol göz olarak çizilir.
Ra’nın gözü güneşi, Horus’un gözü ise ayı tasvir etmektedir.

Ra, eski Mısır’da uzun süre devlet tanrısı kabul edilmiştir.
Mısır tarihinde yeri önemlidir.
İnanılan diğer tüm tanrılar Ra’nın bir yansıması olarak kabul edilir.
Ra, şahin kafalı insan vücutlu bir tanrıdır.
Karşımıza çokça çıkan tek göz simgesi de Ra’nın gözüdür.

Dünyadaki en ünlü göz sembolü; (masonik sembol), büyük olasılıkla, 1 dolarlık Amerikan banknotunun üzerinde yer alan ABD mührüdür.
Mühürde yarım bir piramit ve bu piramidin tepesine oturtulmuş bir“üçgen içinde göz” sembolü yer alır.
“Üçgen içinde göz” mason localarının değişmez sembolüdür ve adeta masonluğun bir numaralı işareti durumundadır.
Masonluk konusunu ele alan kaynakların büyük bölümü, bu gerçeğe vurgu yaparlar.

Ra’nın gözü; eski Mısır tanrısı Ra’nın insanları koruyan gözüdür.
Bu simgeler bugün tıp mensupları tarafından görevlerini yaparken, hastanelerde, tıbbi belgelerde ve reçetelerde kullanılmaktadır.

Bu sembol, Batı tıbbına Galenus’la girmiştir.
Tıp tahsilinin bir kısmını Mısır - İskenderiye’ de tamamlayan Galenus, hastalarına etkili olabilmek için kullandığı bazı mistik semboller yanında Ra’nın Gözü Hiyeroglifinden de bir telkin aracı olarak faydalanmıştır.

Galenus’u örnek alan hekimlerde aynı yolu takip ettiklerinden, bu sembol, zamanla esas kaynağından uzak diyarlarda ne anlamı olduğu bilinmeden, daha sade çizgilerle ifade edilmeye başlanmıştır.
Temelde makyajıyla zaten R harfine benzeyen Horus’un gözü şekli, çizgilerin basitleşmesiyle tamamen R harfi şeklini almıştır.
Bu sebepledir ki eczacılığın Ortaçağ da ayrı bir dal olarak ortaya çıkışıyla R’ye yeni bir anlam uydurulmuştur.

İnsanlar, Ra’nın gözünün gücüne öyle inanırlar ki, korunmak için üzerlerinde taşımaya, evlerinin duvarlarına kazımaya, kırılacak eşyaların üzerine çizmeye, yıllarca devam etmişlerdir.
Günümüzden örnek vermek gerekirse Ra’nın gözü nazar boncuğu olarak elbiselere hala takılmaktadır.
Mısır’da kırılgan eşyaları koruması için çizilen Ra’nın gözü, evlerin kapılarını ve giysileri de süslemiştir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Rock Ve Roll ve Alo_Azrail

Marco Laren

Marco Laren

Üye
Tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___

Floody

Üye
İlgi çekici. Teşekkürler.

• Beğen
Rygebin

Rygebin

Üye
Çok güzel ve anlamlı bir kaynak olmuş, eline sağlık :D.

• Beğen
Baydırman

Baydırman

Moderator
nazar boncuğu göktanrı ile alakalı diye biliyorum ben :hmmm

• Beğen

by-pegasus

Üye
Simdi bu masonlarin isareti Ra dan mi geliyor arasindaki baglantiyi pek anlayamadim ben :hmmm

• Beğen
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi
İlgi çekici. Teşekkürler.
:rica: :tebessüm:
Çok güzel ve anlamlı bir kaynak olmuş, eline sağlık :D.
Beğenmenize sevindim :tebessüm:
nazar boncuğu göktanrı ile alakalı diye biliyorum ben :hmmm
:bilmm
Simdi bu masonlarin isareti Ra dan mi geliyor arasindaki baglantiyi pek anlayamadim ben :hmmm
Konu içeriği olarak öyle söyleniyor ama geçmiş kaynaklı hemen hemen bütün konu ve olaylar da verilere elde tutulur birşey olmadığı sürece varsayılarla ilerliyorlar bu da onun gibi bişey olsa gerek :bilmm

• Beğen
Tepkiler: kaankulahli
Baydırman

Baydırman

Moderator
:rica: :tebessüm:

Beğenmenize sevindim :tebessüm:

:bilmm

Konu içeriği olarak öyle söyleniyor ama geçmiş kaynaklı hemen hemen bütün konu ve olaylar da verilere elde tutulur birşey olmadığı sürece varsayılarla ilerliyorlar bu da onun gibi bişey olsa gerek :bilmm
Nazar olgusu tamamen Göktanrı inancındandır bu yüzdende Nazar boncuğu asılır.

• Beğen
Marco Laren

Marco Laren

Üye
Illuminati :hmmm

• Beğen
Jus7ice

Jus7ice

Üye
:tşk: bilgilendirici olmuş

İlluminatiye gelince bence çok fazla kullanılan bir sembol olduğu için bunu kendilerine uyarladılar ve insanlara "biz heryerdeyiz" imajı vermek için kullandılar :hmmm

• Beğen
Tepkiler: falconn00 ve ___kaptan___
___kaptan___

___kaptan___

Üye
    Konu Sahibi

İlluminatiye gelince bence çok fazla kullanılan bir sembol olduğu için bunu kendilerine uyarladılar ve insanlara "biz heryerdeyiz" imajı vermek için kullandılar :hmmm
:rica: :tebessüm: Katılıyorum :oke:

• Beğen
Tepkiler: Jus7ice
Baydırman

Baydırman

Moderator

bence de :)

• Beğen
Tepkiler: ___kaptan___ ve Jus7ice
Jus7ice

Jus7ice

Üye
bana kalırsa hiç de güçlü değiller medyayı ellerine vermemek lazım günümüzde medyaya sahip olan insanlara hükmediyor resmen

Dilin kılıçtan keskin olduğu vakit geldi

• Beğen